Sağlık

100 yaşına kadar sağlıklı yaşanabilir mi?

Uğur Kara, aktif olmanın sıhhat üzerindeki tesirlerini ve sağlığı iyileştirici gücünü anlattı. Kara, ‘100 yaşına kadar hayat sürdürmek istiyor musunuz?’ sorusuna ‘Evet’ diyenlere özel olarak fiziksel etkinliknin hayat kalitesine etkisini teker teker açıkladı..

Teknolojinin süratle ilerlemesiyle bugünümüzde her şey masabaşında tek bir tuşla yapabilir duruma geldi. Bu da hareket etmeyen hayatı yanında getirdi. Oysa uzmanlara göre hareket sağlığın birinci asli taşı… CPT, MedT ve Egzersiz Eksperi Uğur Kara da bu mevzuya ilgi çekti..

Kara, ‘100 yaşına kadar hayat sürdürmek istiyor musunuz?’ sorusuna ‘Evet’ diyenlere özel olarak fiziksel etkinliknin hayat kalitesine etkisini teker teker anlattı..

AKTİF OLMAK ÖMRÜ UZATMANIN EN İYİ YOLU

Uğur Kara açıklamalarında, “Dr. Frank Booth ‘Aktif olmak genel olarak ölüm tehlikesini azaltmak ve işlevsel ömrü uzatmak amacıyla en iyi, en basit ve en ucuz yoldur’ diyor. Franklin (2008) – otomobiller, asansörler, uzaktan kumandalar ve enerji tasarrufu gerçekleştiren vasıtalar da dahil olmak üzere – teknolojiye sayısız güvenimizin vakitgelen fiziksel etkinlik yetersizliğimizi açıkladığını vurgulamıştır. Franklin ayrıca, hareket etmeyenlikten ölüm belirtisi – aktif olmayan bir hayat biçiminden kaynaklanan vakitğen ve potensiyel olarak hayati tehlike yaratan bir hastalık – ile mücadele etmeden bir ilaç ya da hapın değil derli toplu fiziksel etkinliknin en iyi strateji bulunduğunun altını çizmiştir.

İnsanlar ömürleri vakitsince kazandıkları paranın tamamını ömürlerinın son yüzde 20’sinde harcıyorlar. Günümüzün en büyük sorunu hastalıklar çağında hayatamız, bunun en büyük sebebi hareket etmeyenliğe bağlı problemler… Fiziksel etkinlik ve egzersizin sağlığa kuvvetli faydaları bulunduğu yeni bir şey değil. Aslında, bu tanınan tarih kadar eski bir öngörü… MÖ 5. Yüzyılda, ünlü Yunan Doktor Hipokrat izlenimlerini şu şekilde aktarır: “Vücudun bütün kısımları, ölçülü bir şekilde tüketilir ve alışkın bulunduğu işlerde çalıştırılırsa böylelikle sıhhatli ve iyi ilerlemiş ve yavaş yaşlanır duruma gelir; fakat kullanılmazlar ve boş bırakılırlarsa, hastalıklara yatkın, gelişimi yetersiz ve süratli yaşlanır duruma gelir”

“75 YAŞINA KADAR EGZERSİZ YAPMAMIŞ BİRİ…”

Harvard Üniversitesi’nde oluşturulan çalışmada, 75 yaşına kadar egzersiz yapmamış olup sonra başlayanlar ile gençliğinde egzersiz yapıp bir vakit sonra bırakıp bir daha yapmayanlar kıyaslandığında; 75 yaşından sonra egzersize başlayanlarda ortalama hayat vakitsinde artış¸ mortalite miktarında düşüş görüşmüştür. Bu sebeple fiziksel etkinliknin faydalarından yararlanmak amacıyla hic bir vakit geç kalınmamıştır” dedi..

AKTİVİTE VE SAĞLIK DOĞRU ORANTILI

Fiziksel etkinlik ile sağlığın doğru miktartıda bulunduğu vurgusunu yapan Kara, “Watburton ve arkadaşları (2006) derli toplu fiziksel etkinliknin ve egzersizin çoğu vakitğen hastalığın primer ve sekonder korunması, kardiyovasküler hastalık, şeker hastalığı, obezite, depresyon ve kas iskelet sistemi hastalıklarında faaliyeti ile alakalı kuvvetli ispatlar belirtmiştir. Fiziksel etkinlik ve sıhhat hali arasında doğrusal bir temas saptanmıştır. Fiziksel etkinlikteki artış sıhhat halinde artışa yol açmıştır. Buna ek olarak fiziksel inetkinlik ve hareket etmeyenliğin koroner kalp hastalığı ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar tehlikesini çoğaltmaktadır (Lee et al. 2012). Bull ve arkadaşları (2004) iskemik kalp hastalığının yüzde 20’si, kolon kanseri ve tip 2 diyabetin yüzde 15’i, meme kanseri ve iskemik inmenin yüzde 10’unun fiziksel inetkinlik kaynaklı bulunduğunu belirtmiştir” dedi.

Kara, büro ortamlarında bilgisayar tüketiminde artış ve çalışanların günlük fiziksel etkinliklerindeki azalmalardan da bahsederek şunları kaydetti: “Ülkemizde cumhuriyetin ilk senelerinde çalışan nüfusun aşağı yukarı yüzde 10’unu hizmet sektörü oluştururken ilerleyen senelerde bu miktar giderek artmıştır. 2017 senesi itibariyle çalışan nüfusun yüzde 54,1’ini oluşturmaktadır..

Hizmet sektöründeki çalışan adedinin artışı ile bu sektörde çalışanlarda görülebilecek meslek hastalıklarının önemi de artmaktadır. Ofislerde bilgisayar tüketiminde artış ve çalışanların günlük fiziksel etkinliklerinin azalması sebebiyle sıhhat problemleri da oluşmaktadır..

OFİS ÇALIŞANLARINDAKİ SAĞLIK SORUNLARI
.
Amir L ve arkadaşları (2013), büro çalışanlarının kas iskelet sistemi prevelansını belirlemek, ağrı şiddeti ve iş doyumu ve kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki teması değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmada, iştirakçilerin yüzde 89’u son 12 ayda kas-iskelet sistemi ile alakalı açıklanan rapor etmişlerdir. En vakitgelen olarak boyun (yüzde 69,2), bel (yüzde 58,2), dizler (yüzde 41,8), omuzlar (yüzde 35,2) ve sırt (yüzde 34,1) olarak değerlendirilmiştir..

Dünyada fiziksel etkenlere bağlı ilerleyen kas-iskelet sistemi hastalıkları mesleksel ve işe bağlı ilerleyen hastalıklar arasında yüzde 40 ile ilk sırada yer almaktadır.

Dünyada tespit edilen kas iskelet sistemi hastalıklarının aşağı yukarı yüzde 50’unun işe bağlı bulunduğu bildirilmektedir. Kas iskelet sistemi hastalıkları, meslek hastalıkları ve iş kazalarının sebep bulunduğu bütün işgünü kayıplarının aşağı yukarı yüzde 34’ünü oluşturmakta ve yol açtığı tazminat maliyeti senelik 15-20 milyar dolardır.”.

İlgili Makaleler

24 Yorum

Başa dön tuşu