Anne ve Çocuk

12 haftalık gebelikte kasık ağrısı olağan mi?Hamilelikte kasık ağrısı ne vakit tehlikeli olur?

Hamilelik mühletinin her dakikası anne adayları tarafından merak ediliyor. Bebeklerini sağlıklı bir halde dünyaya getirmek isteyen anne adayları, en ufak ağrı ve sızıda bebeklerinin başına bir şey gelecek korkusu barındırıyor. 12 haftasında olan gebeler, kasık ağrısı çekiyor. Uzmanlar açıkladı: 12 haftalık gebelikte kasık ağrısı olağan mi? Hamilelikte kasık ağrısı ne vakit tehlikeli olur?

Hamilelik, dünyanın en hoş ve en sancılı devirlerinden biridir. Gebeliğin 12. haftasında gitgide büyüyen ve gelişimine devam eden bebek, erik boyutuna ulaşmış olur. Annenin bedeninde daima değişen bir sistemin var olması, anne bedeninde çeşitli ağrı ve sancılar oluşturmaktadır. Bebeklerini sağlıklı formda dünyaya getirmeye çalışan anne adayları ise, bu ağrı ve sızıların hangi durumlarda risk taşıdığını merak ediyor. Evvelki haftalara nazaran 12. haftada anne karnındaki bebek, anne karnında taklalar atıyor olabilir. Hareketlenmeye başlaması gelişiminin bir kesimi olmasından kaynaklı birtakım ağrı ve sızıların olabileceğini belirten uzmanlar, 12. haftada kasık ağrısı çeken annelerin sorularını cevapladı.

hamilelikte kasık ağrısı

12 HAFTALIK GEBELİKTE KASIK AĞRISI OLAĞAN Mİ?

12. haftada anne adayında gözler görülür bulantı ve baş dönmeleri azalmaktadır. Bununla birlikte anne adayında halsizlik ve yorgunluk, uyku hali görülebilmektedir. Anne bedeni bebeğin varlığına yavaş yavaş alışırken, sırt ve bel ağrıları da ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Bu ağrıların sebebi ise hamilelikte salgılanmaya başlayan relaxin hormonu ile alakalıdır.

hamilelikte kasık ağrısı

12 haftada bebek artık üst gerçek çıkmaya başlar ve tuvalet hissinin ufaktan azalması görülmektedir. Bebeğin tüm hayati organları oluşmuş ve gelişime devam etmekte olduğu görülmektedir. Bunla birlikte anne adayında da çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de bebeğin üst hakikat hareket etmesiyle birlikte, anne adayının çektiği kasık ağrılarıdır. Bu ağrıların hayli olağan olduğunu belirten uzmanlar, vakit zaman çeşitli sırt ve bel ağrılarının da bu ağrılara eşlik edebileceğini belirtti. 

hamilelikte bel ağrısı

Son 3 ayda da görülebilecek kasık ağrısı epey yaygın ve olağan olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin hareketlendikçe anneye baskı uyguladığını ve bu baskının da ağrı olarak ortaya çıktığını belirtti. Hareket etmeye başlayan bebeğin 12 haftadan sonra anneye gösterdiği basınçta buna emsal biçimdedir. Bu vakte kadar hareketsiz kalan bebeğin uzuvları oluşur ve anne adayının rahmi içerisinde hareketlenmeler meydana gelir. Bu hareketler bel, kasık, sırt, baş ağrısı üzere bedenin muhakkak başlı yerlerinde kendini gösterir.

hamilelikte baş ağrısı

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NE VAKİT TEHLİKELİ OLUR?

Hamilelikte sık rastlanan durumlardan biri olan anne adayının kasık ağrısı, büyüyen rahmin fizyolojik tesirleri ortasındadır. Uzmanlar hamilelikte kasık ağrısı için ne vakit doktora başvurulması gerektiğini açıkladı. 

hamilelikte kasık ağrısı

Kasık ağrısının yanında, kanama ya da vajinadan sıvı gelmesi, idrar yaparken yanma, idrarda kan görülmesi üzere belirtilerin var olmasıyla çabucak doktora gidilmesi gerektiğini ve hayati bir sonuca varmadan müdahale edilmesi gerekildiğini belirtildi. Bununla birlikte ishal, ateş, baş ağrılarının da var olması durumun önemli bir boyuta ulaştığını göstermektedir. 

Bu hususta hekiminiz kasık ağrılarınızı ayrıntılı klinik bir muayene ile ultrasonda bebeğin durumuna bakarak birtakım tetkikler uygulamak isteyecektir. Ultrasonda hem bebeğe bakan uzmanlar, hem akut apendisit, böbrek taşı, üreterlerin genişlemesi, myomlar ya da yumurtalık kistlerine de bakarak, sebep olabilecek düşünceleri belirtirken bebek açısından tehlike arz etmeden tedavi edilebildiğinin de bilgisini verdi.

Araştırma: Hümeyra Akbayrak

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992977-12-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi-normal-mihamilelikte-kasik-agrisi-ne-zaman-tehlikeli-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu