Anne ve Çocuk

2 yaş sendromu nedir? Nasıl baş edilir?

  2 yaş hem bebekler hem de ebeveynler için epey güçlü bir devirdir. Bebeklerin kendilerini bir birey olarak görmeye başladığı ve o denli olduğunu kanıtlamaya çalıştığı bir periyottur. Bu şiddetli devirde çocuklar şimdi lisan hünerlerini gereğince geliştiremedikleri için bu durumu daha fazla zorlaştırıyor.

Bağırma, hayır deme, inatlaşma, huysuzluk, öfke nöbetleri, agresif tutumlar sergileyen çocuklar, istediğini yaptırana dek bu halleri stantlar. Terrible Two olarak da bilinen 2 yaş sendromu tüm sağlıklı çocuklarda görülmesi beklenen bir durumdur. Ebeveynler bu durumu denetim altına alıp yönetmelidirler. Öfke nöbetleri, agresif haller, huysuzluk üzere davranışlar pek olağan karşılanması gerekir.

Çocuklarda görülen bu periyotta ebeveynlere epey fazla sorumluluk düşmektedir. Çocukları dinlemek, meselelerinde tahlil odaklı davranmak, tolere edebilmek ve kesin hudutlar belirlemek bu devirde kıymetlidir. Çocuk ile irtibatı güçlendirmeye çalışabilirsiniz. İrtibatı güçlendirmenin altın kuralı ile oyun oynamak olabilir. Oyun oynayarak anlatmaya çalıştığınız şeyleri anlatabilirsiniz.

2 Yaş Sendromu ile Nasıl Baş Edilir?

  1. Enerjisini boşaltmasına yardım edin, çocuklarınızın bu periyotta hareketlerini kısıtlamayın, gücünü atabilecekleri ortamı sağlayın, oyunlar oynayın. Bu sayede daha az saldırgan olacaktır.
  2. Huysuzluk etmeyin, ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın bunaldığınız, huysuzlandığınızı çocuklar anlar ve bu durum onları berbat istikamette etkileyebilir ve kalplerini kırabilir.
  3. Çocukları bir şey yapmaya zorlamayın. Bu devirde sıkça gözlemlenen durumlardan biriside olduğundan daha inatçı hareketler sergilemesidir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/2-yas-sendromu-nedir-nasil-bas-edilir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu