Anne ve Çocuk

2022 bebek ve çocukların aşı takvimi

Çocukluk çağındaki aşılar hayati değer taşımaktadır. Tarihte bir çok çocuğun vefatına sebep olan hastalıkların belirtilerinin azaldığı ve her çocukta görülen standart bir rahatsızlık üzere gelip geçmesi için, aşıların istisnasız yapılması gerekmektedir. Bu mevzuda da ikaz yapan Türkiye Cumhuriyet Sıhhat Bakanlığı’nın yayınladığı takvimle çocuğunuzun ne vakit, ne aşısı olduğunu bilmeniz değerlidir.

Çocukluk vaktinde geçirilen bir çok hastalık gelecek yaşantısının kalitesini etkilemektedir. Kızamık üzere hastalıklar tarihte tahlili bulamadığına inanılarak bir çok doğan çocuğu toprak altına verirken, yakın vakitte da aşısı olmayan çocukları yüksek ateşle havale geçirmesine sebebiyet vererek kalıcı hasarlar oluşturduğu görülmüştür. Bununla birlikte bir çok hastalığın daha önünü kesen aşıları yaptırmanız, çocuğunuzun sıhhati açısından hami bir tedbir olacaktır. 

çocuklarda aşı

NEDEN BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA AŞI YAPTIRMALIYIZ?

Tüm aşı takvimine nazaran bebeklikten başlayan aşılar, çocuk ve 8. sınıfa kadar devam etmektedir. Bu durumda çocuklarınızın ne için ne aşısı olduğunu bilmeniz ve şuurlu hareket etmeniz epey değerlidir. Ayrıyeten aşı olan çocuğun hastalanması ve hafif geçirmesi kaydıyla doktora başvuran ebeveynler isyan ederken, aşıyla hasta olan çocuğun aşısız ne hale gelebileceği düşünülerek hareket edilmeli ve en az hasarla geçirdiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SIHHAT BAKANLIĞI’NIN YAYINLADIĞI AŞI TAKVİMİ

2022 bebek ve çocuk aşı takvimi

bebeklere aşı

BEBEKLERE YAPILAN AŞILAR NELERDİR?

1- BCG (Verem) Aşısı

BCG aşısı dünyada hala kullanılmakta olan tek tüberküloz aşısıdır. Zayıflatılmış canlı bir aşıdır. Bu aşı tüberkülozun yüksek sıklıkta görüldüğü ülkelerde yapılmaktadır. Ülkemizde 2. Ayın sonunda uygulanmaktadır. Sol omuza deri içi olarak uygulanır.

2- Difteri, Tetanoz ve Boğmaca (DTB)
Difteri (D) Nefes almada zorluğa neden olabilir. Kalp yetmezliği, felç yahut vefata kadar götüren bir hastalıktır. Tetanoz (T) Kasların ağrılı sertleşmesine neden olur. Tetanoz önemli sıhhat meselelerine yol açabilir, ağzı açamama dahil olmak üzere yutma ve nefes almada zorluk yahut vefat. Boğmaca (aP) Denetim edilemeyen şiddetli öksürüğe neden olabilir. Nefes almayı, yemeyi yahut içmeyi zorlaştırır. Hib (Haemophilus influenzae tip b) hastalık.

3- Hemophilus İnfluenzae Tip B
Birçok farklı enfeksiyon cinsleri ne neden olabilir. Bu enfeksiyonlar ekseriyetle 5 yaşın altındaki çocukları tesirler. Hib bakterileri kulak enfeksiyonları üzere hafif hastalıklara neden olabilirken bronşit yahut sepsis ( kan deveranı enfeksiyonu) şiddetli hastalığa neden olabilirler.

4- Hepatit B
Hepatit B bir karaciğer hastalığıdır. Akut hepatit B enfeksiyonu, ateşe yol açabilen kısa vadeli bir hastalıktır. Yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık (sarı cilt yahut gözler, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı) olur. Kronik hepatit B enfeksiyonu uzun vadelidir Çok önemli ve karaciğere hasarına yol açabilen bir hastalıktır. Siroz karaciğer kanseri ve mevt.

5- Çocuk Felci (Polio)
Çocuk felcine polio virusu neden olur. Birden fazla çocuk enfekte çocuk felci virüsü ile hiçbir semptom görülmez, fakat kimilerinde boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı yahut mide ağrısı olur. Daha küçük bir kümede ise daha önemli semptomlar gelişir. Çocuklarda beyin ve omuriliği tesirler. Şiddetli çocuk felci kalıcı sakatlığa ve az durumlarda vefata yol açar.

6- Pnömokok Aşısı
Pnömokok ismi verilen bakteriler zatürree (akciğer enfeksiyonu) başta olmak üzere, kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları, menenjit ve bakteriyemi (kan deveranı enfeksiyonu) yaparlar. Birçok pnömokok enfeksiyonlar hafiftir, fakat kimileri uzun vadeli beyin hasarı yahut işitme kaybı üzere sıkıntılara yol açar.

çocuklarda aşı

ÇOCUKLARA YAPILAN AŞILAR NELERDİR?

Hepatit A, Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği aşıları ise birinci 1 yaştan sonra yapılır. Ayrıyeten ulusal aşı takviminde yer almayan lakin yurtdışında ve ülkemizde de çocuklarımıza önerdiğimiz aşılar da kelam mevzusudur.

1. sınıftaki aşı

1. SINIFTA YAPILAN AŞI NEDİR?

İlköğretim 1. sınıfta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının 2. dozu ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci) aşısının pekiştirme dozu uygulanır. Bununla birlikte şayet çocuğunuzun rastgele bir ilaca alerjisi varsa kesinlikle okula bildirilmeli ve tabiple konuşulup özel olarak aşı yapılması gerekmektedir.

8. sınıftaki aşı

8. SINIFTA NE AŞISI UYGULANIR?

Yukarıda anlatılan Tetanoz ve Difteri hastalılarına karşı uygulanan pekiştirici bir aşıdır. 8. sınıfta yaklaşık 13 – 14 yaşlarında uygulanması yanlışsız bulunur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991551-2022-bebek-ve-cocuklarin-asi-takvimi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu