Diyetisyen

30 dakika ip atlamak kaç kalori? İp atlamak metabolizmayı hızlandırır mı?İp atlamanın yararları

zayıflamak ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı kim istemez. Son günlerde birbirinden farklı metotlara başvurarak zayıflamaya çalışan herkesin bu sistemi kullanarak zayıflaması çok kolay. Bilhassa spor hocaların önerdiği ip atlama yoluyla fazlalıklarınızdan kurtulmanın tam sırası. İşte hem keyifli hem de bedeni çalıştırmaya yarayan İp atlamanın yararlarını ve daha fazlasını sizler için araştırdık

Hemen çabucak herkesin başına bela olan fazla kilolardan ve bölgesel yağlardan kurtulmak için birçok kişi farklı yollara başvuruyor. Kimi diyet yapıyor, kimi spor yapıyor bazıları de hem diyet hem sporu birebir anda hayatına empoze ediyor. Pekala tam da yaz periyodunda kısa müddette fazlalıklarınızdan ip atlayarak kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? İp atlamak kısa müddette yağ yakımını destekleyerek tüm bedeninizi çalıştıran bu teknikle hem daha sağlıklı hem de daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. İşte ip atlamanın zayıflamaya tesiri ve yararları…

İP ATLAMAK ZAYIFLATIR MI?

Diyetisyen Tuğba Yaprak bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Tüm bedenin çalışmasını sağlayan ip atlama antrenmanı, zayıflama konusunda çok tesirli bir idmandır. 60 saniye boyunca ip atlayarak 10 kalori yakmak mümkündür. İp atlayarak çok az bir vakitte çok fazla kalori yakılabilir. Doğal ki yalnızca ip atlayarak fit bir bedene sahip olunmaz, ip atlama antrenmanıyla birlikte diyet yapılmalıdır. İp atlama antrenmanı, uygun bir diyet programı ve sporla desteklendiğinde, kısa vakitte fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Birebir vakitte ip atlama antrenmanı, baldır bölgesini güçlendirir, karın bölgesini inceltir ve selülitleri gidermektedir.

ip atlamak zayıflatır mı

İP ATLAMANIN FAYDALARI

  1. Vücutta yer alan bütün kasları birebir anda çalıştırır. Bu da bedenin bütün bölgelerinin tıpkı anda yağ yakmasını sağlar.
  2. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını sağlar. 
  3. İp atlama bilhassa bayanların daha ince sıkı bacaklara ve bedene kavuşmasını sağlar.
  4. Yapılan araştırmalara nazaran ip atlamak uzunluk uzamasını takviyeler. Bilhassa gelişim çağındaki çocuklara ip atlaması önerilir.
  5. Vücudu güçlendirir
  6. Kalp ve damar sıhhati için ip atlamak hayli kıymetlidir.
  7. Kan dolanımının artmasına yarar sağlar.
  8. İp atlamak gerilim ve gerginliği yok eder.
  9.  
  10. Bacaklarda ödem birikimi çok sık meydana gelir. İp atlamada bu ödemlerin dağıtılmasına yardımcı olur.
  11. Özellikle bayanların kaygılı düşü olan selülit sorununa güzel gelir. Selülit görünümünü büyük ölçüde azaltır.

İp atlamanın faydaları

30 DAKİKA İP ATLAMAK KAÇ KALORİ YAKAR?

  • 1 saat ip atlamak 800 kalori yakar.
  • 30 dakika yani yarım saat ip atlamak 400 kalori yakar.
  • 10 dakika ip atlamak 90 kalori yakar.
  • 5 dakika ip atlamak ise 45 kalori yakar.

30 dakika ip atlamak kaç kalori

İP ATLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Spor hocaların en çok uyardıkları ve ihmal edilen durumlardan biri olan ısınma ve soğuma hareketleri yapılmadan direk spor yapmaya geçilmesidir. İp atlamaya geçmeden evvel kesinlikle ısınma ve soğuma hareketlerini yapmaya dikkat edin. 

İp atlarken yüzey seçiminize itina gösterin.

Geniş bir alanda ip atlayın.

Topuklarınızın üzerine düşmekten kaçının.

İp atlamayı kademeli olarak artırın.

EDİTÖR NOTU: BU İÇERİK SADECE BİLGİLENDİRME GAYELİDİR. KESİN ZAYIFLAMAK İÇİN KESİNLİKLE BİR UZMAN GÖRÜŞÜ ALINMALI VE BİR SIHHAT KURULUŞUNA BAŞVURULMALIDIR.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2990887-30-dakika-ip-atlamak-kac-kalori-ip-atlamak-metabolizmayi-hizlandirir-miip-atlamanin-faydalari

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu