Güzellik

5 adımda kırık saç uçlarınızla vedalaşın

Kırılmış uçlar, kuru ve hasar görmüş saç uçlarının çatladığının bir işaretidir.

Kırık saç uçları tedavi edilmezse, saç tellerinin uzunlamasına hakikat giderek daha fazla yayılacaktır.

Bölünüp kırılmış saç uçlarının en yaygın nedeni nem eksikliğidir.

Sık boyama, saç kurutma makinesi ile çok sıcak şekillendirme, düzleştirici yahut saç maşası, yanlış saç bakım eserleri ve ağır güneş ışığı saçınızı kurutabilir ve uçlarının yıpranmasına neden olabilir.

Bölünmüş uçlar onarılamaz. Bu nedenle, hasarlı uçları kesin yahut nizamlı kestirin.

Temel olarak, tertipli olarak kuaföre gitmeli ve her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarınızı kestirmelisiniz bu formda uzun vadede saç kırıklarını önleyebilirsiniz.

Kuaför randevusuna vakit ayırmak yahut kırılgan uçlara kısa müddetliğine ekstra bir doz bakım ve nem vermek için aşağıdaki ipuçlarına ve konut imali taktiklere bir talih verebilirsiniz.

Uygulayacağınız bu 5 taktik kırılmış saç uçlarınızdan sizi kurtaracak ilerlemesini engelleyecektir;

1. Saçın uçlarına yağ sürün

Hindistan cevizi ve zeytinyağı yalnızca mutfakta çok taraflı besinler değildir. Varlıklı yağlar, kırılgan uçlarınızı nemlendirip parlaklığı geri kazandırdıkları için saç rutininizde kullanmak için de şahanedir. Uçlarınıza küçük bir ölçü koyun ve yağı yaklaşık bir saat bekletin. Akabinde uygunca yıkayın.

2. Saçınız için uygun bakımı kullanın

Bakımı saçınızın gereksinimine nazaran ayarlayın. Bilhassa boyalı ve kuru saçlar sistemli olarak fazladan nem ile şımartılmalıdır. Bu nedenle tertipli olarak saç kremi yahut saç bakımı yapılması tavsiye edilir.

3. Saçınızı kurutmayın

Duştan sonra ıslak saçınızı yüksek ısılarda kurutmak mı? Güzel bir fikir değil. Islak saç kuru saça nazaran çok daha hassastır. Ağır havlu havlular saç yapınıza ziyan verebilir ve kırılgan hale getirebilir. Bunun yerine, saçınızı nazikçe kurulayın yahut birkaç dakika bir havlu ile sarın.

4. İpek bir yastıkta uyuyun

İpek yastık kılıflarının pürüzsüz yüzeyi sayesinde saç derisi ile saç ortasında klâsik pamuklu yastık kılıflarına nazaran daha az sürtünme olur. Sonuç: Saçınız daha pürüzsüz olur. Ek olarak saç haliniz sonraki sabah daha düzgün ve parlak olacaktır.

5. Saçınızı daha sık toplayın

Saçların daima salık halde kıyafetinizle temas halinde mi? O halde artık uçların kırılmasını önlemek için daha sık toplamalısınız. Zira saçlar daima omuzlarınızdaysa, saçınızın uçları daima olarak giysinize sürtünür, bu nedenle bölünmüş uçlara neden olur. Bunu önlemek için sistemli olarak gevşek bir örgü ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Lakin metal bir saç tokası kullanmayın. Kaplama saç yapınıza ziyan verir ve saç kırılmasına neden olabilir. Elastik spiral kauçuklar daha uygun olur.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/5-adimda-kirik-sac-uclarinizla-vedalasin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu