Anne ve Çocuk

8 Mart Dünya Bayanlar Günü neden kutlanıyor?

8 mart dünya bayanlar gününün aslında neden kutlandığını biliyor musunuz? 8 Mart 1857 yılında ağır şartlarda düşük maaş ve uzun çalışma saatlerine isyan ederek karşı çıkan yüzlerce bayanın bu insan dışı çalışma kurallarını protesto etme öyküsüdür. Yaptıkları grev ve protestolar sonucu polisler çalışanlara saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi.

Fabrikada çıkan yangından kaçamayan 129 bayan hayatını kaybetti ancak bu savaş bitmedi ve yıllar sonra 1912 yılında Danimarkada düzenlenmiş olan 2. Sosyalist enternasyonal toplantısında Almanya toplumsal demokrat partisi delegeleri Clara Zetkin ve arkadaşları 1857’de başlatılan bayan haklarının kazanılması ve bayanların birlikteliği için verilen çabayı anmak ismine 8 Mart’ın Bayanlar Günü olarak kutlanmasını önerdi.

8 Mart Dünya Bayanlar Günü Dünya’da ne vakit kabul edildi?

Bu teklif 1921 yılında Moskova’da düzenlenen III. Komünist Enternasyonal Kongresine bağlı Memleketler arası Komünist Bayanlar Konferansı’nda 8 Mart ‘Dünya İşçi Bayanlar Günü’ ismiyle kabul edildi. 1930’larda ise yine ‘Dünya Bayanlar Günü’ oldu.

Türkiye’de Ne Vakit Kutlandı?

8 Mart Bayanlar Günü; 1921 yılında komünist iki kız kardeş, Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova’nın teşebbüsü ile Türkiye’de birinci kez kutlandı.

8 Mart Dünya Bayanlar Günü; bayanların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri savaşın başlangıcını simgeler. Günümüzde Dünya Bayanlar Günü birtakım ülkelerde resmî tatildir, kimi ülkelerde ise 21.yüzyılda olmamıza karşın büyük ölçüde görmezden gelinir. Birtakım ülkelerde protesto günüdür, kimilerinde ise kadınlığı kutlayan bir gündür.

“…İlk yemeği anasının göğsünden gelen ve yediği çanağa tükürmekte sakınca görmeyen erkek,
o kadar çok bayan gömer ki toprak bile artık dişidir.
Bu yüzden Toprak Ana diye bilinir.
Perilerin şanı buradan gelir.
Diri canlı gömüle gömüle toprağı bile bayan yapmışlardır..”

Çok fedakar, her vakit emektar. Kanadığı yerden çiçekler açan ve Bu günü kutlamaya paha kılan tüm bayanlarımızın Bir günü değil her günü kutlu ve aydın olsun.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/8-mart-dunya-kadinlar-gunu-neden-kutlaniyor/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu