Ağız Sağlığı

Ağız kokusu olanlar dikkat!

Ağız kokusu olanlarda ilk evvelce ağız kokusunun sebebinin belirlenmesi gerekliliğini ifade eden Diş Hekimi Zafer Kazak, sonrasında gereken önlemlerin alınmasını söyledi

Diş eti hastalığından kaynaklanan ağız kokusu ve diş çürüklerinden kaynaklanan kokuların olabildiğini ifade eden Kazak, “Diş çürüğü bulunduğu vakit çürüğün kendi kokusu ya da çürük sebebiyle iki diş arasında meydana gelen boşluğa gıda artıkları girerek kokuya sebep olabilir” dedi.

Kişinin ağız bakımıyla alakalı sorunlardan kaynaklı da ağız kokusu olma ihtimalini bildiren Diş Hekimi Kazak, “İlk evvelce doktora denetim yaptırarak şayet çürükten ya da diş eti kaynaklı bir koku varsa bunu çözümlemeliyiz. İkincisi, şayet bireyin bakım sorunu varsa genelde meydana gelen diş taşlarından da kaynaklı olabilir. Bu noktada profesyonel bir diş hijyenikliği yaparak, günde en az iki defa, 3 defa ya da her yemekten sonra fırçalama gerçekleştirme ve bu fırçalamayı ortalama 3-4 dakika sürecek şekilde gerçekleştirmek, ilaveten iki dişin arasına diş ipi ya da diş arası fırçalarıyla girerek derli toplu bir bakım gerçekleştirme gereklidir. Hem de dil üstünde de temizlik gerçekleştirme kokuyu engellemek manasında yararlı neticeler doğurur” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

23 Yorum

Başa dön tuşu