Anne ve Çocuk

Ağlama krizine giren çocuğa nasıl davranmalı? Çocuklar neden ağlamak ister?

Ağlayan çocuklara üzülen ebeveynler, çocuklarının keyifli olması için ellerinden geleni yapar. Bazen ağlamalarına karşı tahammülsüzlük hissi duyan ebeveynler, çocuklarının şımarık olduğunu ileri sürmektedir. Yapılan araştırmalarla konuşan uzmanlar çocukların ağlama krizleri hakkında açıklama yaptı. Ağlama krizine giren çocuğa nasıl davranmalı? Çocuklar neden ağlamak ister?

Anne karnından çıktığı anda ağlamaya başlayan bebek için dünya, manalandırılması gereken bir objedir. Anne ve babayı gören gözleri, daima ilgi çekmek için kendi lisanı olan ağlama metodunu kullanır. Bu formda isteklerini tabir eden bebek, ileride konuşma yetisini kazandığında ağlama krizlerini kenara bırakarak bağlantı kurmaya çalışır. Durum her vakit bu sağlıklı çerçevede ilerlemiyor. Bazen bu ağlama metodu çocukta kalırken birebir bebekliğindeki üzere hem ilgi çekmek için, hem de istediklerini yaptırmak ismine kullanıyor olabilir. Uzmanlar bu bahiste ebeveynlerin işine yarayabilecek çok değerli bilgileri açıkladı.

ağlayan çocuk

ÇOCUK NEDEN AĞLAMAK İSTER?

Ağlamak bir bebeğin çaresizliğini dışarı göstermenin bir yolu olarak tercih ettiği yansımadır. En ilkel tahlillerden biri olurken, annenin çocuğun ağlamasına kalmadan gereksinimlerini vaktinde gidermesiyle bu krizler azalır ve ortadan kalkar. Ancak bazen bebeğin ağlamaları o kadar uzun sürer ki çocukluğa geçişinde de devam edebilir.

ağlayan çocuk

Ağlama krizleri bir bebek için yardım daveti niteliği taşır. Bir çocukta birebir biçimde çaresiz kaldığını hissettiğinde ağlamaya başlayabilir. Aslında gerçek ağlama, çocuk karşısındaki problemle nasıl baş edeceğini bilemediği ve gereken takviyesi gerçek vakitte ve şartta alamadığında ortaya çıkar.

ağlayan çocuk

Burada fark edilmesi gereken sorunun çocuğun ağlayarak bir şeyler kazanacağı ya da elde edebileceğini ebeveynler öğretmektedir. Uzmanlar, çocuk daha istemeden eline verilen istediğiyle, bu duruma getirdiği kanıtladı. Ebeveynin çocuğun ağlamasına son vermek için sakinleştirmesi gerekir fakat nasıl ve hangi hisle sakinleştirdiği de hayli kıymetlidir.

ağlayan çocuk

AĞLAMA KRİZİNE GİREN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

AĞLAMA ALIŞKANLIĞINI AZALTMAK İÇİN TÜYOLAR

  • Öncelikle çocukların isteklerini konuşarak belirtmesine teşvik edilmesi gerekir. Ağlayarak değil konuşarak istemesi sağlanmalıdır. Zira şayet çocuk ağladığında istediği olursa “Ağlaman istediğini yapmamız için yeterlidir” görüşünü benimsetmiş oluruz.
  • Anne ve babaların hali net olmalıdır, ya yapacak ya da yapmayacaktır. Bu durumda kararınızdan dönmemeniz epey kıymetli bir yere sahiptir. Bu türlü çocuk ağlamanın tesiri olmadığını anlayacaktır.
  • Ağlayan çocuğa “Sus, ağlama sakın” üzere ibareler kullanmayın. Kederinin ne olduğunu sorun ve konuşarak anlattığında çözümlenebilecek bir şey olduğunu açıklamaya çalışın.
  • Çocuğa korkutarak disiplin vermek kısa müddetli yarasa da uzun vadede ziyan verebilir. Bunun yerine sevginizle yaklaşmak bir çok endişe cinsinden üstündür.
  • Çocuğun ağlamasının geçirmek için sakinleştirme maksadıyla konuşma yapın. Dikkatini dağıtacak diğer şeyler bulun.
  • Disiplin de olumlu davranışları ödüllendirme, aksileri ödüllendirmeme ve pekiştirmeme, 1-2 ay bunu denedikten sonra hala olumsuz davranışlar devam ediyorsa yaptığı davranış karşılığında geciktirmeden, makul periyodik olarak, sevdiği bir aktiviteden yoksun bırakma uygulanabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991039-aglama-krizine-giren-cocuga-nasil-davranmali-cocuklar-neden-aglamak-ister

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu