Sağlık

Ağrı kesici misyonu gören şifalı bitkiler! Mutlaka bilmelisiniz

Başınız ağrıyor mu, sırtınız sorun çıkarıyor mu yoksa boğazınız mı ağrıyor ? Acı çektiğimizde, süratle hapa ulaşırız. Ağrıyı doğal bir formda gideren birçok bitkisel yardımcı vardır. Hangi bitki neye karşı yardımcı olur: 

1. Baş ağrısı için limon balsamı

Limon balsamı , taze limon kokusuyla bilinir. Ancak şifalı bitki daha fazlasını da yapabilir. Çay olarak hazırlanır, tansiyon baş ağrılarına ve migrene yardımcı olur . Limon balsamı ayrıyeten içsel huzursuzluk, uykuya dalma zahmeti yahut mide bulantısı durumlarında rahatlatıcı tesirini ortaya çıkarır.

2. Mesane ağrısı için maydanoz

Maydanoz sadece her yemeğe beğenilen bir taze tat vermekle kalmaz. Bitki ayrıyeten sıhhatimiz üzerinde birçok olumlu tesiri olan faal içeriği apiol ile bilinir. Sindirim tesirine ek olarak ağrılı idrar yolu yahut mesane enfeksiyonları gibi semptomları da giderir . İster taze sıkılmış meyve suyu olarak ister demleyin.

3. Sırt ağrısı için kekik

Kekiğin içerdiği uçucu yağlar kaslarımız üzerinde rahatlatıcı ve ağrı giderici tesire sahiptir. Bu nedenle kekik sırt ağrısı için olağanüstü bir ipucudur . Birkaç kısım şifalı ve aromatik bitkiyi yağa koyun, 1-2 ay bekletin ve sırt masajı yahut banyo katkı unsuru olarak kullanın. Aceleniz varsa eczaneden hazır kekik yağı satın alabilirsiniz. Bu ortada: Kekik çayı öksürük yahut bronşit üzere soğuk algınlığı semptomlarına da âlâ gelir.

4. Boğaz ağrısı ve diş ağrısı için adaçayı

Boğazınız kaşınıyor ve ağrıyor mu? Ardından Akdeniz bitkisi adaçayı kullanın . Adaçayı yapraklarını içmek yahut gargara yapmak için çay olarak demleyin. Adaçayı, içerdiği uçucu yağlar sayesinde ağrıyı giderir ve tıpkı vakitte iltihap önleyici tesire sahiptir. İçerdiği tanenler ve acı unsurlar yara güzelleşmesini takviyeler. Bu nedenle diş eti iltihabı yahut diş ağrısı için adaçayı da ilgi görmektedir.

5. Karın ağrısı ve sindirim sıkıntıları için nane

Çay olarak demlenen nane , şişkinlik, mide bulantısı yahut gaz gibi çeşitli sindirim rahatsızlıklarını giderir . Tıbbi ve baharat bitkisinin uçucu yağları ayrıyeten mide ve bağırsaklardaki kramplara yardımcı olabilir ve bağırsak kaslarını gevşetebilir ve sindirimi uyarabilir.

6. Deveran sıkıntıları için biberiye

Biberiye sadece domates, patates yahut etli yemekleri rafine etmez. Aromatik mutfak otu, eski vakitlerde güzelleştirici özellikleriyle biliniyordu. Çay olarak hazırlanan biberiye, deveranı güçlendirir ve düşük tansiyona olumlu tesir yapar.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/agri-kesici-gorevi-goren-sifali-bitkiler-kesinlikle-bilmelisiniz/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu