Sağlık

Akromegali nedir? Akromegali hastalığı neden olur? Akromegalinin tedavisi var mı?

Akromegali hipofiz bezinden büyüme hormonu üretiminin artışı ile karakterize bir hastalık olduğunu bilinmektedir. Mesela yüzüğünüz dar geliyor ya da kolunuza taktığınız saatiniz artık sıkıyorsa dikkat etmeniz gerekebilir. Tedavi sonucu geçme mümkünlüğü yüksek olan bu az hastalığı Prof. Dr. Sema Yarman açıkladı. Akromegali nedir? Akromegali hastalığı neden olur? Akromegalinin tedavisi var mı?

Akromegali, hipofiz bezinden büyüme hormonu üretiminin artışıyla görülen el ve ayak çeşitli uzuvlarda kabalaşma oluşturan bir az hastalıktır. Yüz sınırlarında da bir kabalaşma belirtisi gösteren akromegali hastalığı her 100 bin şahıstan 3’ünde görülen az bir tiptir. Bu konuda Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sema Yarman akromegali hastalığını açıkladı.

akromegali hastalığı

AKROMEGALİ NEDİR?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sema Yarman “Çok nadiren genetik geçişli olabilen akromegalinin nedeni çoğunlukla hipofiz bezinin büyüme hormonu salgılayan hücrelerinden çıkan ve kanser olmayan yeterli huylu bir tümördür. Bu tümörden çok ölçüde salgılanan büyüme hormonu diyabet, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, uyku-apne sendromu, eklem ağrısı, ellerde uyuşma ve güçsüzlük, kalın bağırsakta polip, tiroit tümörü ve çok daha ender öbür tümör oluşumlarına yol açabilir” açıklamasında bulundu.

akromegali hastalığı

AKROMEGALİ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Akromegali hastalığının en yaygın sebebi hipofiz bezinden büyüme artışına sebep olan yeterli huylu tümörlerdir. Baş ağrısı, görme bozukluğu üzere belirtilerin kimileri tümöral dokunun yakındaki beyin dokularına bası tesirinden kaynaklandığı açıklandı.

akromegali hastalığı sonucu

AKROMEGALİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prof. Dr. Yarman hatalığın belirtileri tabir ederken “En erken rastlanan belirtilerin başında ‘yumuşak doku artışına bağlı el ve ayaklarda büyüme’ geliyor. Öteki belirtiler ise kaş kemerlerinin öne hakikat belirginleşmesi, alt çenenin öne yanlışsız çıkması üzere yüz sınırlarında kabalaşma, diş ortalarının açılması, dudaklarda dolgunluk, burun ve lisanda büyüme, ellerde uyuşma ve güçsüzlük, ciltte kalınlaşma ve yağlanmada artış, çok terleme, göğüsten süt gelmesi ve eklem ağrısı halinde sıralanıyor. Tümör büyüyerek etrafındaki dokulara baskı yaparsa baş ağrısına; görme hududuna (optik kiazmaya) baskı yaparsa da görmede azalmaya neden olabiliyor. Tümörün çok büyüyüp hipofiz bezinin öteki hormonları salgılayan sağlam hücrelerine baskı yapması halinde ise bu hormon eksikliklerine bağlı yorgunluk ve halsizlik, kısırlık, adet düzensizliği, erkeklerde cinsel güçte azalma ve isteksizlik üzere tablolara yol açabiliyor. “ kelamlarını kullandı.

dar yüzük

Rahatlıkla gözlemlenebilen bu büyüme belirtileri, hastanın günlük hayatına yansıdığı için teşhiste kahır yaşanmadığını belirten Yarman “Hasta uzun müddet görüşmediği bir tanıdığının kendisine çok değişmiş ve irileşmiş olduğunu söylediğinde bu sorunu fark edebiliyor. Bu durumda hastanın yeni ve 7-8 yıl evvelki fotoğraflarını karşılaştırması işe yarayabilir. Bazen tesadüfen karşılaştığı bir Akromegali hastasından duyarak kendisi de bu hastalığı taşıdığını düşünebiliyor. Ya da ailesinde kendisi üzere sonradan irileşen ve beyin ameliyatı geçirmiş şahısların bulunduğunu öğrenebiliyor.” açıklamasında bulundu.

akromegali hastalığı

AKROMEGALİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Tedavi sürecinin çoğunlukla kolay geçtiğini ve olumlu sonuçlar alındığını belirten Yarman, tedavide birinci basamağın hipofiz ameliyatlarında tecrübeli bir beyin cerrahı tarafından bulunan tümörün burundan girilerek çıkartılması olduğunu belirtti. Yarman “Genellikle küçük tümörlerin çıkarılması büyük olanlardan daha başarılıdır. Büyük tümörlerde ise ameliyat, baş ağrısının giderilmesinde ve görme bozukluklarının ortadan kaldırılmasında hayli tesirlidir. Lakin büsbütün çıkarılması mümkün olamayan çok büyük tümörlerde ameliyat sonrası ilaç yahut ışın üzere ek tedaviler gerekebilir” kelamlarını kullandı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991756-akromegali-nedir-akromegali-hastaligi-neden-olur-akromegalinin-tedavisi-var-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu