Anne ve Çocuk

Alerji olan bebek ne yemeli? Alerjik bebekler için alternatif besinler nelerdir?

Ebeveynler çocuklarını en sağlıklı biçimde büyütmek ister. Bu hususta daima araştırma yaparken kendilerini bulan ebeveynler, alerjisi olan çocuklarına ne yedirebileceklerini de kestiremiyor. Son yapılan Türkiye’deki araştırmalarda bebeklerin %8’i bulan alerji rahatsızlığına karşı alternatif besinleri sizler için araştırdık. Alerji olan bebek ne yemeli? Alerjik bebekler için alternatif besinler nelerdir?

Türkiye’de son yapılan araştırmalara nazaran bebeklerin %6 ile %8’i besin alerjisi içeriyor. Bu da ebeveynlerin bebeklerine nasıl bakması gerektiği hakkında baş kurcalayıcı sorular oluşturuyor. Bir taraftan her besinin kıymetlerine sahip olması istenirken, bir taraftan da alerjisiyle uğraşmak hayli can sıkıcı bir durum. Türkiye’de bebeklerde besin alerjisi görülme sıklığı son 10 yılda 2 kat arttığını açıklayan uzmanlar, bebeklerin gelişimlerinin sağlıklı ilerlemesi ve zihinsel faaliyetlerini kusursuz tamamlayabilmesini kıymetli oranda etkilediğini de belirtti. Bu durumda alerjisi olan bebeklere özel, alternatif yiyecekleri uzmanlardan öğrendik. 

alerji olan bebek

ALERJİSİ OLAN BEBEK NE YEMELİ?

Alerjiden korunmanın en kıymetli yolu 6 ay anne sütü olduğunu belirten uzmanlar, tamamlayıcı besinlere geçerken, birinci olarak bir çay kaşığı ile tattırılması gerektiğini belirtti. Alerjik tepkiler beklenmeli ve ona nazaran devam edilmesi gerektiğini açıklandı. İkinci gün çay kaşığı değil tatlı kaşığı ile tıpkı besinin verilmesiyle sonraki biraz daha arttırılması gerektiğinin altı çizildi. Bu biçimde hem bebek yemek besinine alışırken, hem de alerjisinin var olup olmadığını anlaşılmaktadır.

Alerjiden müdafaanın tek tahlili, alerjisi olan besinleri yemek öğünlerinden çıkartmak ve yerine muadillerini koymak olacaktır. Bu hususta size rehberlik edecek haberimize devam etmenizi tavsiye ederiz.

alerji olan bebek

ALERJİK BEBEKLER İÇİN ALTERNATİF BESİNLER NELERDİR?

• İNEK SÜTÜ YERİNE GEÇEN ALTERNATİFLER •

BADEM SÜTÜ: Alerjisi olan bebeğinizin 1 yaşından sonra mama tanımlarına koyabilirsiniz. Badem içeriği bakımından bilhassa kalsiyum açısından epey güçlü bir yiyecektir. Süttün mahrum kaldığınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

yulaf sütü

YULAF SÜTÜ: Alerjisi olan bebeğinize 7. aydan itibaren kullanabileceğiniz yulaf sütü, hem beta glukan içeriği hem de lif içeriği ile epeyce yararlı besinler ortasında yerini almaktadır. 

hindistan cevizi sütü

HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTÜ: Bağışıklık sistemine olan katkısıyla bilinen Hindistan cevizi sütü, kan basıncısını dengeleme özelliğiyle de sahiptir. İçeriğinde bulunan magnezyumla birlikte, kalp kaslarının en etkin ve sağlıklı olmasına katkı sağlayan besin kümesinde yerini alır. Alerjisi olan bebeğinize inek sütü yerine Hindistan cevizi sütü 1 yaşından sonra kullanabilirsiniz.

• YUMURTA YERİNE GEÇEN ALTERNATİFLER • 

KETEN TOHUMU JELİ: Keten tohumu içerisindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde epey güçlü bir besin kaynağıdır. 1 yemek kaşığı keten tohumunu öğütücü ile öğüttükten sonra 3 yemek kaşığı su ile 5 dakika bekletip jel haline getiriyoruz. Bu karışımı tariflerinizde 1 yumurta yerine gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

chia tohumu jeli

CHİA TOHUMU JELİ: İçeriğinde Omega-3, A,B,D ve E vitaminleri içeren ve demir magnezyum, iyot ve kükürt bakımından hayli güçlü olan chia tohumu jeli, bebeğinizin olağanda yumurtadan alamayacağı besinleri kazanmasını sağlayacaktır. Lif kaynağı açısından da epeyce varlıklı olan chia tohumu, 1 yemek kaşığı chiayı öğütmeniz ve akabinde 3 yemek kaşığı su ile 5 dakika bekletmeniz halinde jel kıvamı kazanır. 1 yumurta yerine gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

muz püresi

MUZ PÜRESİ:1/4 bardak muz püresini 1 yumurta yerine kullanabilirsiniz.

elma püresi

ELMA PÜRESİ: 1/4 bardak elma püresini 1 yumurta yerine kullanabilirsiniz.

avokado püresi

AVOKADO PÜRESİ: 1/4 avokadoyu püre haline getirip 1 yumurta yerine kullanabilirsiniz.

• BUĞDAY UNU YERİNE GEÇEN ALTERNATİFLER • 

PATATES:Tariflerinizde kullanmak emeliyle buğday nişastası için patates ve pirinç üzere besinlerden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

patates püresi

KURUBAKLAGİLLER: Nohut, mercimek üzere kurubaklagillerle ekmeklerinizi kendiniz doğal olarak yapabilir, karışımlardan uzak tuttuğunuz bebeğinizi böylelikle koruyabilirsiniz.

kurubaklagiller

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2993516-alerji-olan-bebek-ne-yemeli-alerjik-bebekler-icin-alternatif-besinler-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu