Alkali gıdalar nelerdir? Alkali beslenme nedir?

Günümüzde çoğu bireyin menüsü kimyasal ve toksinli, çok çok şekerli ya da çok çok tuzlu olan işlenmiş paket gıdalardan oluşuyor ve bu hal bedenimizin dengesini sarsan edebiliyor. Daha sıhhatli bir bünyeye sahip olmanın yolu ise alkali gıdalardan tüketmekten geçiyor..

Hardal Tohumu

Hardal tohumu hardaldan bağımsız olarak binlerce faydaya sahiptir. Birçok hastalığın şifasında natural bir teknik olarak sarfedilen hardal tohumu mide amacıyla gerektiğince yararlıdır. Alkali olması özelliği yardımıyla midedeki asit seviyesini dengelemeye yardımcı olur..

Beyaz Lahana

Beyaz lahana bazı durumlarda diyetlerimiz arasında zorunluluktan tükettiğimiz bir sebzedir. Beyaz lahanayı tüketmek bilhassa alkali özelliği amacıyla tüketmek çok önemlidir. Beyaz lahanayı sarma şeklinde daha basit tüketebilirsiniz.

Yeşil bezelye

Yeşil bezelye, değişik tarz oluşturulan yemekleri ve tadı yardımıyla gerektiğince sevilen ve tercih edilen bir sebzedir. Bu sebzenin bir özelliği de alkali seviyesinın yüksek olmasıdır. Alkali mamüller bedene girdikleri vakit bedende rahatlama ve iyileşme hissederler.

Karalahana

Karadeniz yöresinin bir parçası haluna gelmiş olan karalahana, içerdiği yüksek demir seviyesi kadar alkali oluşuyla da bilinmektedir. Bu bilhassari karalahanayı besleyici ve yararlı gıda sınıfına sokmaktadır.

Pazı

Pazı, yeşil sebzeler arasında en çok tüketilenlerin başında gelmektedir. Alkali özelliği ile de beden sistemini düzenleyip toparladığı amacıyla bilhassa hastalıklara karşı direnci düşük şahıslarda ya da kışın tüketilmektedir.

Rezene

Rezene çayı genel olarak uykusuz kalındığında ya da midesel şikayetlerde sarfedilen bir çaydır. Sıhhat hedefiyle tüketilen bu çayın alkali olarak bedeni düzene soktuğu da bilinmektedir.

Spirulina Yosunu

Spirulina yosunu genel olarak asidik seviyesi dengelemek hedefiyle sarfedilen bir tat vericidir. Yosun çeşitleri genel olarak aynı bilhassare sahip olsalar da en yararlı yosunlardan biri spirulina’dır.

Arpa

Tahıl grubunda olan arpa da tekrar alkali gıdalarda gösterilebilmektedir. Alkali özelliği yardımıyla bedeni dengeleyerek düzene girmesine yardımcı olur. Yemek ve ekmeklerinizde bolca tercih edebilirsiniz.

Kereviz

Kereviz yemeklere lezzet katan gerektiğince besleyici ve sıhhatli bir gıda maddesidir. Kerevizin saymakla bitmeyen faydalarından biri de alkali olma özelliğidir. Alkali yiyeceklerin başında gelen kerevizi zeytinyağlı olarak tüketebilirsiniz.

Pancar Yaprağı

Pancar kadar pancar yaprağının da aniden çok yararı bulunmaktadır. Alkali gıda grubunun bir parçası olan pancar yaprağı, besleyici olmasıyla da tercih edilen bir üründür.

Yenilebilir Çiçekler

Yenilebilir çiçekler bir devresinin yemek fenomeni haluna gelmişti. Yenilebilir çiçekleri salatalarınızda ve yalın olarak pişirmeden tüketebilirsiniz. Bu çiçekler hem tat olarak hafif bir doku bırakacak hem de alkali özelliği yardımıyla çoğu yararını gösterecektir.

Alkali gıdalar nelerdir? Alkali beslenme nedir?” için 17 yorum

 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 04:33
  Permalink

  Merhaba paylaşımınız harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 12:37
  Permalink

  Selam web siteniz süper ötesi dikkat çekici, sağolun

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2019 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2019 tarihinde, saat 17:26
  Permalink

  Slm sayfan vallaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2019 tarihinde, saat 15:29
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 01:38
  Permalink

  Slm web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, twitter da paylaştım

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 02:08
  Permalink

  merhaba arkadaşlar sayfanız gerçekten dikkat çekici, şukuladım

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 16:37
  Permalink

  Slm paylaşımınız inan ki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2019 tarihinde, saat 07:54
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir