Sağlık

Ameliyat olacakları bekleyen riskler!

Ameliyat olan 45 yaş ve üstü 40 binden çok hastanın neticelerini araştıran araştırmacılara göre, ameliyat edilen hastalarda ölüm riski, ameliyat ardından hastanede iyileşirken ve eve gittikten ileri zamanlarda artıyor. Çalışma; ameliyat ardından bakım ve hastanın eve geçiş sürecine daha çok odaklanmak gerekliliğini meydana koyuyor.

Hastalar, ameliyattan ileri 30 gün içinde komplikasyon ve ölüm açısından izlendi. Ve neticeler şu şekilde

Medimagazin’de yer alan habere göre, 14 ülkedeki 28 hastanede oluşturulan çalışmada genel olarak, ameliyat masasında beş şahıs ya da yüzde 1’den az şahıs ölürken 500 hasta yani yüzde 70’i hastanede öldü. Hastalar taburcu olduktan sonra 210 ölüm başka bir ifadeyle yüzde 29 ölüm görüldü..

Tüm ölümlerin aşağı yukarı yarısı üç komplikasyon ile ilişkiliydi. Bunlar; majör kanama, miyokard yaralanması ve kan dolaşımı enfeksiyonları oldu..

AMELİYAT SONRASI BAKIM VE EVE GEÇİŞ SÜRECİNE DİKKAT!

Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. PJ Devereaux, “Birçok aile, cerrahtan, sevdiklerinin operasyondan sağ çıkıp çıkmadığını duymayı bekliyor, fakat araştırmamız ölümlerin çok azının ameliyathanede meydana yaklaştığını gösteriyor” dedi..

Canadian Medical Association Journal’da yayımlanan araştıma; “Postoperatif bakım” (ameliyat ardından bakım) ve eve geçiş sürecine odaklanmaya gereksinim duyulduğunu gösteriyor..

Uzmanlar, son yıllardaki teknolojik ve tıbbi gelişmelerin, ameliyatları daha güvenilir duruma getirdiğine vurgu yapıyor..

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. selam arkadaşlar web siten vallaha billaha güzel, teşekkürler

Başa dön tuşu