Ağız SağlığıBeslenmeGenelKalp SağlığıSağlık

Amerika ilaç ithal edebileceğini belirtti!

ABD hükümetinin, vatandaşlarının Kanada’dan daha düşük maliyetli ilaç alımına izin verecek bir plan üstünde çalıştığı belirtildi.. ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar, “Güvenli ve düşük fiyat ilaç temin etme hedefimizle alakalı olarak eyaletlerden, dağıtımcılardan ve eczanelerden gelen teklifleri görmek istiyoruz” dedi.

ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar, yaptığı açıklamada, bakanlığının tarihte ilk kez ilaç ithal etmeyi düşündüklerini söyledi.

Daha evvelce ilaç dışalımına karşı çıkan eski bir ilaç şirketi yöneticisi olan Azar, ABD’li hastaların, Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA) gözetimi altında ilaçları güvenilir ve etkili bir şekilde ithal edebileceklerini aktardı.

Azar, meşru düzenlemelerin ise haftalar ve aylar sürebileceğine ilgi çekerek, Kongre’ye de bu plan konusu ile alakalı ellerini güçlendirecek yasayı geçirmesi amacıyla davette bulundu.

PLAN ÇOK TEHLİKELİ

Amerika İlaç Araştırma ve Üretim Grubu Başkanı Stephen Ubl ise planın, Amerikalı hastalar amacıyla “çok tehlikeli” olduğunu savunarak, “Ülkeye ABD dışından gelen ilaçların güvenilirğini garanti etmenin yolu yok. Kanada’dan gelen ilaçlar dünyanın rastgele bir yerinden de gelebilir” dedi.

Planın, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2016 Başkanlık kampanyası sözü olduğuna ilgi çekildi. Yasal düzenlemelerin onaylanması ile muhtemel ilaç şirketleri doğrulusunda açılacak dava süreci nedeniyle tüketicilerin ne vakit plandan faydalanmaya başlayabileceği konusu ile alakalı bir öngörüde bulunulmadı. 

VATANDAŞLAR İLAÇ FİYATLARINDAN ŞİKAYETÇİ

Trump’ın 2020 Başkanlık tercihleri evveli senelerce eleştirdiği ilaç sektörü konusu ile alakalı baskı hissettiği aktarılırken, Kongre’deki iki kanadın da ilaç fiyatlarını denetim etme konusu ile alakalı tüketicilerin şikayetlerine maruz kaldığı söylendi.

Demokrat aday adaylarının, 2020 Başkanlık Seçimi tartışmasında da düşük maliyetli ilaç tedariki gündeme gelmiş, Vermont Senatörü Bernie Sanders, Kanada’da tespit edilen bir ilacın ABD’de on kat daha pahalıya satıldığını dile getirerek, ilaç endüstrisini eleştirmişti.

Trump, eski Sıhhat Bakanı Tom Price’ın istifasıyla boşalan göreve Azar’ı seçtiğini duyurduğu Twitter hesabında, “Kendisi daha iyi bir sıhhat sigortası sistemi ve düşük ilaç fiyatları bakımından bir yıldız olacak” ifadesini kullanmıştı.

TÜKETİCİ HAKLARI GRUPLARI HÜKÜMETİN İLAÇ İTHALAT PLANINI DESTEKLİYOR

PhRMA olarak tanınan ilaç endüstrisindeki önder grubun, Kongre’ye yönelik kuvvetli lobi faaliyetlerinin bulunduğu, en son oluşturulan vergi bildirimlerine göre 2017 senesinde bunun amacıyla 128 milyon dolar harcadığı kaydedildi.

Tüketici hakları gruplarının, ABD hükümetinin ilaç dışalım planını desteklediği, bu plan yardımıyla de Amerikalı ilaç üreticilerinin üstünde fiyatları aşağı çekmeleri amacıyla baskı oluşturulabileceği dile getirildi.

İlgili Makaleler

75 Yorum

Başa dön tuşu