Sağlık

Anne adaylarına yeni umut Tüp bebekte PRP metodu

PRP; bayanın kendi kanından elde edilen trombosit bakımından varlıklı kanın bayanın rahmine tekrar verilmesi sürecidir. Bu uygulama tüp bebek tedavisinde yalnızca rahim zarını uygun kalınlığa getirmek için değil, makus yumurtalık rezervini uygunlaştırmak için de kullanılabilmektedir.  PRP hakkında merak edilenleri Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Erkut Attar cevapladı.

PRP yolu hangi olgularda kesin tahlil verir?

Prof. Dr. Erkut Attar, ”PRP yolu bizim olgularımızda bilhassa erken yumurtalık yetmezliği yani prematüre menopoz dediğimiz olgularda işe yarayabildiğini gördük. Öbür taraftan yumurtalık yetmezliği yahut yumurtalık rezervi az olan bayanlarda işe yaradığını gördük.” dedi.

”60’lı 70’li yaşlarda PRP usulünde yumurtalıkların faaliyet başlaması mümkün değil”

Attar, ”Çok ileri yaş kümesi 60lı 70li yaşlar bunlarda PRP tekniğinin çalışması yahut bunların yumurtalıklarının faaliyet başlaması mümkün değildir. Bayanın üreme çağında olması tercihen 40 yaşının altında olması 40-45 yaşında en geç olması uygulama için bir neden yahut fırsattır. Onun dışındaki hastalarda işe fayda diyemeyiz.”

Menopoz dışında anne olamayan bayanlarda PRP yüzde kaç tesir ediyor?

Attar ”Menopoz dışında erken yumurtalık yetmezliği yahut yumurtalık  rezerveliğinin azalması durumunda PRP kullanılabiliyor. Lakin öteki türlü olağan kısırlık hadiselerinde biz PRP denemiyoruz bu hastaların rutin tedavi yollarını deniyoruz.”

PRP tam olarak nasıl bir süreç?

Prof. Dr. Erkut Attar: ”PRP kolay bir süreç emniyetli bir süreç şöyle ki hastadan 10-15 mili litre kadar kan alınıyor hastanın kendi kanı kullanılarak bunun içerisinden hücreler ayrılıştırılıyor. Bu hücreleri beraberinde tabi bu hücrelerle bir ekip diğer biyokimya materyal de hususlar de alınmış oluyor ayıklanma oluyor. Bu ayıklanan malzemeyi bizim uygulamalarımızda yumurtalık basınç 4 mili litre kadar bir enjeksiyon yapılıyor. Bu alınan malzemeyi direkt doğruya yumurtaya ultrason yoluyla vajinadan girerek enjekte ediyoruz. PRP bu türlü bir yol. Bunu adetin birinci 15 günü içerisinde yada 10 gün günü deyip 10 gün içerisinde yapıyoruz ve 2 ay bekliyoruz sonucu. Sonra hasta tekrar bize geldiğinde rutin tekniklerle kullanarak mesela tüp bebek üzere. Daha sonra bilinen metotlarla devam ediyoruz. PRP’nin buradaki artısı yumurtalardaki kapasiteyi artırıyor. Sanıyorum tüm dünyada yavaş yavaş uygulamaların içerisine ve rutine yani günlük standart kullanıma girecektir.” dedi.

Ayrıntılar kadınvekadın.net’in youtube hesabında.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/anne-adaylarina-yeni-umut-tup-bebekte-prp-yontemi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu