Anne ve Çocuk

Anne babanın disiplindeki rolü nedir? Çocuklarda disiplin nasıl sağlanır?

Ebeveynler çocukların hayatı öğrenme aracıdır. Daha yeterli bir hayat ve kaliteli hayat için disiplin ve sistem çok değerlidir. Anne rolü, çocuğun doğumundan itibaren kendini tanımasını ve dış dünyayı öğrenmesini sağlar. Baba rolü ise çocukta dış dünyayı temsil etmektedir. Dıştan denetime alıştırılan çocukta iç disiplin gelişmez. Pekala, anne ve babanın disiplindeki rolü nedir? Çocuklarda disiplin nasıl sağlanır?

Dünyanın tüm uzmanları farklı hallerde söz etse de ortak uzlaştıkları nokta çocukların makul bir disiplin ile büyümeleri gerektiğidir. Disiplin kişinin nizam ve rutin hareketler belirlemesi ömrüne hal vermesi manası taşımaktadır. Disiplinin olmadığı bireylerde mutsuzluk ve bıkmışlık sendromlarının görüldüğünü açıklayan uzmanlar, birinci evvel ailede başlayan disiplinin vakit içerisinde bireyin hayatında da yer ettiğini belirtti. Ailede disiplin ise aile bireylerinin muhakkak bir tertipte yaşamalarını temsil etmektedir. Her ailenin farklı disiplin anlayışı olduğunu belirten psikologlar, esnek ya da katı olabileceğini ya da kurallara fazla takılmayarak yaşadıklarını belirtti. 

çocukta disiplin

ÇOCUKTA DİSİPLİN NE DEĞİLDİR?

Çocuğa disiplin öğretmenin yolu ise ekseriyetle mükafatlar ve cezaların uygulanması ile denenir. Anne ve baba, çocuk onların istediği üzere davranmadığı vakit ne yapmaları gerektiği konusunda çoğunlukla kararsızdırlar. Bazen şiddetli reaksiyon gösterirler, cezalar birbirini izler, bazen de yapılan kusur görmezlikten gelinir. Disiplin sadece, çocuğa yaramazlık yaptığı vakit uygulanan kurallar dizisi değildir. Her vakit uygulanması gereken kurallar bütünüdür. “disiplin uygulamak” ile “ceza vermek” tıpkı şey değildir. 

Ebeveynler aile içi kuralları koyarken birinci evvel uzlaşmalı, kendi ortalarında karar kılmalıdır. Uzmanlar bu mevzuda anne yahut babanın uymayacağı bir kurala çocuğunda uymayacağını belirtti. Ortak bir mutabakat olmalı ve tolere etmemeleri kıymetlidir. Aksi halde çocuk kim müsaade verecekse ona gidecek ve bir yolunu bulacaktır.

çocukta disiplin

ANNENİN ÇOCUK DİSİPLİNİNDEKİ ROLÜ NEDİR?

Çocuk doğduğu andan itibaren bir kadro kurallar öğrenmeye başlar. Kimisini taklit yoluyla, kimisini deneme yanılma yoluyla idrak eder. Uzmanlara nazaran 3 yaş civarlarında toplumsal kurallar öğrenilir. Birey olma sürecinde anneye büyük rol düşmektedir. Uzmanlara nazaran kendi kişiliğine keşifler yaparken, dış dünyaya dair toplumsal kuralları ve sonları anneden öğrenmektedir. Bu noktada annenin hislerinin ve belirleyiciliğinin kıymetli olduğunun altını çizen uzmanlar, anne rolündeki insanın dertten uzak, ölçülü ve dengeli hareket etmesi gerektiğini belirtti. Mesela yere çöp atan bir anne adayının çocuğu yere çöp atma derken, rol model aldığı annesini benimseyecek ve atmaya devam edecektir. 

Küçük yaşta öğretilen kuralların bir birçok, hayatının devamı için kalıcı olacaktır. 

çocukta disiplin

Çocuk kendi gereksinimlerini kendi karşıladığı mühlet zarfında “sorumluluk” alabilmektedir. Bu noktada anne rolündeki bireyler, çocukların üstünde kendilerine ilişkin his ve çıkarımlarının baskılarını yapmamalı, net olmalı ve onlara birey olma yolunda kademeler gösterilmelidir. Bir çok şeyi kendi başına yapabileceği inancı aşılanmalıdır. Anne çocuğa karşı bebekmiş üzere devam ederse, çocuğun ruhsal manada olgunlaşmasına müsaade vermemiş olur. 

çocukta disiplin

BABANIN DİSİPLİNDEKİ ROLÜ NEDİR?

Anneye oranla dış dünyaya karşı olan sorunları baba figürüyle rahatça irtibat kurarak çocukların anlatabildiğini belirten uzmanlar, bebeğin bakımıyla ilgilenmeyen, ona vakit ayırmayan, konuta geciken babalarda çocukla iletişimsel olarak zahmetler yaşandığı ortaya konmuştur. Babadan takdir ve mahsus alan çocuk dış dünyaya karşı özgüveni yüksek olacağını belirten psikologlar, baba için kıymetli olduğunu hisseden çocuğun dış dünyaya karşı da kendini inançta hissedecek ve karşısına çıkan mahzurlara karşı dik duracağını söz etti. 

çocukta disiplin

Yalnızca kızan, bağıran, ceza veren, çocuğun olumsuz istikametlerini çocuğa hissettiren babalar; çocukta endişe nesnesi olarak yer alır. Bu da dış dünyada babasına benzeri insanlardan tahminen de erkeklere karşı kaygı ve güvensizlik beslemesine sebebiyet verebilmektedir. Bu üslup bir ilgi içerisindeki baba figürünün çocuğun ne iç disiplinine ne dış disiplinine karşı bir yarar sağlamayacağı üzere, olumsuz tesirleri de epeyce fazla olacaktır.

çocukta disiplin

ÇOCUKTA DİSİPLİN NASIL SAĞLANIR?

  1. Sevgisizlikle yahut dehşet ile disiplin olmaz! Yalnızca sevgi kurallara itaati arttırır.
  2. Ona kazandırmak istenilen davranışı birinci evvel siz uygulayın.
  3. Baba ile çocuğun kaliteli vakit geçirmesi çok kıymetlidir. 
  4. 4Günlük nizam ve plan yapmak çok kıymetlidir.
  5. Konut içi kuralları net olarak belirleyin.
  6. Kurallar hakkında açıklamalarda bulunan, karşılıksız soru bırakmayın.
  7. Çocuğa sorumluluklar verin. 
  8. Yalnızca olumsuz davranışlarına değil, olumlu davranışlarına da reaksiyon verin.
  9. Çocuğunuza deneme yanılma fırsatı tanıyın.
  10. Olay sonrası sonucu birlikte değerlendirip açıklamasını yapın. Tartışın.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988786-anne-babanin-disiplindeki-rolu-nedir-cocuklarda-disiplin-nasil-saglanir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu