Anne ve Çocuk

Anne bağımlılığı nasıl geçer? Çocuklarda anne bağımlılığına karşı 7 öneri!

Koronavirüsün sebep olduğu pandemi süreci her ailede esaslı değişikliklere sebebiyet verdi. Bir çok çocuk ailesi dışında insan görmediği için, anneye yada babaya bağımlı hale geldi. Ailenin bu kadar yakın vakit geçirmesi düzgün olurken, olumsuz durumları da peşinden getirdi. Anne bağımlılığı nasıl geçer? Çocuklarda anne bağımlılığına karşı 7 öneri!

Yanlış ebeveyn tavırları bazen çocuklarda anne bağımlılığına (bağımlı anne sendromuna) yol açabiliyor. Bu durum günlük hayatı zorlaştırırken, çocuğun kendi hayatını biçimlendirmesine de zorluk çıkartıyor. Özgüven sorunu çeken çocuk, kendini keşfedemiyor ve daima olarak ileri yaşında da bağımlılıklarla uğraşıyor. Doğumdan sonra güçlenerek devam eden anne sevgisi çoka kaçtığında ortaya çıkan bağımlı anne sendromu aslında tam olarak bilhassa 3 yaşında başlıyor. 3 yaşında dünyayı keşfetmeye çalışan çocuk bir taraftan da özgür olmak ister. Özgürlüğü bastırılmış çocuk ise anne bağımlılığı ile hayatına devam eder. Bunun ilerlemesiyle birlikte okul fobisini de ortaya çıkaran bu durum, çocukta ruhsal ve bilişsel gelişimi de engellediği görülmüştür.

anne bağımlılığı

ANNE BAĞIMLILIĞI NASIL GEÇER?

ÇOCUKLARDA ANNE BAĞIMLILIĞINA KARŞI 7 ÖNERİ!

1- NEDENİ GENELDE EBEVEYNLERDİR

İlk 3 yaşta toplumsallaşma mahareti kazanan çocuk, bu periyoda kadar anneye bağımlı bir halde hayatına devam eder. Temel muhtaçlıklarını gidermeye başlayan çocuk ise yavaş yavaş bu yaştan sonra dışarıya dönmek ister. Çocuk yaşının getirdiği maharet ve yetileri kazandıkça bu bağımlılık hali azalır. Velhasıl bağımlılık halini bağlılık alır. Şayet çocuk bağımlı olmaya devam ederse, psikososyal gelişimleri ilerlemez ve birey olduğunu kabul edemez hale gelir. Bu da çocukta çok önemli özgüven sorunları oluşturur.

çocuğunu ksııtlayan anne

2- ÇOK GÖZETİCİ VE KISITLAYICI AİLE YAPISI

Çocuğun anneye bağımlı olmasında pek çok etken rol oynamaktadır. Bilhassa pandemi sürecinde meskene kapanan ailelerde çocuklar, ebeveynlerinin yaşadıkları korkuyu hisseder. Ebeveynlerin bu telaşları doğrultusunda kısıtlayıcı ve esirgeyici olduğunu düşündüğü tavır ise çocukta “Annemsiz / babamsız bir şey yapamam” algısı oluşturur. Bağımlılığın devamını önleyecek olan en tesirli kurallar ise çocuğun gelişen yetileri doğrultusunda yapabileceklerine müsaade vermek, onu onaylamak ve itimat duymasını sağlamaktır.

okul fobisi

3- OKUL FOBİSİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Anne bağımlılığı olan çocukta özgüven eksikliği ve beraberinde okul fobisi ortaya çıkar. Okulda ahenk zorlanması, arkadaş ilgilerinde sorunlar, çekingenlik, utangaçlık, hırçınlık üzere kendini gösterirken, annenin okulu sevdirmesi ve artık tek başına hayatına devam edebileceğinin algını oluşturması gerekiyor. Bunu yaparken de hiç bir vakit tek kalmadığını, daima yanında olduğunuzu fakat bazen sizin olmamanız gereken yerler olduğunu idrak ettirmeniz gerekiyor.

annenin çocukla konuşması

4- NET OLUN

Çocuğa ne anlatırsanız anlatın, hakikat ve net olmaya çaba gösterin. Çocuğunuz sizin netliğinizi anladığında davranışlarına ona nazaran hal verecek ve olması gerektiğinin farkına varacaktır. Alternatif seçeneklerden çok herkesin yapmak zorunda olduğunu lakin sizin yanınızda olduğunuzu tekrar tekrar vurgulamaktan kaçınmayın.

anne çocuk konuşma

5- ÖZGÜVENİ DESTEKLEYİN

Çocuğun anne bağımlılığına karşı kullanabileceğiniz en büyük silahınız ona kendi başına bir şeyler yaptırmaktır. Özgüveni yüksek olan çocuk bağımlı olmaz. Bu doğrultuda onun sevdiği şevk veren, eğlendiren işleri kendi başına yapmasına müsaade verin. Sokağın başındaki bakkaldan ekmek alması gerektiğini söylerken, onu onun görmeyeceği formda izleyebilirsiniz. Böylelikle onu tek başına yapmış olmasının verdiği memnunluktan da yoksun etmemiş olursunuz.

annesinden ayrılmayan çocuk

6- AYRILIKLARDA SERİNKANLI DURUN

Çocuk ne yaparsa yapsın, şuanda bunu yapmak zorunda olduğunu bilmesi gerekmektedir. Hasebiyle çocuğun ağlama krizlerine ve bağırmalarında irtibat kurmaya çalışırken hayli soğukkanlılığınızı koruyun. Sabırlı olmanız, bu ayrışma sürecinde geri adım atmamanız çok kıymetli. Şayet işin içinden çıkamadığınızı düşünürseniz de bir uzmandan yardım almaya çalışın.

aşırı koruyan aile

7- ÇOK GÖZETİCİ DAVRANMA

“Aman sana bir şey olur”, “Dur sen korkarsın ben bakayım”, yada “Sen onu yapamazsın ver ben yapayım” gibi kelamlardan uzak durmaya çalışın. Bunu artık hayatınızın her alanında bırakmaya çalışın. Anne içgüdüsü “Aman çocuğuma ziyan vermesin, kendine ziyan verir” fikriyle hareket etse de en büyük ziyanı bu formda veriyor olabilirsiniz. Çocuğun yardım istemeyi öğrenmesi için birinci evvel sizin bırakmanız gerekiyor. Kendi denedikten sonra şayet işin içinden çıkamıyor yahut yapamıyorsa o yardım istedikten sonra müdahalede bulunmaya çalışın. Önemli bir ziyan vereceği durum ortada yoksa sessizce bir köşeden izlemek çocuğun el maharetlerinin gelişmesini sağlarken, özgüvenini de dengelemesine imkan sağlar.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991735-anne-bagimliligi-nasil-gecer-cocuklarda-anne-bagimliligina-karsi-7-oneri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu