Anne ve Çocuk

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ne vakit başlar?

Bebeğinizin beyni, hamileliğin erken periyodunda, döllenmeden yalnızca üç hafta sonra gelişmeye başlar ve hamileliğiniz boyunca devam eder. Üçüncü üç aylık devir, büyük gelişmelerin gerçekleştiği ve bebeğinizin beyninin tartısının üç katına çıktığı periyottur. Folik asit almak ve omega-3 açısından güçlü balıkları içeren istikrarlı bir diyet yemek, hamilelik sırasında ve sonrasında desteklemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizin beyninin gelişmeye başlayan birinci büyük organlardan biri olması muhtemelen şaşırtan değildir. Fakat çocuğunuz 20’li yaşların başına gelene kadar büyümeye devam edeceğini bilmiyor olabilirsiniz!

Beyin ve omurilik birlikte merkezi hudut sistemini oluşturur. Beyin kafatası içinde, omurilik ise 33 başka kemikten (omur) oluşan esnek bir omurilik içinde yer alır. Bir hudut ağı omurilikten ayrılır ve bu hudutlar çeşitli organlara sinyaller gönderir ve onlardan bilgi alır.

Erken fetal beyin gelişimi​

Birinci kısım, döllenmeden yalnızca üç hafta sonra, nöral plaka ismi verilen oval formlu bir doku diski olarak gelişir. Bu erken ( 5 haftalık gebe ), bebeğiniz küçük bir iribaş üzere görünen bir embriyodur ve hudut plakası ortadan baştan kuyruğa gerçek iner.

Bu hafta boyunca, plakanın kenarları yükselir ve birbirine gerçek katlanır ve bebeğinizin omurgası ve beyni olacak nöral tüpü oluşturur. Bu noktada tüpün uçları açık kalır ve beyin tüpün doruğunda şekillenmeye başlar. Tabana yakın, sonunda kuyruk kemiği olacak yapıdır.

6 haftalık gebe olduğunuzda, nöral tüpün iki ucu büsbütün kapalıdır ve tüpün zirvesinde beyin üç alandan oluşur:

  • Ön beyin, düşünme ve sorun çözme üzere belli beyin işlevlerini denetim eden serebruma dönüşür.​
  • Orta beyin, görsel ve işitsel bilgilerin işlenmesinde yer alır.​
  • Arka beyin, istikrar ve uyumu yöneten serebellumun yanı sıra bedenin kan basıncı ve kalp suratı üzere otomatik aktivitelerinin denetim merkezi olan medullaya dönüşür.​

Bebeğin hudut sistemi nasıl gelişir?​

Gelişen nöral tüpün kenarları boyunca yer alan nöral kresttir. Bu zirve, beyin ve omurilikle birlikte bedenin her tarafına yayılan milyonlarca hududu meydana getirir.

8 haftalık hamilelikten itibaren, bu hudutlar yalnızca birbirleriyle değil, tıpkı vakitte kaslar ve başka dokular ile gözler ve kulaklar üzere organlarla da ilişki kurar. 12 haftada sonlar, refleks davranışlara neden olan kolay sinyaller göndermeye başlar. Örneğin bebeğinizin parmakları açılıp kapanabilir ve ayak parmakları kıvrılabilir. Bebeğiniz ayrıyeten göz kaslarını kısabilir ve ağzıyla emme hareketleri yapabilir.

Yaklaşık 28 haftaya kadar, hudutlar belirlenmiş organlarıyla irtibat kurar, böylelikle bebeğinizin işitme, koku ve tat alma duyuları çalışmaya başlayabilir. Kimi hudut hücreleri, hudutlar ortasındaki sinyalleri hızlandıran miyelin ismi verilen bir yalıtım gereci kılıfı geliştirir. Miyelin üçüncü trimesterde oluşmaya başlar ve doğumdan sonra ve yetişkinliğe kadar devam eder.

Beyin gelişimi boyunca gerçekleşse de, beyin yükü üç katına çıktıkça son üç aylık devirde nitekim yüksek vitese geçer. Bu son haftalarda beyin, kafatasında daha fazla yer kaplamadan ekstra yüzey alanı sağlayan derin oluklar da geliştirir. Bu buruşuk dış katman serebral korteks olarak bilinir.

Bebeğinizin beyni doğumda ne kadar güzel çalışıyor?​

Yenidoğan bebeğiniz, minik nöral plakadan tam teşekküllü hudut sistemine kadar inanılmaz büyümeyi yansıtan her türlü büyüleyici yetenekle donatılmış olarak gelir:

  • Kendinizi test edebileceğiniz çok çeşitli reflekslere sahip olacaklar. Örneğin, bebeğinizin yanağını okşarsanız, başını size gerçek çevirir ( köklenme refleksi ). Parmağınızı ağzına koyun ve otomatik olarak emmeye başlayacaklar (emme refleksi). Bebeğinizi ayakları yere değecek halde dik tuttuğunuzda, küçük adım atma hareketleri yapacaktır (adım atma refleksi).
  • Bebeğiniz sesinizi tanıyabilir ! Üçüncü üç aylık periyottan itibaren, küçük çocuğunuz konuşmalarınızı dinleyebilir ve doğduklarında, başkalarına karşı sizin sesinizi net bir biçimde tercih edeceklerdir. Küçük çocuğunuz sizi duyduğunda başını bile çevirecek.
  • Bebeğinizin bir oyuncağa yahut televizyona bakmakla birebir derecede ilgileneceğini düşünebilirsiniz, fakat araştırmalar bebeklerin bilhassa insan yüzlerine ahenk sağladığını ve bunları rastgele dizaynlara tercih ettiğini gösteriyor.

Ve unutmayın ki, bebeğinizin beyni doğumdan sonra da büyümeye devam ettiğinden, beynin farklı kısımları ortasında her gün yeni sinirsel irtibatlar oluşur ve bu da çocuğunuzun büyüyen bilgi, hafıza ve tecrübe deposuna katkıda bulunur. Akıllı bir bebek yetiştirmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Fetal beyin gelişimini desteklemek için yapabilecekleriniz​

  • Hamilelik sırasında (ve hatta öncesinde) bir desteği alın. Folik asit, beyin ve omuriliğin gelişimi için çok değerli olan bir B vitaminidir. Kâfi folik asit almak, spina bifida ve anensefali üzere nöral tüp defekti riskini azaltır. Nöral tüp çok erken gelişir (birçok bayan gebe olduğunu bile bilmeden), bu nedenle uzmanlar gebe kalmaya başlamadan en az bir ay evvel günde 400 mikrogram folik asit almanızı önerir. Kimi doğum öncesi vitaminlerinden alabilir yahut farklı bir destek olarak alabilirsiniz.
  • Haftada 2 ila 3 kere pişmiş balık yiyin. Balık – bilhassa somon üzere yağlı balıklar – yağ asitleri içerir, bu da araştırmalara nazaran bebeğinizin hamilelik ve çocukluk periyodunda beyin gelişimini takviyeler. Mevzumuza göz atın.

Fetal beyin gelişimi hafta hafta​

Hamilelik haftasıDönüm noktası
5 haftaNöral plak oluşur.
6 haftaNöral tüp oluşur ve kapanır. Beyin artık üç bölgeden (ön beyin, orta beyin ve art beyin) oluşmaktadır ve ventriküller oluşmuştur.
8 haftaBir hudut ağı tüm bedene yayılmaya başlar.
12 haftaFetal refleksler mevcuttur.
28 haftaİşitme, koku alma ve dokunma duyuları gelişmiş ve fonksiyoneldir.
28 ila 39 haftaBeyin yükü üç katına çıkar ve beyin nöronları için daha fazla yüzey alanı sağlamak için beyinde derin oluklar gelişir. Miyelin kimi hudut yolları boyunca gelişmeye başlar.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/anne-karnindaki-bebegin-beyin-gelisimi-ne-zaman-baslar.3509/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu