Anne ve Çocuk

Anne karnındaki bebekle konuşmak neden değerli? Bebeğe müzik dinletmeni yararları nelerdir?

Anneyle bebeğin ortasındaki bağlantı, bebeğin anne karnına düşmesi itibariyle şekillenmektedir. Ruhun besini olan müzik, anne karnındaki çocuğa yeterli gelmekte ve annenin de mental sıhhatini korumaktadır. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek görsel zekalarının gelişimine dayanak verirken, zihinsel motor marifetleri için değerlidir. Dünyaya gelecek bebeğin evvelce hazırlanmasına ve kondisyonlu olmasına imkan sağlamaktadır.

Gebelik anne karnına zigotun yerleşmesiyle başlamaktadır. Bu periyotta konuşulan hususlar, davranışlar ve alışkanlıklar çok kıymetlidir. Anne adayının ellerini karnına götürerek konuşması, bebeğin dinlendiğini ve  kıymet verildiğini hissetmesine sebebiyet vermektedir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın değeri

Bebeklerin anne karnındaki duyma işlevleri hakkında bilgi veren uzmanlar, bebeğin beş duyudan birinci evvel duyma organının tamamlandığını bildirdi. Bu durum bazında psikologlar bebeğin her şeyi duyduğunu ve anladığının altını çizdi. Hengameler, tartışmalar, konuşmalar hepsi kayıt altına alınmakta olduğunu açıklarken, bebeğe dinletilecek rahatlatıcı müziklerin kıymetli olduğu vurgulandı.

anne karnındaki bebekle konuşmanın değeri

Müzik çocuğu dinlendirir, canlandırır, sakinleştirir ve insani istikametini zenginleştirir. Bebeğinizi müzikle senkronize bir halde sallayın ve bu tecrübenin onu ve gelişmekte olan beynini nasıl etkilediğini açıklayan uzmanlar, bebekler hakkında karmaşık bir dünyada yaşadığını ve ışık, ses üzere duyumlarının daima geliştiğini belirtti.

anne karnındaki bebekle konuşmanın değeri

Müzik lisanında güçlü ritmik kalıpları vardır. Hecelerin zamanlaması, dinleyicilerin bir konuşma sesini başkasından tanımlamasına ve birinin ne dediğini anlamasına yardımcı olur. Bebeklerin konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olan durum, konuşma seslerindeki farklılıkları belirleme yeteneğidir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın kıymeti

ANNE KARNINDAKİ BEBEKLE BAĞLANTI KURUN!

Uzmanlar, anne karnındaki bebeğin birinci olarak annenin bağırsak sesleri ve kalp seslerini duyduğunu, daha sonra annesi konuşurken titreşen ses tellerinin oluşturduğu vibrasyonun, akciğerler ve karın yoluyla dağılıp kendine gelmesi ile annesinin sesi ile tanıştığını belirtti. Bir müddet sonra dış dünya ile tek alakası olan bu duyma işlevinin değerini kavrayacak ve bu duyduğu sesin kendi hayatının bağımlı olduğu kişinin, kendini var edenin sesi olduğunu hissedecektir. Bu an itibariyle anne kalp atışlarının sesi ve anne sesini duyduğu sürece kendi hayatına dair bir tehdit olmadığına inanacak ve huzur duyacaktır.

anne karnındaki bebekle konuşmanın değeri

Yapılan araştırmalarla bir arada anne karnındaki bebekle konuşmanın ve müzik söylemenin anne ve çocuk ortasındaki bağı daha en baştan sıkı tuttuğunu açıkladı. Müzik söylediğinizde, sizinle ve sesinizle bağ kurarlar. Onunla konuşmak sizi, onun hayatındaki birinci ve en kıymetli ses yapar. Anne karnındaki bebek sevildiğini hisseder.

anne karnındaki bebekle konuşmanın ehemmiyeti

Uyanma, ahenge ve öbür rutin geçişler ve aktiviteler için bir müzik, bir sonraki adımı bilmelerine yardımcı olur. Lisanın kendisi müzikaldir ve siz müzik söyleyip konuştuğunuzda bebeğiniz sözleri, lisanı ve bağlantısı öğrenir. Müzik söylemeniz sayesinde bebeğin lisanı anlaması başlar. Doğduğunda müzik söyleyip bebeğinizi kucağınıza alırken yeni sözler tanıtıyorsunuz. Bir köpek hakkında müzik söylerken doldurulmuş bir köpeği tuttuğunuzda, bebek o oyuncağın ismini söylediğiniz sözlerle ilişkilendirmeyi öğrenmiş oluyor.

anne karnındaki bebekle konuşmanın kıymeti

BEBEĞE NEDEN MÜZİK DİNLETMEK GEREKİR?

  • Uzmanlar, bebeğin anne karnındaki durumunu olumlu tarafta etkilediğini ortaya koymuştur. Birden fazla dinletilen müzik kesimlerine yahut ritmik seslere bebeklerin reaksiyon verdikleri gözlenmiştir. 
  • Anne karnında müzik dinleyen bebekler, doğduklarında seslere çok süratli karşılık verirler, konuşmaya erken başlarlar. 
  • Müzik dinletilen bir bebeğin estetik duygusu ve ritim sezgisi gelişir. Bebeğin içindeki güçlü hisler uyanır.
  • Ayrıyeten, araştırmalar, müziğin ritmine nazaran hareket eden bebeklerin daha fazla gülümsediğini göstermiştir. Bebeği yatıştırmanın daha kolay olduğunu ve yalnızca dinleyen bebeklere nazaran etraflarını keşfetmeye daha istekli olduklarını gözlenmiştir.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE HANGİ MÜZİKLER DİNLETİLMELİ?

Tabiat sesleri; Yağmur, rüzgar, dalga, hayvan sesleri, kuş ötüşleri olan albümler tercih edilebilir. Hamileliğin beşinci ayından itibaren, bilhassa bebeğin hareketli olduğu saatlerde müzik dinletilmesi önerilmektedir. Günlük 10-15 dakikalık seanslar formunda müzik dinletilebilir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın değeri

Öncelikle bebekler kendi beyin dalgalarını  yormayan ses dalgalarından keyif alırlar. Bu nedenle klasik müzik en çok keyif aldıkları müzik tipidir. Bilhassa Barok müzik tipi ya da tabiat sesleri üzere tekrarlayan yapısı olan melodiler, bebeklerin en huzur duydukları müziktir. Dışarıdan gelen ses, dalgalar halinde anne karnına ulaştığından bulunduğunuz odada müzik çalıyor olması kafidir. Bu sesleri uzun mühlet dinlemek, hem bebeğe huzur vermektedir, hem de beyin gelişimi için değerlidir.

anne karnındaki bebekle konuşmanın ehemmiyeti

DÜNYAYA GELMESİNE HAZIRLIK SAĞLAR

Bütün bu bilgiler sonucunda, anne adayları için tahminen de en çok akılda kalması gereken iki şey; öncelikle bebeklerinizle konuşmaya, sesinizin tınısının onlar üzerindeki tesirini onlara hissettirmeye, anne karnında başlamanız gerektiği ve sonrasında müziğin iyileştiriciliğine tekrar anne karnında başlayıp, dünyaya gelmesine hazırlık sağladığını bilmektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988313-anne-karnindaki-bebekle-konusmak-neden-onemli-bebege-muzik-dinletmeni-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu