Anne ve Çocuk

Anne psikolojisi bebeği nasıl tesirler? Annenin kederi bebeği tesirler mi? Anne psikolojisi

Bireyin sağlıklı gelişimi şimdi anne karnındayken başlamaktadır. Anne karnındaki bebek annenin hislerinin modüllerini taşımaktadır. Hasebiyle annenin yaşadığı her duygusal durum bebeğin geleceğini ve ruh halini çizmekte ehemmiyet rol oynar. Annenin psikolojisi doğduktan sonra bebeği nasıl etkilediğini uzmanlar açıkladı. Anne psikolojisi bebeği nasıl tesirler? Annenin kederi bebeği tesirler mi?

Annelerin ruhsal durumu, bebeğin psikolojisi direkt etkilediğini belirten uzmanlar, annenin içinde bulunduğu aile sisteminin de anneyi etkilediğini belirtti. Annenin fedakarlığı ve hayatla savaşı ön planda yerini aldığında, yorgun, bitkin ve sıhhati berbata gittiğini ve çocuklarına da güzel gelmediği ortaya kondu. “Mutlu anne, keyifli çocuk ve keyifli aile” kavramı üzerinden açıklanan sorun, annenin memnunluğu ve huzuru üzerinde ağır olarak durdu.

anne ve çocuğu

ANNE PSİKOLOJİSİ BEBEĞİ NASIL TESİRLER?

Annelik tüm vakitlerin en hoş duygusu ve vakit dilimi olarak geçse de bir yandan da dünyanın en güç işi olarak kabul görmüştür. Pandeminin de ortaya çıkmasıyla birlikte izole olarak çocuklarıyla ilgilenen annelerin en büyük külfetlerinden biri ise toplumsal yaşama duydukları hasret ve hasrettir. Sonrasında yaygınlaşan meskenden çalışma sistemi, bebeğin yada çocuğun bakımı, konut işleri üzere rutin çalışma koşullarıyla çocukla teması azalan annenin bir taraftan mali olarak karşımıza çıkan gergin durumlar karşısında keyifli olmadığı görülmektedir. Üstüne üstlük bu gerilim ve gerginliği anlayan bebeğin ya da çocuğun hırçın olması da çok olağan karşılanmaktadır. 

anne ve çocuğu

Bu durumlar karşısında yapılan bir araştırmayla ortaya konulan durumlardan biri de anne olan %44 bayanın depresif belirtiler gösterdiğidir. Uzmanlar, annelerin de toplumun geri kalan kısmı üzere tükenmişlik sendromunda olabileceğinin ikazını yaptı. 

üzüntülü anne

Bir annenin yeterli olması çocuğun yeterli olması manasına gelmektedir. Bu durumun farkında olan anneler için durum daha zorlayıcı bir hal alıyor. Daima güçlü olmaya çalışma ve daima ayakta kalma üzere kendini yoran bir gerilimin altına girdiğinde anne daha da berbat hissetmeye başlamaktadır. Bu cümleyle ortaya konmak istenilen sıkıntının, annenin kendine vakit ayırması olduğunu belirten uzmanlar, aile için iş dağılımının olması gerektiğinin altını çizdi. Bir insanın kendine vakit ayırması eğlenmesi ve huzurlu hissetmesi münasebetiyle çocuğun ya da bebeğinde gelişimsel sürecini ve ruh halini etkileyecektir. Elhasıl annenin kendini âlâ hissetmesi için, toplumsal imkanların arttırılması, iş dağılımı yapılması, gerginlik oluşturacak durumların tahlile kavuşturulması gerekmektedir. Bir anne bir kuşak demek olduğunu belirten uzmanlar bu bahiste davranışıyla bir kuşağı değişebileceğini belirtti. Kendine vakit ayıran anneyi gören çocuk, kendisi içinde bunu yapması gerektiğini anlayacaktır. 

anne adayı

ANNENİN HÜZNÜ BEBEĞİ TESİRLER Mİ?

Anne psikolojisinde, anneye binen yük ve sorumluluk bebeğin dünyaya gelmesiyle daha da yorucu ve sorumluluk gerektiren bir rol olmaktadır. Bu sorumluluk ruhsal zorlanmaları tetiklemesiyle birlikte, pandemi devrinin tesirleri göz önüne koyulduğunda, hüzünlü bir annenin ağlayan bebeği olması olağandır. Bir çocuğun karakteri 3 yaşına kadar oluşmakta olduğunu belirten uzmanlar, çocuğun bu sürece annen karnından itibaren alışması durumunda ilerleyen yaşantısında gerilimli ve gergin, hırçın, agresif karakterli olması olasılıklar dahilinde olduğunu açıkladı.

anne ve çocuğu

Nasıl ki bir anne yemeğini yemeden süt veremez, çocuğunu emziremezse aile fertlerinin birinci olarak anneye ağırlaşması ve uygun hissettirmesi gerekmektedir. Hüzünlü bir annenin emzirdiği çocuğa da geçeceği zihinlerden çıkarılmamalıdır. Ayrıyeten gerilimli, üzgün bir annenin sütten kesilebileceği riski bulunmasıyla birlikte, daha büyük çocuklar açısından gerilimli yaşama duyulan alışkanlık devam edebilmektedir.

mutlu aile

ANNE + BABANIN BAĞLANTISI = ÇOCUĞUN DÜNYA İLE İLETİŞİMİ

Çocuklar dünyaya birinci geldikleri andan itibaren anne ve babalarından beşerlerle nasıl bağlantı kuracağını öğrenir. Dünyadaki tüm münasebetleri de bu biçimde ilerleme gösterir. Münasebetiyle gerilimli ve gergin bir anne karşısında sessiz kalan çocuk, dünya üzerinde gerilimli birilerini gördüğünde sessizliği seçerken, sessiz birilerine geldiğinde gerilimli olmayı tercih edecektir. Öğrenilmiş davranış modeli bu biçimde zihninde yer edecektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990293-anne-psikolojisi-bebegi-nasil-etkiler-annenin-uzuntusu-bebegi-etkiler-mi-anne-psikolojisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu