Anne ve Çocuk

Anne sütü yetmiyorsa ne yapmalı? Anne sütünü arttırıcı teklifler listesi

Anne sütü tek başına bile o kadar yararlı ki boşuna mucizevi denmiyor. Düşünün ki tek bir üstelik anneden doğal olarak elde edilen besin bir bebeğin tüm gereksinimlerini karşılayabiliyor ve tıpkı vakitte da birtakım hastalıklardan korunmasına da yardımcı oluyor. Avrasya Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı, anne sütünün kıymetinden bahsederken annelere süt arttırıcı değerli bilgiler veriyor.

Anne sütü, bebeğin besin gereksinimlerini eksiksiz olarak gidermek ve bebeği mümkün enfeksiyonlara karşı korumak için sunulmuş eşsiz bir karışımdır. Anne sütündeki besin unsurlarının istikrarı en ülkü ölçülerdedir ve gelişimini şimdi tamamlamamış bebeklerin beden sistemleri için en uygun formdadır. İçeriğindeki besin kıymetlerinin bebek için ülkü ölçülerde olması nedeniyle mucize olarak isimlendirebileceğimiz anne sütü, bebeğin beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan ve hudut sistemi gelişimini hızlandıran besinler açısından da epey zengindir. Ayrıyeten anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve hiçbir laboratuvarda üretilmesi mümkün olmayan 100’den fazla bileşen bulunmaktadır. Üstelik formül mamalardan farklı olarak, anne sütünün içeriği, bebeğin daima değişen muhtaçlıklarını karşılamak için daima değişmekte ve yenilemektedir. Örneğin; prematüre bir bebek için olan anne sütü bileşimi, vaktinde doğan bir bebek için olandan farklılıklar gösterir.

emziren anne

ANNELER NASIL BESLENMELİ?

Emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına yönelik tekliflerde bulunan Dr. Ersin Sarı şu formda sıraladı;

 • Bol ölçüde meyve ve zerzevat tüketilmeli,
 • Süt üretmek için güç olukça kıymetlidir. Güç vermesi açısından bol ölçüde pirinç ve patates üzere nişastalı yiyecekler tüketmeli,
 • Lif tarafından güçlü; makarna, pirinç, bakliyat ve zerzevat, meyveler tüketilmeli,
 • Kalsiyum tarafından varlıklı besinler besin listesine dahil edilmeli (Süt, peynir, yoğurt gibi…)
 • Bol bol su tüketilmeli( en az 2 litre)
 • Kuru meyve ve kuruyemişler ağır güç içermelerinin yanında demir ve kalsiyum minerallerini de içerirler. Bu besinler orta öğünlerde tüketilebilir.
 • Et, balık, fasulye, nohut üzere protein tarafından varlıklı besinler yemeye ihtimam gösterilmeli,
 • Günde 1 porsiyon etli zerzevat yemeği yahut kuru baklagil ile birlikte, bedenin demir emilimini artıran C vitamini kaynağı olan sebzeler ve meyveler yer almalıdır.
 • Mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Zira iyotlu tuz bebek gelişimi açısından epeyce değerlidir.
 • Annenin beslenmesinde balık tüketimi epey kıymetlidir. Balıkta bulunan ve anne sütü ile bebeğe geçecek olan omega-3, DHA, EPA bebeğin gelişimi için olmazsa olmazlardan biridir.

bebek gazı çıkartmak

UZAK DURMANIZ GEREKENLER

 1. Emziren annelerin en büyük korkusu olan gaz oluşumunu önlemek çok kıymetlidir. Bu açıdan yavaş yemek yeme ve çok âlâ çiğneme alışkanlığı kazanılmalı,
 2. Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne sütüyle bir arada çocuğa geçen baharatlar bebeğin rahatsız olmasına sebep olur. Hatta mide ağrısı, kusma üzere tesirler bile gösterebilir.
 3. Portakal ve mandalina C vitamini tarafından oldukça güçlü olsa da fazla tüketilmemelidir. İçinde bulunan asit ölçüsü nedeniyle sindirim sistemini etkileyebilir ve gaz, şişkinlik üzere yan tesirler gösterebilir.
 4. Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalı, alkol muhakkak tüketilmemelidir.
 5. Bazı besinler gaz yapma özelliğine sahiptir. Bu nedenle lahana, brokoli, karnabahardan olabildiğince uzak durulmalıdır.
 6. Sucuk, sosis, salam üzere şarküteri eserleri çok fazla tüketilmemeli.
 7. Bebeğin beyin gelişimi için epey değerli olan omega 3, birtakım besinler tarafından azalabilir. Bu sebeple doymuş ve trans yağlardan uzak durulmalıdır.
 8. Katkı unsuru bulunan hazır besinlerden uzak durulmalıdır.
 9. Hazır dondurulmuş ve soğuk yiyecekler tercih edilmemelidir.

emziren anne

STRESTEN KAYGIDAN UZAK DURUN!

Doktor Sarı mevzuyla alakalı yapılması gerekenlerin yanında yapılmaması gerekenleri de belirterek açıkladı. Sarı  “Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Her annenin sütü bebeğine kâfi. Bu sebeple anne kaygı ve tasaları bir kenara bırakmalı ve sütünün yeteceğine inanmalıdır. Annenin sütünün yeteceğine inanması tıbbi manada da çok kıymetlidir. Zira anne sütünün kanallardan bebeğe ulaşmasını sağlayan oksitosin hormonu epey utangaçtır. En küçük bir gerilim ve korku durumunda salınım yavaşlar ve süt bebeğe ulaşamaz. Tam da bu yüzden emzirme devrinde tüm evhamlar rafa kalkmalıdır. Bunun dışında yapılabilecek küçük uygulamalarla süt ölçüsü arttırılabilir.” açıklamasında bulundu. Akabinde yapılması gerekenleri sıralayan Sarı, şu notları kaydetti;

 

 • Bol bol sıvı tüketilmelidir. Çünkü anne sütünü arttırmada en tesirli etken, annenin tükettiği sıvı ölçüsüdür. Bilhassa su, çorba, şekersiz meyve suyu ve komposto tüketerek günlük alınan sıvı ölçüsü arttırılmalıdır.
 • Kaliteli karbonhidrat kaynakları olan tam tahıllı besinler tercih edilmelidir.
 • Fesleğen bitkisinin tertipli kullanımlarda anne sütünü arttırdığı bilinir. Bu sebeple yemeklerinizde fesleğene daha çok yer verin.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler sütü arttırmada hayli tesirlidir. Bu sebeple daha çok roka, maydanoz üzere yeşillikler tüketilmeli.
 • Turuncu renkli besinlere sofralarda daha çok yer açılmalı. Zira havuç, bal kabağı kavun üzere besinler süt oluşumunda epey yardımcı bir rol oynarlar.
 • En kıymetlisi de süt emzirdikçe artar. Bu sebeple anne çocuğunu sık sık emzirmeli ve gerekirse sütünü sağmalıdır. Zira hayli zeki bir sisteme sahip olan göğüs, deposundaki süt boşaldıkça daha fazla süt üretmeye başlar.

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2992138-anne-sutu-yetmiyorsa-ne-yapmali-anne-sutunu-arttirici-oneriler-listesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu