Anne ve Çocuk

Anneler için haftalık paklık planı

Bazen annelerin her işi birebir anda yapamadığı, altından kalkamadığı çok olur. Bu durumu azaltmak için, her gün planlı ve programlı yaşamak, aileyi mesken işlerine dahil etmek gerekir. Sizler için annelere özel hazırladığımız haftalık paklık planı ile size daha çok vakit kalsın.

Hem çalışan anneler hem de bol çocuklu anneleri rahatlatan günlük paklık programının en hoş yanı asla bunaltmaması ve azar azar tüm günlerde muhakkak bir vakit ayırarak, annelerin kendilerine de vakit ayırabiliyor olmasıdır. Uygulayan annelerin fikirleri ise “Kendimi daha âlâ hissediyorum”, “Kendime vakit ayırabiliyorum”, “Artık o kadar yorulmuyorum” halinde oldu. Gelin bu efsanevi paklık programına birlikte bakalım.

temizlik yapmak

TEMİZLİĞİ NEDEN PLANLAMALISINIZ?

Bir planınız olduğunda etrafta dolaşıp “Nereden başlayacağım?”, “Çok fazla iş var…” üzere sorunlara girmiyorsunuz. Her şey aşikardır ve nereden başlayacağınızı bilmek, günlere bölmek size çok daha fazla vakit kalmasına imkan sağlar. Göz korkutucu üzere gelse de kolay ve kolay olarak hazırlanmış bu programla işlerinizi çabucak yoluna koyabilecek ve düşünmek için ayırdığınız o vakti, kendinize ailenize yada sevdiklerinize ayırabileceksiniz.

temizlik yapmak

TEMİZLİK PROGRAMI İÇİN ALTIN İPUÇLARI

⇒ÇOCUKLARI DAHİL ET

Muhtemelen bir anne konut işlerini çocuklardan daha süratli yapıyordur. Hatta o yavaş yaptığı için elinden alıp, kendi devam ediyordur. Fakat buna bir son vermeye başlayın. Çocukları paklığa dahil etmek hem onların psiko-motor eğitimi için yararlı olurken, hem de birebir meskende yaşamanın verdiği sorumlulukla karşılaşmış oluyorlar. Sorumluluk sahibi olan çocuk, özgüveni yüksek ve ileride sağlıklı bir hayatın kapısını da aralamış oluyor. Bir müzik eşliğinde çocuklarla yapılan paklık yarışında hem ailece eğlenceli vakit geçirir, hem de sorumluluk yükünüzü hafifletmiş olursunuz.

çocuklarla paklık yapmak

⇒KENDİNİZE NAZARAN UYARLAYIN

Temizlik programından bahsetmenden evvel bu programın bireye nazaran uyarlanabilir olduğunu unutmayın. Her günü kendinize nazaran değiştirebilir, kısaltabilir yada uzatabilirsiniz. Bu türlü bir programla gündüz işlerini hallederken, tahminen gece hallederek gündüzü kendine ayırmak isteyebilirsin. Bu büsbütün sana kalmış.

evde paklık yapmak

⇒AYLIK PLAN HAZIRLAYIN

Bu haftalık paklık planının dışında daha detaylı ve derin bir paklık yapmak istiyorsanız, aylık takvim oluşturarak onu da dahil edin. Derin paklık vazife listesinde ailenin her bireyine misyon dağılımı yapın. 

ailece paklık yapmak

ANNELER İÇİN HAFTALIK PAKLIK PLANI

Öncelikle günlük bir rutininiz olsun. Mesela uyanır uyanmaz yarım saatinizi yatakları toplamaya, tezgahları silmeye, bulaşık makinesini doldurmaya/boşaltmaya ayırın. Ayrıyeten her akşam yatmadan 15 dakika yürüyüş yapmayı ve duş almadan yada üstünüzü değiştirmeden gelip oyuncakları toparlayıp, konuta bir çeki nizam verdikten sonra uyku konumuna geçmeniz sonraki günü rahat kurtarırken, yorgunlukla yeterli bir uyku çekmenize de imkan sağlar. Artık gelelim haftalık paklık programımıza…

toz almak

PAZARTESİ: TOZ ALMA

Evinizde tozlanma ihtimali olan her yüzeyi bir bezle geçin. Toz almak için mikro fiber bir bezi seçebilir, çocuklarınızın da toz almasına yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bugün için yalnızca toz almayı kendinize gaye koyun.

banyo temizlemek

SALI: BANYO VE TUVALETLER

Bugün yalnızca konutunuzdaki banyoları ve tuvaletleri temizlemeye ayırın. Elbette her gün temizlenmesi daha güzel olur ancak derinlemesine temizlikten bahsediyorsak salı günleri buna çok uygun. Öteki günler yalnızca gereksinimin görüldüğü yerleri kolaylıkla temizleyip çıkın.

evi süpürmek

ÇARŞAMBA: KONUTU SÜPÜRÜN

Bugünün vazifesi konutun her tarafını uygunca süpürge makinesi ile temizlemek olsun. Alınmadık toz, tüy, kıl bırakmayın. sonraki güne işinizin ne kadar kolayladığını anlayacaksınız.

paspasla temizlemek

PERŞEMBE: PASPAS

Dün süpürmesini yaptığınız konutunuzun azamî 15 dakikanızı alacak biçimde her yerini paspaslayın. Zati bir evvelki gün süpürdüğünüz için çok kirlenmeyecek ve hafta içi de sürekli pak kalacaktır.

mutfak temizlemek

CUMA: MUTFAK

Bugünü yalnızca mutfağın paklığına ayırın. Olağanda ayda bir girilen derin mutfak paklığı saatleri alırken, haftada bir yapacağınız 15 dakikalık bir paklık çok fazla kirlenmesini önleyecek ve yağın, pişirme izlerinin eşyalar üzerindeki eskitme izlerini ortadan kaldıracaktır. Tüm eşyalarınız birinci günkü üzere sağlıklı ve güçlü kalır.

çamaşır asmak

CUMARTESİ: ÇAMAŞIRLAR

Cumartesi günü dünyanın her yerinde çamaşırların yıkandığı bir gündür. Hafta içi birikir ve cumartesi günü yıkanır asılır. Çarşaf ve havluları da denetim edip makineye attıktan sonra, makine bittiğinde katlayıp, ütüleyip hayatınıza devam edebilirsiniz. Şayet aile büyükse haftada iki gün de olabilecek formda ayarlanabilir.

ailece vakit geçirmek

PAZAR: DERİN PAKLIK YOK

Pazar gününü olabildiğince ailenizle vakit geçirmek için harcayın. Kolay günlük rutinlerin dışında derin paklığa girmemenizi ve ailenizle yada sevdiklerinizle geçireceğiniz hoş bir günün tadını çıkarmanızı öneririz. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991730-anneler-icin-haftalik-temizlik-plani

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu