Sağlık

Antibiyotik yılda 10 milyon can alabilir!..

Reçetesiz antibiyotiklerin hatalı ve lüzumsuz kullanılmasının enfeksiyonları tedavi etmediğini, yalnızca antibiyotik direncinin yükselmesine namacıyla bulunduğunu bildiren Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Çınar, “Direnç miktarının bu süratle artmaya devam etmesi durumunda, 2050’de antimikrobiyal dirence bağlı olarak her sene 10 milyon bireyin hayatını kaybedeceği ön görü ediliyor. Bu miktar kanserden ölenlerin miktarından çok daha yüksek”..

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Çınar,antibiyotik direnç miktarının bu süratle artmaya devam etmesi durumunda, 2050’de antimikrobiyal dirence bağlı olarak her sene 10 milyon bireyin hayatını kaybedeceğinin ön görü edildiğini belirterek, “Bu miktar kanserden ölenlerin miktarından çok daha yüksek.” dedi..

Çınar, antibiyotik direnci namacıylaiyle her sene 700 bin bireyin hayatını kaybettiğini belirterek, Türkiye’nin antibiyotik direnç miktarının en yüksek bulunduğu ülkelerden biri bulunduğunu söyledi..

Gereksiz ve şuursuz antibiyotik tüketiminin acilen önüne geçilmesi lüzumliliğini altını çizen Çınar, durumun bu tür devam etmesi durumunda yakın ileride enfeksiyon tedavilerinin çıkmaza girebileceğini aktardı.. 

Çınar, lüzumsuz ve hatalı antibiyotik tüketimi yüzünden mikroorganizmaların direnç kazanmaları neticesi meydana çıkan antimikrobiyal direncin; lüzum toplum sağlığına tesirsi, lüzumse ekonomik maliyeti namacıylaiyle son senelerde küresel sıhhat gündeminin en asli sorunlarının başında yaklaştığını anlatarak,  “Türkiye dünyada antimikrobiyal direnç miktarlarının en yüksek bulunduğu ikinci ülke. Aynı vakitte antibiyotik tüketiminda de ilk sıralardayız. Bu bilgiler bile antimikrobiyal direnç konusu ile ilgili sorunun ne kadar büyük bulunduğuna işaret ediyor.” değerlendirmesini yaptı..

“Önümüzdeki senelerde direnç miktarlarının yükselmesi ile birlikte bulaşmaların tedavisi amacıyla sahip olunan olan katagorilerin azalması ya da yok olması kaçınılmaz bir gerçek” diyen Çınar, antibiyotik direncinin, hastalık ve ölüm artışına namacıyla olmakla birlikte, hastanede kalış süresinin uzaması, ek tanı testleri, ilaç, tıbbi malzeme ve enfeksiyon denetim tedbirleri gibi ek maliyetleri de yanında getirdiğini vurguladı..

ANTİBİYOTİK KULLANIMININ AZALTILMASI EN ETKİLİ YÖNTEMLERDEN BİRİ

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, şunları kaydetti:

“Direnç miktarının bu süratle artmaya devam etmesi durumunda, 2050’de antimikrobiyal dirence bağlı olarak her sene 10 milyon bireyin hayatını kaybedeceği ön görü ediliyor. Bu miktar kanserden ölenlerin miktarından çok daha yüksek. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı doğrulusunda oluşturulan ekonomik analizde ise ülkemizde antibiyotiklere dirençli bakteri bulaşmalarının sürat kesmeden artışı devam ettiği takdirde ülke bütçemizden 2050’ye kadar bu bulaşmaların tedavisi amacıyla 1,4 milyar dolar harcanacağı öngörülüyor. Antimikrobiyal dirence karşı alınabilecek en tesirli tedbirlerin başında antibiyotik tüketiminin azaltılması geliyor. Antibiyotik tüketiminin azaltılmasına yönelik çoğu değişik ülkede uluslararası ve yerel uygulama senelardır devam ediyor. Birçok ülkede, antibiyotiklerin yüzde 20’si hastanelerde ve başka sıhhat merkezlerinde kullanılırken, yüzde 80’i ise sıhhat hizmeti verenler doğrulusunda reçetelenerek ya da reçetesiz olarak direkt olarak tüketiciler doğrulusunda satın alınıyor. Reçetesiz şekilde sarfedilen antibiyotiklerin nerdeyse yarısının, uygun olmayan ve lüzumsuz kullanıldığı, bulaşmaların tedavisinde bir tesir göstermeyip yalnızca antibiyotik direncinin yükselmesine namacıyla bulunduğu belirtiliyor.”

DİRENÇ ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ DE ÖNLEM STRATEJİLERİNİN ODAĞINDA

Burcu Çınar, son senelerde tedbir stratejilerinin odağında, tek başına antibiyotik tüketiminin azaltılması değil, direnç oluşumuna dair başka bütün namacıylaleri ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalarla direnç miktarlarının düşürülmesinin de amaçlandığını dile getirerek, bu kapsamda antibiyotik direnci ile ilgili şuur ilerletmek ve değişik paydaşları harekete geçirmeyi teşvik etmek amacıyla detaylı kampanyalar düzenlendiğini söyledi.. 

Dünya Sıhhat Örgütü ve Birleşmiş Milletler Desteği ile Antimikrobiyal Direnç Mücadele Koalisyonu doğrulusunda başlatılan uluslararası kampanya kapsamında, Hasta ve Sıhhat Çalışanı Güvenliği Platformu çatısı altındaki Antimikrobiyal Direnç Çalışma Grubu’nun, Türkiye’de antibiyotik kullanım bilincinin artırılması hedefiyle 2018’in son çeyreğinde “Antibiyotiklere ya Bilinç Gelişir ya da Direnç” farkındalık kampanyasını başlattığını açıklayan Çınar, şu bilgileri verdi:

“Kampanya kapsamında https://antimicrobialresistancefighters.org/tr/ sitesi yaşama geçirildi. Site, sıhhat çalışanlarının, meslek örgütlerinin, bakanlık ytesirlilerinin, sıhhat kurumlarının ve AMD ile mücadele eden hastaların, ailelerinin rollerine ve tesirlerine ilgi çekmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda sitede hasta yakını ve konusunun uzmanı pek çok doktorun görüş ve hikayeleri yer alıyor.”

“EL HİJYENİ, HASTANE ENFEKSİYONLARININ ÖNLENMESİNDE EN ETKİN YOL”

Sadece doktorun önerdiği antibiyotiğin kullanılması, semptomlar erken düzelse dahi tedavi süresinin tamamlanması ve reçetesiz antibiyotik kullanılmaması lüzumliliğini altını çizen Burcu Çınar, konuşmasını şu uyarılarla tamamladı:

“Antibiyotiklerin doğru tüketimi konusu ile ilgili toplumun şuurlendirilmesi direnç gelişiminin önlenmesinde mühim bir katkı sağlayacaktır. Ülkemizde tarım ve hayvancılık bölümünde denetimsiz antibiyotik tüketiminin direnç gelişimini süratlendirmesi sebebiyle, ilaçların doğru şekilde tüketimi sağlanmalı, denetim mekanizması tesirn bir şekilde yürütülmeli. Sıhhat hizmeti yasenean bütün alanlarda sıhhat çalışanlarının elleri, dirençli mikroorganizmaların hastadan hastaya ya da etrafa yasenemasında mühim rol oynuyor. El hijyeni, hastane bulaşmalarının önlenmesi ve azaltılmasında en tesirn, kolay ve en ucuz yol. Hem de hastanelerde antibiyotik idare uygulamalarının oluşturulması, yalnızca endikasyon durumunda doğru antibiyotikle araya girmek edilmesi, doğru ilaç uygulamaları ve uygulamada yer alan başka akılcı antibiyotik uygulamalarına tam uyumun sağlanması antimikrobiyal direncin önüne geçilmesi amacıyla son derece mühim.” dedi.

İlgili Makaleler

33 Yorum

Başa dön tuşu