Kalp Sağlığı

Aort Kapak Ameliyatları

Aort kapağı nerededir?

Aort kapağı kalpten çıkan ana damar aortun kapağıdır. Sol karıncık ile aort damarı ortasındaki sonda bulunur.

Aort Kapağının Vazifesi Nedir?

Kalpten kanın bedene pompalanmasını ve yayılmasını sağlamaktır. Kapak tam kapanmalı ve kanın geçişine müsaade verirken geri kaçışını önlemelidir.

Aort Kapak Hastalığı nedenleri nedir?

Aort Kapak Hastalığı neden olur?

Kapak hastalıklarında romatizmal ateş ve akut eklem romatizmasına bağlı neden birinci sıradan düşmüştür. Günümüzde aort kapağı ilgilendiren iki ana neden vardır.

İki kapakçıklı aort kapağı:

Normalde aort kapağı üç kapakçıktan oluşur. Doğuştan iki kapakçık varsa buna Bi (iki), kusp (kapakçık) ‘’ bikusp’’ aort kapağı ismi verilir. Bikuspid aortik kapak (BAK) olarak da bilinir. Bu bozukluk kapağın tam olarak açılmasını ve kapanmasını mahzurlar. Çocukluk çağında sorun olabilir. İleri yaşlarda külfet kapak hareketleri bozulabilir. Aort kapak ameliyatına gelen yaşlılarda çoğunlukla altta yatan neden BAK olarak görülür.

Senil Dejenerasyon: Yaşlanma ile kireçlenme

İleri yaşlarda aort kapağı üzerinde biriken kireç kapak hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Yıllar içinde daralık oluşur.

Aort Kapak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Klasik belirtiler; nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bayılmadır. Bunun ile birlikte nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı sıralanır. Efor kapasiteleri düşer. Merdiven çıkmakta zorlanırlar.

Aort Kapak Hastalığının Teşhisi nasıl yapılır?

Muayenede kalpte üfürüm duyulur. Ekokardiyografiyle kalbin kısımları ve kapak incelenerek teşhis koyulur. Darlık ya da yetmezlik birlikte bulunabilir.

Aort Kapak Hastalığında tedavi nedir?

Hasta şikâyetleri ve bulguları ile kıymetlendirilir. Birinci basamak ilaç tedavisidir. Şikâyeti olmayan hastalar makul aralıklarla ekokardiyografi ile denetim edilir.

Aort darlığı olan hastalarda kalpten çıkan ana damar aort da kıymetlendirilir. Darlığa bağlı aortada genişleme ve balonlaşma (anevrizma) gelişebilir. Bu durum ameliyat kararında tesirli olur.

Aort kapak hastalıklarında en değerli bahis hastanın semptomatik yani şikâyetinin olmasıdır. Şikâyeti olan hastalara erken müdahale edilmesi gerekebilir. Ani vefat riskinden de bahsedilir. Hatta biraz da hastalar korkarlar. Son yıllarda yapılan yayınlarda bunun beklenildiğinden düşük olduğu sav edilmiştir.

Aort Kapak Ameliyatları nelerdir?

Aort kapak tamiri sık uygulanmaz. Kireç ve eşlik eden anevrizma kapak tamiri talihini düşürür. Tamir sonrası tekrar ameliyat olma riskinde kaçınmak için kapağı değiştirmek sıklıkla tercih edilir.

Aort Kapak değişimi için iki seçenek vardır. Genç hastalarda mekanik kapak ve 60 yaş üstü hastalarda bioprotez denilen kapaklar seçilir. Kapak seçimi hasta ile birlikte karar verilir.

Bioprotezler genelde sığır ve domuz kalp zarından yapılır.

Son yıllarda Ozaki tekniği kullanılır. Hastanın kendi kalp zarı kullanılarak kalp kapakçığı yapılır.

MINIMAL INVAZIV: KÜÇÜK KESİLİ AMELİYATLAR

Klasik Cerrahiden farkı iamn tahtasının (sternum kemiği) yalnızca küçük bir kısmı kesilerek yapılan ameliyatlardır. Küçük kesi hastaların güzelleşme periyodunu kısaltır ve daha konforludur.

Kateter/Anjyo ile Aort Kapağı Değiştirilmesi nedir?

TAVI olarak bilinen bu teknikle ileri yaşlarda (>80) ve ameliyat riski yüksek olanlarda kasıktan girilerek kapağın değiştirilmesi tekniğidir. Günümüzde SGK şartları ve rehberlere nazaran hastalar sınıflanır ve puanlanır sonuçta çıkan skora nazaran TAVI için karar verilir. Genelde Üniversite ve Araşırıma Hastanelerinde kullanılır. Hayli kıymetli olması bunun sebebidir. SGK maliyet yüzünden kısıtlamaları genişletmektedir. Birtakım hastalar mevzuyu bilmediklerinden ‘’ben de olmak istiyorum’’ dediklerinde çok yüksek bir fiyat ile karşılaşabilirler.

İşlem sırasında ya da sonrasında anjiyo ile kapak denetim edilmektedir. Başarısızlık yahut kapakta kaçak (yetmezlik) gelişmesi durumunda hasta açık kalp ameliyatına gidebilir. Bunun yanında kasık yahut karın içi damarlarda yırtılma, tıkanma yahut kireçli kapaktan kopan kesimlerin neden olduğu felç ve kalp yetemzliği üzere ağır komplikasyonlarda görülebilir.

Kabaca bu tekniğin klasik cerrahiye nazaran risk ve vefat oranı daha yüksektir. En gelişmiş ve olay sayısı yüksek yurtdışındaki merkezlerde bile % 8-10 civarında hayati risk bulunmaktadır. Bu vefat riski klasik cerrahi yolunda % 1-5 ortasında olup hastaya nazaran değişmektedir.

Sonuç olarak hastalar bir bütün olarak değerlendirilip karar verilir. Merak ettiğiniz öbür mevzuları hekiminiz ile görüşmenizi öneririm.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/aort-kapak-ameliyatlari

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu