Anne ve Çocuk

Araştırmalar ortaya koydu! “İki çocuk yeterli”

Araştırma şirketi Areda Survey, geçtiğimiz gün yaptığı araştırmayla herkesi şaşırtmayı başardı. Türkiye’de ailenin değişen yapısı, hakkında yaptığı araştırmada sonuçlar ortaya çıktı. Evli ve iki çocuklu algısının yaygın olduğu araştırma sonuçlarından biri olarak kayıtlara geçti.

Ünlü araştırma şirketi Areda Survey, son olarak yaptığı araştırma bulgularıyla herkesi şaşırttı. Daima faal bir biçimde gündelik durumların toplum içindeki yansımasına anket sistemleriyle bakan şirket, bu sefer Türkiye’de değişen aile yapısına baktı. Ortaya çıkardığı sonuçlardan biri de iki çocuğun yeterliliği algısı ve kız çocuklarının daha çok tercih ortasında bulunduğuna dair…

evlilik

İDEAL EVLİLİK YAŞI 26

Türkiye genelinde yapılan araştırmada ülkü evlilik yaşının 20-26 ortasında olduğu görüldü. İştirakçilere “Sizce ülkü çocuk sayısı kaç olmalıdır?” sorusu soruldu. Gelen karşılıkların %50’si “2 çocuk olmalı” cevabını verdi. %29,6’sı ise 3 çocuk olmalı formunda cevapladı. 

tek çocuklu aile

“Tek çocuğunuz olsa hangi cinsiyet olmasını isterdiniz?” sorusuna gelen karşılıklar ise şaşırttı. Daha çok ataerkil bir yapıya sahip olan Türk halkı bu sefer %60’lık oranla “Kız çocuğum olmasını isterdim” karşılığını verdi. 

aile

Aile ortasındaki irtibatı en çok neyi etkilediğine dair yapılan bir anket çalışmasında ise %30’luk bir oran toplumsal medya , %28 sevgi/saygı, %19 iş yoğunluğu yanıtını verdi. Tıpkı sırada “Yaşlandıkları vakit anne yahut babaya yükümlü olduğunuzu düşünüyor musunuz?” sorusuna ise iştirakçilerin %94,6’sı ise “Evet “ karşılığını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Avatar 2’nin yeni fragmanı yayınlandı! 13 yıl sonra bomba üzere dönmeye hazırlanıyor

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2993389-arastirmalar-ortaya-koydu-iki-cocuk-yeterli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu