Sağlık

Arı alerjisi nedir ve belirtileri nelerdir? Arı sokmasına yeterli gelen doğal teknikler

Arı sokmasının alerjiye neden olabileceğini biliyor muydunuz? Yaz aylarında sıklıkla artan arı sokmaları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala arı alerjisi nedir ve belirtileri nelerdir? Arı sokmasına uygun gelen doğal usuller var mıdır? Arı alerjisi arı sokması sonrası görülür. Sokmasının neden olduğu tahribatın iki katı olumsuz tesir gösteren arı alerjisine dair her şey haberin ayrıntısında…

Sarı yabani, bal ve iri arı çeşitleri zehirlerini boşaltmak için gösterdikleri doğal yansımaya arı sokması denir. Bilhassa yaz aylarında artan arı sokmaları birtakım bireylerde alerjik tepkiye neden olur. Yani arı zehrini bıraktığı bölge dışında o zehir direk kana karışır bağışıklığı olumsuz tesirler. Bağışıklık bu zehre karşı antikor üretirken bedenin ısısı ile oynar. Olağan arı sokması bu türlü sıhhat sıkıntısına neden olmaz. Bu yüzden arı sokmasına karşı alerji olup olunmadığı çocuklukta yapılan alerji testleri ile tespit edilmelidir. Aksi halde önemli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Yüzde bir ihtimalde olsa mevtle sonuçlanır. Arı alerjisi direk belirti göstermez. Arı sokmasından bir iki saat sonra belirtiler şiddetini artırarak kendini gösterir. 

arı sokması

ARI ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Kısa müddetliğine beden şoka girer.
   
 • Vücut ısısı birdenbire artar. Lakin el ve ayaklar buz kesilir.
   
 • Sinir hücreleri süratli harekete geçtiğinden beyin kalbi uyarır. Kalp daha süratli atarak kan düzeyini çoğaltır. Bu da endişe ve paniğe neden olur.
   
 • Nefes darlığı, boğaz kaşıntısı
   
 • Vücudun kimi bölgelerinde şişkinlik ve kabartılar meydana gelir.

arı alerjisi belirtileri

ARI SOKTUKTAN SONRA NE YAPILMALIDIR?

Öncelikle arı soktuktan sonra panik yapılmamalıdır. Arıyı soktuğu yerden el ile çıkarmaya çalışıldığında, kesesindeki tüm zehrin kana karışma ihtimali vardır ve bu yüzden çıplak el ile müdahale edilmemelidir. Bu olumsuz durumun yaşanmaması için iğnenin dışarıda kalan kısmı cımbız yardımıyla çıkartılmalıdır. İğne çıkarıldıktan sonra doğal tedavi prosedürleri uygulanabilir.

ARI SOKMASINA YETERLİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Ortadan ikiye bölünmüş sarımsağı arının soktuğu bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Sarımsağın antiseptik özelliği sayesinde zehir kana karışmadan kendini bedenden atmaya başlayacaktır.

arı sokmasına güzel gelen doğal yöntemler

Karbonatın iltihap kurutucu tesiri sayesinde hem acıyı hemde oluşabilecek komplikasyonları maniler. 3 yemek kaşığı karbonatı, yarım çay bardağı soğuk su ile karıştırın. İçerisine altı damla limon damlatın ve arının soktuğu bölgeye masaj yaparak uygulayın.

limon ve karbonat arı sokması

Soğuk yoğurtta arı sokmasına düzgün gelen tesirli formüllerden bir başkasıdır. Hem ağrısını hem de enfeksiyon kapma riskini azaltan yoğurdu sürmeden evvel arının soktuğu yere 4 damla limon sıkın.

yoğurt arı sokmasına düzgün gelen doğal yöntem

Lavantanın antibakteriyel özelliği sayesinde, arı zehirlenmelerine karşı epey tesirlidir. Ped pamuk yardımıyla sürdüğünüz lavanta yağının tesiri geçtikten sonra tekrar sürmeye devam edin. Lavanta yağı uçucu olduğundan su ile karıştırarak kullanabilirsiniz. 

lavanta yağı

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2639084-ari-alerjisi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-ari-sokmasina-iyi-gelen-dogal-yontemler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu