Kalp Sağlığı

Atan Kalpte Bypass

Bypass ameliyatı iman tahtası sternum kemiği kesilerek yapılır. Bazen tek ya da iki damar bypass ameliyatları uygun şartlarda küçük kesiler ile yapılabilir. Aorta koroner bypass ameliyatı “çalışan/atan” yahut “durdurulmuş” kalpte yapılır.

Klasik olarak Kalp Akciğer Makinesi kullanılarak kalp durdurulduktan sonra ameliyat yapılır. Kalp son derece nazik ve mucizevi bir organdır. Hastaların en çok merak ettikleri sorular; Kalp durdurulduktan sonra nasıl çalışır? Kalp çalışmazsa ne olur?

Kalp Akciğer makinesi ile kalp boşaltılır ve özel bir sıvı verilerek durdurulur. Bu devirde kalp kan yoktur. Bu özel sıvı ve beden ısısı düşürülerek kalbin güç harcaması önlenir. Kalp tekrar kan ile dolduğunda resen çalışır. Çok seçkin olarak çalışmaz ise kalp pili ile çalıştırılır. Ameliyat sırasında kalp yerinden çıkarılamaz. Bu yanlış bir inanıştır. Ameliyatları büyük çoğunluk bu teknik ile yapılır.

” Atan kalpte bypass” ya da öbür ismi ile ”çalışan Kalpte Bypass ”bazı özel durumlarda genelde daha yüksek riskli bireylerde uygulanır. Bir başka ismi de kalp akciğer pompası kullanılmadığından off-pump’dır. Hastanın ameliyat sonrası kimi komplikasyonlardan korunması için tercih edilir. Hastalar daha kolay ve süratli toparlarlar. Hastaların damar yapısının bu teknik için uygun olması gerekir. Kireçli ve damar sertliği yaygın olan damarlarda uygulanması uygun değildir.

Genelde klasik ameliyatta riski yüksek olan hastalar; Kronik böbrek Yetmezliği (diyaliz hastaları) ve/veya Akciğer sıkıntıları olan (KOAH) hastaları Kalp Akciğer Makinasına sokmadan Atan Kalpte ameliyat yapılabilen hastalardır. Hastalara tıpkı halde kesi yapılır.

Kalp özel aletler ile muhakkak konumlara getirilir bu sırada kalp suratı ve tansiyon denetim altına alınır.Bu aygıtlara satbilzer: sabitleyici ismi verilir. Bunlar octopuss(ahtapot) ve satrfish isimli özel ekartörlerdir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/atan-kalpte-bypass

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu