Sağlık

Ayrana bakış açınız değişecek! İşte yemekten sonra ayran içmenin 5 inanılmaz yararı

Havalar ısınmaya başlarken ister sade ister baharatlı bir bardak ayran mideniz için en âlâ ziyafet. Öğlen yahut akşam yemeğinden sonra yemek yalnızca sindirimi güzelleştirmekle kalmaz, birebir vakitte asitliği de önler.

Bu olağanüstü içecek, kremadan tereyağı imalinde yan eser olarak elde ediliyor. Probiyotik niteliklerle dolu ve sıcaklık arttıkça bağırsak sıhhatinizi en düzgün durumda tutabiliyor.

Ayranı olduğu üzere içebilir ya da yararını artırmak için içerisine biber, kişniş tozu, kala namak, kuru zencefil üzere kimi baharatlar katabilirsiniz.

Kalsiyum, potasyum ve B12 vitamini deposu olan ayran, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Düşük kalorili ve bol ölçüde besin içeren bir içecek olduğu için kilo verme seyahatinizde da yararlı olabilir.

Bu yararlarının yanı sıra yemekten sonra ayran içmenin bilinmeyen yararları var. Öğrenince çok şaşıracaksınız ve her yemekten sonra içeceksiniz. İşte yemekten sonra ayran içmenin inanılmaz faydaları…

1- Sindirimi artırır

Sindirim sistemimiz için bulunmaz nimettir. Ayrandaki sağlıklı bakteriler ve laktik asit, sindirime yardımcı olur ve metabolizmamızı geliştirir.

2- Mideyi temizler

Ayran, sindirime yardımcı olur ve içindeki asit nedeniyle midenizi temizlemeye yardımcı olur. Tertipli tüketim, hassas bağırsak sendromu üzere çeşitli mide rahatsızlıklarının başlangıcını azaltabilir.

3- Asitliği önler

Ayranın olması asitlikle uğraşa yardımcı olabilir. Kurutulmuş zencefil yahut biber üzere çeşniler ekleyerek özelliklerini daha da güzelleştirebilir ve asitliği önleyebilir.

4- Reflüye yeterli gelir

Vücutta bilhassa sindirim sisteminde serinletici tesir sağlar ve asit reflü nedeniyle mide zarında oluşan tahrişi azaltır.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Güçlü bir bağışıklığın temeli, sağlıklı bir bağırsaktır ve ayran, sindirimden bağışıklığa kadar her şeyin güzelleştirilmesine yardımcı olan sağlıklı bağırsak florasının büyümesini teşvik eder.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/ayrana-bakis-aciniz-degisecek-iste-yemekten-sonra-ayran-icmenin-5-inanilmaz-faydasi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu