Sağlık

Bağırsak düğümlenmesi nasıl geçer? Yetişkinlerde bağırsak düğümlenmesinin tedavi usulü nedir?

Kalın ya da ince bağırsağın bir kısmının birbirinin içine geçerek düğümlenme biçimidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bu rahatsızlık acil müdahale gerektirir. Oluşan düğümlenmenin sonucunda bağırsağın kısımların da kan akışının azalması sağlanır. Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri, nasıl anlaşılacağı ve tedavi formülü için bu yazıyı okumalısınız.

Bağırsak, mide kısmından başlayarak anüs ortasında olan kısmın genel ismidir. Kendi alanında kalın ve ince bağırsak olarak ikiye ayrılır. Hem ince hem de kalın bağırsağa mahsus düğümlenmeler meydana gelir. Düğümlenmenin neden kaynaklandığı hakkında net bir bilgi yoktur. Lakin genel olarak viral enfeksiyon sonucu oluştuğu bilmektedir. Bir öbür ismiyle da bilinen ‘ivajinasyon’ bağırsakların içerisinde bulunan dışkının katılaşarak hareket edemeyecek duruma gelmesiyle birlikte bağırsaklarda tıkanıklığa neden olur. Bunun sonucunda kan akışında kesilme meydana gelir. Vaktinde müdahale edilmezse, sirkülasyon bozukluğunun oluştuğu kısımda, kan akışının kesilmesinden kaynaklı doku vefatları meydana gelebilir. Bu nedenle şahıslarda önemli komplikasyonlara yol açar. Pekala bağırsak düğümlenmesi nasıl geçer?

bağırsak düğümlenmesi zararları

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ NEDİR?

Bağırsakta ki dışkının katılaşarak iç içe geçmesiyle oluşan bir sıhhat meselesidir. İnce bağırsak çoklukla bebek ve çocuklarda görülürken yetişkinlerde görülme mümkünlüğü epeyce düşüktür. Bağırsak düğümlenmesi için erken müdahale epey kıymetlidir.

bağırsak düğümlenmesi nasıl geçer

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak tıkanıklığı ani ve şiddetli biçimde kendini gösteren belirtiler verebilir. Bireyde oluşan ağrılar rahatsızlığın ilerlemesi ile birlikte, kan kesilmesinden kaynaklı dokuda vefat gerçekleşebilir. Bağırsak  düğümlenmesi bayanlarda oranla erkeklerde daha sık görünür. Bilhassa 50 yaş ve üzeri olan hareketleri kısıtlı kişilerde ivajinasyonun görülme ihtimali daha fazladır.

yetişkinlerde bağırsak düğümlenmesi

En yaygın bağırsak düğümlenmesinin belirtileri ise şunlardır:

 • Gaz çıkaramama
 • Karın şişkinliği
 • Bulantı ve kusma
 • Ateş
 • Hızlı kalp artışları
 • Karında ağrı ve hassasiyet
 • Kanlı dışkılama
 • Hızlı artış gösteren nefes alış verişler

bağırsak tıkanmasının belirtileri

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ TANISI NASIL KONULUR?

Hastaneye giden kişinin belirttiği rahatsızlıklar doğrultusunda hekimler, kişinin rahatsızlığa uygun tedavi tekniği planlar. Bağırsak düğümlenmesi tanısı için kesin olarak şu tekniklerden yararlanılır:

 • Kan testi
 • Dışkı testi
 • Röntgen
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Ultrasonografi
 • Kolonoskopi

Kalın bağırsağı tıkanıklığı için kullanılan bir öteki usul ise ‘fleksibl sigmoidoskopi’ prosedürü kullanılır. Bu yol bağırsak tıkanıklığı için kullanılan bir teşhis ve görüntüleme prosedürüdür.

yetişkinlerde bağırsak tıkanması tedavisi

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİNİN TEDAVİ METODU NELERDİR?

Bağırsak düğümlenmesi geçiren birinin ivedilikle müdahale edilmesi gereklidir ve genelde tedavi yolu için ameliyat gerekebilir. Medikal taraftan bir tahlile kavuşulmadıysa acil olarak cerrahi uygulama yapılmalıdır. Cerrahi uygulama sonucunda bağırsakta oluşan tıkanıklığı kesi ile girilerek katlanan kısım düzeltilir böylelikle bağırsakta tekrar kan akışı sağlanır. Bağırsak düğümlenmesi erken tedavi edilmediği taktirde, kanda meydana gelen sepsis ismi verilen bir çeşit enfeksiyona neden olabilir. Bağırsak düğümlenmesi erken tedavi, edilmediği taktirde hayati risk taşır.

bağırsak düğümlenmesi ameliyatı

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2993092-bagirsak-dugumlenmesi-nasil-gecer-yetiskinlerde-bagirsak-dugumlenmesinin-tedavi-yontemi-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu