Sağlık

Bahar alerjisi ve tahlil yolları

Isınan havalar, açan çiçekler ve yeşillenen ağaçlarla bahar muhakkak çok hoş bir mevsim. Lakin şayet mevsimsel alerjiniz varsa baharın hoşluğu yerini burun akıntısına, kesilmeyen hapşırmalara ve güç alınan nefeslere bırakabiliyor.

Her sene bahar aylarında yükselen mevsimsel alerji ya da bir öteki ismiyle bahar alerjisinden muzdaripseniz, alacağınız birkaç önlemle bu periyodu daha rahat hatta hiç belirti göstermeden atlatabilirsiniz. Alerjinin belirti göstermemesi için alabileceğiniz tedbirlerle alerjiye neden olan faktörleri azaltabilir hatta baharı alerjisiz halde geçirebilirsiniz.

Bahar alerjisi nedir?

Bahar alerjisini tam olarak anlayabilmek için, bahar aylarında tabiatın canlanmasına, bitkilerden salınan polenlere bakmak gerekiyor. Olağan vakitte olmayan ya da az olan polenler ortaya çıkınca bedende -özellikle burun ve gözlerde- rahatsızlık veren reaksiyonlara yol açabiliyor. Ağaçlardaki, çiçeklerdeki hatta otlardaki gözle görülemeyecek kadar küçük olan polenler teneffüs yolundan bedene giriyor ve bağışıklık sisteminde yansımaya yol açıyor. Bu yansımayla ortaya çıkan histamin sonrasında beden alerjik belirtiler gösteriyor. Ve bu belirtilerin azalması, ortadan kalkması için tedbirler alınmazsa alerji kendini kronik sinüzite çevirebilir ve akciğerlere kadar ilerleyerek astım ya da bronşite sebep olabilir.

Bahar alerjisinin nedenleri

Aslında bu sorunun yanıtı büsbütün polenlerde gizli. Bilhassa nisan ayıyla birlikte yükselişe geçen havadaki polenler teneffüs yolunda, gözlerde yansılara yol açabiliyor. Ve bu reaksiyonlar yüzünden ömür kalitesi önemli oranda etkileniyor. Burada ayırt edilmesi gereken nokta; farklı bireylerde görülen bahar alerjisi tıpkı semptomları gösterse de herkesin reaksiyon gösterdiği polenlerin farklı olduğudur.

Bahar alerjisi semptomları

Her ne kadar bahar alerjisi denildiğinde akıllara teneffüs yolundaki sorunlar gelse de gözler de mevsimsel alerjiden etkilenebiliyor. Belirtiler ister hafif  ister şiddetli olsun alerjik belirtiler olduğu vakit ilerlemesini engelleyen önlemler alınmalı ve alanında uzman bir hekim nezaretinde tedaviye başlanılmalı; gerekirse alerji testleriyle nokta atışı teşhis koyulmalıdır.

Bahar aylarında kendini gösteren burun tıkanıklığı, hapşırma, bitmeyen geniz akıntısı, öksürük, kulak-burun-boğaz ortasındaki kaşıntıya ek olarak gözlerde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı da mevsimsel alerjinin belirtilerinden. Tüm bu alerji belirtileri bedeni yorabildiği ve kalitesiz uykuya neden olduğu için de bağışıklık sistemini olumsuz istikamette etkileyebiliyor.

Mevsimsel alerji nasıl önlenir?

Bahar alerjisinin neden, havada uçuşan polenler olduğu ve tek bir bitkiden yayılan polenler de 500 kilometre kadar yayılabildiğinden bunu denetim etmek için çok dikkat etmek gerekiyor. Yeni kuşak hava durumu yayınları havadaki polen durumunu gösterebiliyor ve birçok kentin polen haritası yayınlanıyor. Polenler en çok sabah 05.00 ile 10.00 ortasında salınıyor. Şayet polen alerjisi hayatınızı olumsuz tarafta etkiliyorsa bu saatler ortasında dışarı çıkmamak ya da konutu havalandırmak için cam açmamak gerekiyor. Polenler kıyafet üzerinde ve saçlarda da kalabiliyor. Bu yüzden polen mevsiminde dışarı çıkarken saçları toplamak, meskene girince kıyafetleri değiştirmek ve duş almak alerjiyi azaltan tesire sahip.

Bahar alerjisinin tesirinin az olması için en kıymetli olan kriter hava kalitesinin yüksek olması. Bu yüzden kalabalık kent ve orman ya da yeşil alanı bulunan alanlar yerine havanın daha polenden arınmış olduğu kıyı kesiti yahut yüksek rakımlı yerler tercih edilebilir. Bu bölgeler daha pak havalı olduğu için alerji üzerinde olumlu tesire sahip. Kalabalık iş yerleri ve konutlar için de hava temizleyiciler kullanmak alerjinin semptomlarını azaltıyor.

Havayı alerjenlerden arındırın

Kapalı ortamlar alerjiye neden olan etmenleri daha fazla taşır. Yani camı açıp meskeni havalandırdığınızda hem dışardaki alerji yapan etmenleri içeriye almış olursunuz hem de içerideki havanın kalitesini değiştiremezsiniz. Mesken tozu, polen ve evcil hayvan tüyleri kapalı ortamlarda daha tesirli olur ve konutlardaki hava dışarıya nazaran beş kat daha fazla alerjen tesir yapar. Bilhassa bahar aylarında daha çok ortaya çıkan; hem açık camlar hem de kıyafetlerle -hatta saçlarımızla- konuta taşınan polenler, meskende olmadığını düşündüğümüz vakitlerde bile aslında mobilya, perde, halı üzere her kumaş içerisinde bulunabilen toz akarları; çok sevdiğimiz evcil hayvanlardan salgılanan tüyler alerjen olabiliyor. Farklı markalardan hava temizleyiciler bu noktada büyük bir rahatlık sağlıyor..

Etiketler

alerji bahar mevsim nezle teklif sıhhat tedavi ömür

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/bahar-alerjisi-ve-cozum-yollari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu