Anne ve Çocuk

Baharda gebe olanlara özel 10 teklif

Polenden korunun

Havadaki polen ölçüsü bahar aylarında artmaya başlar. Bilhassa alerjik bünyeye sahip gebelerin ağaç, çiçek ve ot polenlerinden uzak durmaya çalışması değerlidir. Bu alerjenler hapşırma, gözlerde sulanma ve kaşıntı, öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı yapabilir. Bu nedenle baharda, rüzgarlı ve kuru havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Dışarıdan geldikten sonra bu alerjenlerden arınmak için duş alın. Lakin şikayetleriniz uzun sürüyor yahut ilerliyorsa hekiminize başvurun.

Nizamlı antrenman yapın

Hamilelikte antrenman; hem siz, hem bebeğiniz için epey kıymetlidir. Nizamlı antrenman, kilo almayı engellemenin yanı sıra bel ve sırt ağrılarını azaltmak, fizikî ve ruhsal olarak daha yeterli hissetmenizi sağlamak, olağan doğumu kolaylaştırmak, şişlik ve ödemi azaltmak, hamilelikte oluşması beklenen beden biçim bozukluklarının önüne geçmek ve doğum sonrasında kısa müddette eski beden görünümüne tekrar dönebilmek açısından epeyce değerlidir. Doktorunuz yasaklamadığı sürece idman yapmanızda bir sakınca yoktur. Bahar aylarında dışarıda en rahat ve kolay kolay yapabileceğiniz idman, yürüyüştür. Tekrar yüzme, yoga, pilates, tartı olmayan fitness programları da âlâ birer seçenek olabilir.

Ayakkabı ve terlikte görünüşe aldanmayın

Hamilelikte bedenin yapısal değişimine bağlı olarak; yük merkezinin ve ayaklara binen yük dağılımının değişmesi, ayaklarda ödem oluşması nedeniyle ayakkabı seçimi sanıldığından daha fazla değer kazanıyor. Ayakkabıların ve terliklerin rahat, geniş ve yumuşak özel tabanlı seçilmesi, şayet topuklu ayakkabı seçilecekse 5 cm’yi geçmeyecek yükseklikte olması değerlidir. Ayakkabı ve terlik seçiminde manzaraya kanmayıp tercihi sağlıklı ve rahat olandan yana yapmak büyük yarar sağlayacaktır.

Çok kalın ya da çok ince giyinmeyin

Bahar aylarında cildinizin terlemesine ve kuruluğun artmasına yol açabilecek sentetik, naylon kıyafetler yerine bedene nefes aldıran pamuklu giysilerin tercih edilmesi önerilir. Çok dar giysiler yerine içinde daha rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymenizde yarar var. İç çamaşırı tercihlerinizde de pamuklu kumaşlardan üretilmiş olanların seçilmesi kıymetlidir. Hava güneşli olsa da yanınızda kesinlikle ince bir mont bulundurun.

Sağlıklı ve istikrarlı beslenin

Bahar aylarında meyve ve zerzevat çeşitlerinin artması, daha sağlıklı ve çeşitli beslenme fırsatı sunar. Böylelikle gebelerin muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri besinlerden karşılama talihi da artar. Fakat meyve ve sebzelerin uygun yıkanmadan tüketilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Kış aylarının bilakis hareketsiz ömrü terk ettiğimiz bahar aylarında güç tüketimimiz de arttığından daha besleyici ve istikrarlı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Proteinden varlıklı tavuk, yoğurt, yumurta ve mercimek, kalsiyumdan güçlü olan badem, peynir ve balık, demir açısından güçlü et, balık, üzüm tüketmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikte çok yağlı, şekerli yiyeceklerden ve konserve eserlerden kaçınılması çok değerlidir.

Susamasanız da su için

Hamilelikte sıvı alımı çok değerli bir yere sahiptir. Bahar aylarında hava sıcaklıklarının da artmasıyla bir arada günde 2-3 litre sıvı alınmalıdır. Alınması gereken sıvı gereksinimi su dışında ayran, meyve suyu ve soda üzere içeceklerin tüketilmesiyle de karşılanabilir. Su içmek için susamayı beklemeyin.

7. Ödemi azaltacak tedbirler alın

Hamilelikte fizyolojik değişimler sonucunda artan kan muhtaçlığını karşılamak için bedende su tutulumu olur, bedende daha fazla kan dolaşır. Dolanımdaki kanın bir kısmı damar dışındaki dokulara sızar ve buradaki hücrelerin ortasında birikir; buna ‘ödem’ denir. Bilhassa hamileliğin ilerleyen haftalarında, hava sıcaklığının arttığı bahar ve yaz aylarında ödem daha sık görülür.  Ödemi atmanın en hoş yolu bol su tüketmektir. Bunun yanında idman yapmak, proteinden güçlü beslenmek, uzun mühlet ayakta kalmamaya çalışmak, yatarken sol yan durumda olmak da ödem oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

8. Kabızlıktan korunmak için dikkat!

Hamilelikte kabızlık çok sık rastlanan bir sıkıntıdır. Büyüyen rahmin bağırsaklara basısı, hormonal değişimlere bağlı bağırsak hareketlerinin yavaşlamış olması kabızlık sıkıntısını artırıyor. Fakat gebelerin, kabızlık probleminin büyük bir sorun olmadığını bilmesi kıymetlidir. Aksi halde artan gerilim ile birlikte bu durum daha tahlilsiz bir hal alabilir. Kabızlığın önlenmesinde bol su tüketimi, lifli besinlerden güçlü beslenilmesi, bol bol zerzevat meyve ve posalı besinlerin tüketilmesi değerlidir. Bahar devrinde meyve sebzelerdeki çeşitlilik arttığı için bu besinlerin tüketimini artırmak, bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olacaktır. Kabızlığı azaltmak için kayısı ve erik kompostosu içilebilir, sabahları bir bardak ılık su içerek bağırsak hareketleri hızlandırılabilir.

Cildinizi nemlendirin

Havaların ısınmasıyla terleme yoluyla nem kaybı artar. Hamilelikte esasen hormonal değişimlere bağlı oluşan cilt kuruluğunda daha fazla artış yaşanabilir. Cildi nemlendirmenin en âlâ yolu bol su tüketimidir ancak dışarıdan da cildinize nizamlı olarak bakım vermeniz cildin nem istikrarını korumakta değerlidir. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı üzere doğal yağlar kullanarak yahut kollajen üretimini uyaran peptidler içeren eserler ya da topikal hyalüronik asit içeren nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Nemlendiriciler cildi kurutan etkenlere karşı bariyer vazifesi yaparken tıpkı vakitte çatlakların oluşmasının azaltılmasına da yardımcı olur.

10. Güneşin ziyanlı ışınlarından korunun

Bahar aylarında güneşten faydalanırken, hamilelikte daha da hassas hale gelen cildinizi UV ışınlarına karşı müdafaaya da ihtimam göstermek gerekir. Bu nedenle güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika evvel güneş kremi sürmeli ve güneşte kalınan müddet uzayacak ise iki-üç saatte bir yenilenmelidir. Hamilelik periyodunda çinko oksit ve titanyum dioksit üzere cildin yüzeyinde bir katman oluşturarak güneş ışınlarını yansıtıp deriyi güneşin ziyanlı tesirlerinden koruyan mineral bazlı fizikî koruyucular tercih edilebilir. Mineral bazlı fizikî koruyucular ciltten tam olarak emilmez, bu nedenle hamilelik devrinde bu tip güneş hami kremlerin tercihi önerilir. Güneş ışınları D vitamini sentezinde kıymetli olduğundan, sabah 07:00-11:00, öğlenden sonra 16:00 itibariyle bahar güneşinden faydalanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/baharda-hamile-olanlara-ozel-10-oneri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu