Sağlık

Bakanlık’tan ‘gıda zehirlenmeleri’ uyarısı!

Sağlık Bakanlığı, bilhassa yaz aylarında artış gösteren besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak, tavsiyelerde bulundu..

Sağlık Bakanlığı‘ndan oluşturulan açıklamada, çoğu değişik mikroorganizma, zararlı toksinler ya da kimyasalların yiyecekleri kirletip, besin kaynaklı hastalıklara sebep olabildiği belirtildi..

Bu kapsamda, “besin zehirlenmesi” olarak da tanınan bu hastalıklara namacıyla olan 250’den çok faktör bulunduğu aktarılan açıklamada, besin zehirlenmesinin sık görülen belirtilerinin bulantı, kusma, mide krampları ve ishal bulunduğu vurgulandı..

“ÜÇ GÜNÜ AŞAN ŞİKAYETLERDE HASTANEYE BAŞVURUN”

Bakanlık, vatandaşları, üç günden çok vakitn ishal, ateş ve ağız kuruluğu gibi şikayetler bulunduğunda kesinlikle hastaneye başvurulmaları konusu ile ilgili uyardı..

Çoğu vakit hastaların tıbbi tedavi olmadan iyileştiği, fakat risk grubunda tespit edilen hamile kadınlar, ufak çocuklar ve yaşlılarda bilgilerin kuvvetli olabildiğine işaret edilen açıklamada, bakterilerin 32 ila 43 derece sıcaklıkta daha süratli çoğalmasından ötürü yaz aylarında besinlerin hazırlanması ve güvenilir bir şekilde taşınmasının zor bulunduğu belirtildi..

Açıklamada, tatil yerlerinde çoğalan nüfus, açık havada kalabalık katılımlı piknik, düğün, mevlit yemeği gibi organizasyonlar namacıylaiyle yaz aylarında artış gösteren besin kaynaklı “akut bağırsak enfeksiyonları”ndan korunmak amacıyla şu öneriler sıralandı:.

“Gıdalar güvenilir içme suyu ile hazırlanmalıdır. Zorunlu durumlarda kullanılacak su 10 dakika kaynatılmalıdır. Yemek hazırlamadan evvelce, yemek yemeden evvelce ve sonra eller yıkanmalıdır. Genellikle kırmızı et, tavuk, balık, yumurta gibi pişmemiş besinlere ilişki ettikten sonra ya da bozulmuş besin ve çöplere dokunduktan sonra eller sabun ve bol su ile yıkanmalıdır. Eller tek kullanımlık kağıt havlu ya da temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Çapraz bulaşmanın engellenmesi amacıyla et, tavuk, balık gibi çiğ yiyecekler başka besinlere ilişki etmemelidir. Alışveriş sepetinde ve buzdolabında bu besinler başka yiyeceklerden ayrı tutulmalıdır..

ET, TAVUK, BALIK GİBİ ÇİĞ YİYECEKLER DİĞER GIDALARA TEMAS ETMEMELİ!

Farklı besin maddelerini doğrarken (sebzeler ve et) her seferinde ya değişik kesme tahtaları ve bıçak kullanmalı ya da her kullanımdan evvelce aletler yine yıkanmalıdır. Gıdalar yeteri kadar uzun vakit ve yüksek ısıda pişirildiğinde besin güvenilirği sağlanmış olacaktır. Genellikle tavuk, et, balık gibi yiyecekler ideal ısıda iyice pişirildikten sonra; pişmiş yemekler ise en az 70 derece ısıda ve yenilecek miktarda ısıtılarak tüketilmelidir. Yeni pişmiş ve yine ısıtılan yemekler, oda sıcaklığında iki saatten çok bekletilmemelidir. Dış bölge sıcaklığı arttığında bu vakit bir saat olmalıdır. Soğuk tüketilmesi gereken yiyecekler, ideal kaplarda korunmalı ve taşınmalıdır. Dondurulmuş besinler oda sıcaklığında bekletilerek değil buzdolabında çözdürülmelidir. Dondurulmuş besinler çözüldükten sonra yine dondurulmamalıdır..

İlgili Makaleler

9 Yorum

Başa dön tuşu