Anne ve Çocuk

Balık zehirlenmesi nedir? Hamilelikte hangi balıklar yenmeli? Cıva içeren balıklar…

Gündelik yaşantınızda mutfağınızdan balığı eksik etmiyorsanız hamilelik devrinde göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri mutlaka atlamamalısınız! Hamilelikte balık tüketimi ile ilgili en sık sorulara sizler için haberimizde yer verdik. Hamilelikte balığın yararları neler? Hamilelikte hangi balıklar yenmeli, hangileri yenmemeleri? Balık zehirlenmesi nedir, balık zehirlenmesi belirtileri neler?

Eylül ayının gelmesiyle bir arada balıkların üreme ve büyüme devirleri dikkate alınarak getirilen avlama yasağı nihayet sona eriyor. Tatlı ve tuzlu sularda görülen birbirinden lezzetli ve yararlı balık çeşitleri, tüm balık severlerin en beğenilen zamanı! Hem sağlıklı hem de enfes tadı ile balıktan vazgeçemeyen kimselerin konutlarında ya da dışarıda yediği balıklarda dikkat edilmesi gereken kimi değerli kriterler olduğu üzere hamilelik periyodunda balık tüketimiyle ilgili ekstra bilinmesi gereken konular da var. Gebe kalmadan evvel balık tüketimi es geçmeyip sık sık yiyen bayanların, hassas oldukları bu devirlerinde balık tüketimi ile ilgili bilinmesi gereken noktaları sizlere derledik. İçerisinde cıva olan balıkların fetusun beyin ve hudut gelişimine ziyan verdiği argümanlarının üzerine balık yemekten korkan gebelerin dikkat etmesi gereken noktaları sizler için araştırdık.

HAMİLELİKTE BALIK TÜKETİMİNE DİKKAT! O BALIKLARI SAKIN YEMEYİN…

Balık tüketiminin insan sıhhati açısından her ne kadar yararlı olduğu bilinse de araştırmalardan elde edilen bilgilere nazaran, içerisinde cıva bulunan balıkların hamilelik periyodunda bebek için sakıncalı olduğu öğrenilmiştir. Bebeğin beyin ve hudut sistemine ziyan verdiği tespit edilen yüksek ölçüdeki cıvalı balıkların haricinde uzmanlar somon, ton balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık ve uskumrunun yenilebileceğini öne sürüyor. Yanlışsız balık tüketimi sağlandığı takdirde hamilelikte kesinlikle alınması gereken besin kıymetlerini bulunduran balıkta öbür hayvan etlerinden ayırt edilir derecede özellikleri vardır.

İçerisinde bol cıva bulunan balıklar bedende emildiği vakit direkt olarak bebeğin oksijen almasını sağlayan plasentaya geçer. Bu durumda bebeğin motor maharetleri, bilişsel marifetleri, lisan maharetleri ve görme yeteneği kısmen de olsa olumsuz etkilenebilmektedir.

HAMİLELİKTE HANGİ BALIKLAR YENMELİ?

Derin denizlerde bulunan en riskli ve tehlikeli deniz eseri ağır metalleri tutma durumu çok olduğu için midye olduğu bilinmektedir. Midyenin haricinde tekrar derin sularda bulunan levrek, mezgit, lüfer, barbunya üzere balıkların tüketiminde de dikkatli olunmalıdır. Bu üzere balıkların avlandıkları suyun pak olması koşulu aranmalıdır. Şayet hiçbir biçimde riske girmek istemiyorsanız, yüzey balıkları tercih edebilirsiniz.

Her balığın içinde az da olsa cıva vardır fakat buradaki ölçü değerli olduğundan her balık her bünyede olumsuz durum teşkil etmez. Omega-3 yağ asitleri bakımından güçlü olan sardalya, somon balığı, ton balığı üzere yararlı balık çeşitleri hamilelikte tüketilebilir.

HAMİLELİKTE BALIK YEMENİN MUCİZEVİ FAYDALARI

 • Omega-3 yağ asitleri bakımından varlıklı olan balık çeşitlerinden cıva oranı düşük olan balıklar tüketildiği vakit bebeğin beyin ve göz gelişimi olumlu etkilenir.
 • Hamilelik periyodunda anne adayının hafıza gelişiminde olumlu rol üstlenir.
 • D vitamini bakımından bol olan balıklar kansızlık sorunlarına âlâ gelebilmektedir. Hamilelikte kesinlikle alınması gereken folik asit ve demir desteğinin değerli olduğu bilinmelidir.
 • Anne adayının kalp atışlarının sağlıklı görülmesi sağlanır.
 • Bebeğin kemik gelişimine yardımcı olarak sağlıklı tesir sağlar.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.

BALIK ZEHİRLENMESİ NEDİR? BALIK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ…

Balığın hava koşullarındaki sıcaklığa bağlı olarak toksinlenerek zehirlenmesi balık zehirlenmesi dediğimiz durumu beraberinde getirir. Bekletildiği takdirde toksin oranının artması ile yanlışsız seviyede ilerleyen balık zehirlenmesi ne yazık ki ölümcül hadiselerle da sonuçlanabilmektedir. Pişirilmesinin haricinde çiğ tüketilen balıklarda da zehirlenme riskinin fazla olduğu görülen bilgilere nazaran, balık tüketiminde ekstra hijyen ve dikkat gerekir. Balık yedikten sonra zehirlendiğinizden şüpheleniyorsanız şu belirtilere bakabilirsiniz:

 1. Kusma
 2. İshal ve / yahut karın (mide) krampları
 3. Baş ağrısı, yorgunluk ve bayılma
 4. Ağız, parmak ve ayak parmaklarının etrafında karıncalanma
 5. Ağır olaylarda koma
 6. Ağız etrafında karıncalanma ve yanma
 7. Yüz kızarma ve terleme
 8. Mide bulantısı, kusma ve ishal
 9. Baş ağrısı
 10. Çarpıntı ve baş dönmesi
 11. İsilik

BALIK ZEHİRLENMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yukarıda bahsettiğimiz balık zehirlenmesi belirtileri varsa birinci olarak doktora gitmelisiniz. Hekimin önereceği ilaçlar sizi tedavi etmeye yarayacaktır fakat şayet ağır olay bir zehirlenme yaşıyorsanız bu durumda midenizin temizlenmesi için mide yıkaması gerekebilir. Daha hafif durumlarda ise serum ve ilaçlarla zehirlenme ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2894092-balik-zehirlenmesi-nedir-hamilelikte-hangi-baliklar-yenmeli-civa-iceren-baliklar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu