Güzellik

Balın Her Bayanın Bilmesi Gereken 6 Saç Yararı

Bal, saçın donukluk, kuruluk ve saç dökülmesiyle gayret etmesi için en düzgün doğal bileşenlerden biridir. Bal, saçlar için birçok yararı olan doğal bir bileşendir. Evet, yapışkan ancak vitamin ve minerallerle dolu. Demir, kalsiyum, bakır, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir.

Konutta bal maskesi yapabileceğinizi ve saçınızın parlaklığını geri getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Balın saçınız için yararları hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç Büyümesini Destekler​

Antioksidanlar açısından varlıklı olan bal, saç derinizin sıhhatini düzgünleştirmeye yardımcı olur. Kırılmayı azaltarak ve saç köklerini güçlendirerek saç büyümesini takviyeler. Birebir vakitte yeni ipliklerin büyümesini teşvik eder.

Bir raporu, balın cilt (epitelyal) hücrelerinin büyümesini uyardığını bulan bir 2013 çalışmasına atıfta bulundu. Saç deriniz bu hücrelerle doludur ve konut üretimi saç maskelerine bal eklemek bu halde saç uzamasına yardımcı olabilir.

Saç Rengini Açar​

Bal, glikoz bileşikleri ve bir enzim olan glikoz oksidaz içerir. Enzim glikozu kırdığında, saçları beyazlatmak için bir ağartma hususu vazifesi gören hidrojen peroksit oluşturur. Saç rengini açmak için kimyasal ağartıcıya alternatif olarak bal kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, hoşluk salonlarında kullanılan daha güçlü ağartıcıya kıyasla rengin açılmasının ince olacağını unutmamalısınız.

Saç Derisi Enfeksiyonunu Önler​


Bal baş derisi enfeksiyonunu önleyebilir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bileşen ayrıyeten kiri, yağı ve tozu temizlemeye yardımcı olur. Kepek oluşumunu pürüzler ve öbür enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olur.

Parlaklık Kazandırır​

Baldaki nemlendirici ve yumuşatıcı özellikler onu saç köklerini ve tellerini nemlendirmek için en güzel bileşenlerden biri yapar. Bal, donukluğun giderilmesine yardımcı olur ve parlaklık katar. Böylelikle cansız ve kuru saçlarınızı pürüzsüz ve parlak hale getirmek istiyorsanız, bal ile yapılan konut imali maskeleri kullanabilirsiniz. Birebir vakitte bir kabarma önleyici husus olarak da fonksiyon görür. Bu nedenle, musonlar sırasında bir bayanın en âlâ arkadaşı olabilir.

Saç Kırılmasını Önler​

Keratin, ipliklerinizi sağlıklı tutan temel bir proteindir. Ve bal, esasen protein bileşenleri açısından zengindir. Kırılganlıkla savaşmaya, hasarlı telleri onarmaya ve sağlıklı ve parlak görünmelerine yardımcı olabilir.

Bal, birçok markalı saç kreminde bulabileceğiniz antioksidanlar, vitaminler, amino asitler ve minerallere sahiptir. Nemi geri kazanmaya ve telleri koşullandırmaya yardımcı olurlar.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/balin-her-kadinin-bilmesi-gereken-6-sac-faydasi.3404/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu