Sağlık

Balın yararları nelerdir? Bal ne vakte kadar tüketilmeli? Kaç çeşit bal vardır?

İnsan bedenine inanılmaz yararları olan bal hakkında en merak edilenleri sizler için araştırdık. Arıların tabiata bıraktıkları mucize olan bal, doğal şekerdir. Bedenin şeker gereksinimini karşılar. Bunun yanı sıra üst teneffüs yollarından cilde kadar birçok yarar sağlar. Lakin bal nadiren de olsa zehirlenmeye neden olur. Balın yararları nelerdir? Kaç çeşit bal vardır?

Arılar çiçeklerden topladıkları tomurcukları midelerinde invertaz enzimi sayesinde bala dönüştürürler. Yaptıkları kovanların içerisine bıraktıkları balın tadı rengi kokusu topladıkların çiçeklerin tomurcuklarına nazaran değişir. 1 kilo bal için bir gün boyunca 900 bin arı çalışır. Nem, güneş ışığı, kaynatma üzere sıra dışı bir tesire maruz kalmadıkça bozulmayan bal vakitten etkilenmez. Yapılan araştırmalarda  amilaz, nikotin, invertaz, katalaz, oksidaz, fosfataz enzimleri bulunur. Birebir zamanda tiamin, riboflavin, askorbik asit, piridoksin, pantotenik asit, niasin ve az ölçüde biotin, folik asit bulunur.Enzim ve vitaminlerin yanı sıra potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silisyum, demir, mangan ve bakır bakımından güçlü ola bal bu sayede insan sıhhatine hayli yarar sağlar. Baldaki şeker kana karışmada uzun bir süreç yaşadığı için kimi uzmanlar her gün bir kaşık balı yarım bardak su ile karıştırarak tüketilmesini öneriyor.

NOT: Uzmanlar balın en fazla bir yıl yarar sağladığını belirtiyor. Bu yüzden balın vitamin kıymetlerinden faydalanmak için bir yıl içinde tüketilmesinin gerçek olduğunun altını çizdi.

balın faydaları

BALIN YARARLARI NELERDİR? 

 • İçerisindeki şeker su ile yumuşatılıp tüketildiğinde kana çabuk karışır. Uzmanlar bilhassa demir eksikliği olan şahısların tüketmesini önerir. Bal bu karışımla kana daha çabuk karıştığından kandaki hücrelerin oranını artırır. Bu sayede bireye gün uzunluğu güç sağlar. Kansızlığı önlemenin yanı sıra gerilim, depresyon ve yorgunluğa da yeterli gelir. 
   
 • Sindirim için bir mucize olan ballı su mideyi temizlerken bağırsaklarda toksin birikimini de önler. Bu sayede kabız ya da ishal üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Böbrekleri ve bezleri çalıştırarak bedende sıvı dengesizliğinin yaşanmasını mahzurlar. 
   
 • Sabahları tüketilen ballı su gün uzunluğu abur cubur tüketmek isteğinizi azaltır. Tok tutma müddetini artırarak kilo vermek isteyenler için yarar sağlar. Ballı su tıpkı vakitte beyindeki şeker sinyallerini de denetim eder.
   
 • Yapılan araştırmalarda ballı suyun eklem ve kemiklerdeki kireçlenme ya da iltihaplanma üzere sıhhat problemlerinin yaşanmasını önler. Bunun yanı sıra yaşanan ağrılarında şiddetini azaltır.

ballı suyun yararları nelerdir

 • Kötü kolesterolü düşürmede tesirli olan ballı su, damarların tıkanıklığını önleyerek kalp hastalıklarını ve kan sirkülasyon sorunlarını mahzurlar. Uzmanlar bu karışımın sistemli tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. 
   
 • Antibakteriyel ve antibiyotik özelliğe sahip olan bal, su ile şekeri hafifletildiğinde bağışıklık sistemindeki makus özgür radikalleri temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.
   
 • Vücudun günlük gereksinimi olan vitamin ve mineralleri yüzde 40 oranda sağlar. Bu sayede direnci artırarak cilt sıhhatini da korur. Bedenin maruz kaldığı deformeleri kısa müddette yeniler. Erkenden yıpranmasını önleyerek ciltteki hudutların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
   
 • Solunumda yaşanan bronşit, astım ve kuru öksürük üzere rahatsızlıkların önüne geçer. Antibiyotik tesiri ile burada biriken iltihapları idrar yolu ile atar. 

KAÇ ÇEŞİT BAL VARDIR VE EN YARARLISI HANGİSİDİR?

BİTKİ ÇEŞİTLİ BALLAR

KESTANE BALI

Koyu renkli olan bu balın özel üretim alanları vardır. Öbür ballara nazaran daha az şekerlidir. Kendine has bir kokusu olan kestane balını yapan arılar tıpkı vakitte kestane kuşağının devamı için tohumların tabiata yayılmasını da sağlar. Epey katı bir baldır. Kestane ağaçlarının içinde bulunur.

Kestane balı

ÇAM BALI

Ülkemizde yayın olan çam balı, tabiattaki en özel üretimdir. Polensiz yapılan tek baldır. Çam ağaçlarındaki kimi böceklerin salgıladıkları sıvıyı alan arılar peteklerine doldurur. İki hayvan ortasında yaşanan bu durum Türkiye ve Yunanistan dışında hiç bir yerde bulunmaz. Yapışkan oranı hayli fazladır. 

çam balı

AYÇİÇEK BALI

Trakya bölgemizde yaygın olarak bulunan ayçiçek tarlalarına yakın alanlardaki bal peteklerinde bulunur. Çok çabuk şekerlenen bu bal, en ucuz bal çeşididir.

ayçiçek balı

NARİNCİYE BALI

Limon, mandalina ve portakal çiçeklerine konan arılar üretir. Değişik bir aromatik kokusu vardır. Ülkemizde Akdeniz balı olarak geçer. Ağızda çabucak kayan bu bal bilhassa doğal şekerli yapılan keklerde kullanılır.

narinciye balı

KEKİK BALI

En yüksek rakımlı baldır. Yaylalarda yetişen ve neredeyse insanların bile el değdirmediği yerlerde yetişen kekiklerin polenlerini toplayan arıların elde ettiği özel ballardan biridir. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Kendine has bir kokusu vardır. 

kekik balı

LAVANTA BALI

Bu balın üretilmesi için özel tesisler kurulmuştur. Haziran ayında yetişen lavantalara salınan arıların tarlaya yakın yerlerdeki kovanları bu çiçekten aldıkları polenlerle doldurur. Epeyce pahalı bir baldır. Arılar bu esnada lavantaların tekrar yetişmesi için adeta bir ekolojik döngü yapar. 

lavanta balı

IHLAMUR BALI

Ihlamur ağaçlarının yaygın olduğu yerlerde bulunur. Birinci baharda yerleştirilen kovanları dolduran arıların hasadını sonbaharda alınır. Birçok hastalığa doğal ilaçtır. Kokusu ve tadı hayli farklıdır. 

ıhlamur balı

ÇİÇEK BALI

Birçok çiçekten birebir anda toplanan polenlerin enzimlenip ortaya çıkan bal cinsine denir. Kestane ağaçlarının olduğu yerlerde bu bal olmaz. Zira arılar çiçeklerden evvel kestaneyi tercih eder. 

çiçek balı

YÖRESİNE NAZARAN BALLAR

ANZER BALI

En yararlı olan baldır. Rize’deki binlerce çiçek çeşidinden üretilir. Bedene karıştığında süratle güç oranını artıran baldır. Atletler sıklıkla tüketir. Hudut hücrelerini yenileyen beyin sıhhatini koruyan bilhassa ileri yaş unutkanlık hastalığının önüne geçer. 

anzer balı

PETEK VE SÜZME BAL

Kovanın içinden alınan peteklerdir. Ballar petekten çıkarılmadan bir arada tüketilen bala petek bal denir. Tam aykırısı petekten süzülen bala ise süzme denir. Tüketim tercihine nazaran değişir. 

petek ve süzme bal

KARAKOVAN BALI

En eski bal üretim biçimidir. Yani arıların kendi oluşturdukları petekleri doldurdukları formdur. Salgıladıkları sıvı koyu renkli olunduğundan karakovan denir. Anzer sonrası en yararlı baldır. 

kara kovan bal

 KANSER TEDAVİSİNDE TESİRLİ MİDİR?

100 gram bal, yaklaşık 16 gramı su, 81 gram karbonhidrat ve 0.4 gram da proteinden oluşur. Bal temeli şekerden fazla karbonhidrattan oluşur. Bu da günlük bedenin muhtaçlığı olan enerjiyi karşılar. Doğal şeker olan bal, yiyecek ve içeceklere konulduğunda süreç görmüş şeker üzere kandaki şeker oranını artırmaz ayrıyeten kiloya neden olmaz. Bilhassa sigara ve alkol üzere hususlardan ötürü ağır tahrip olan akciğerlerin temizlenmesinde tesirli olan ballı su birebir vakitte bedeni ziyanlı hücrelerden arındırarak kanser hastalıklara yer hazırlayan sıhhat problemlerini ortadan kaldırır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2847835-balin-faydalari-nelerdir-bal-ne-zamana-kadar-tuketilmeli-kac-cesit-bal-vardir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu