Sağlık

Bamya Diyabet ve Öteki Sıhhat Meselelerini Denetim Etmeye Yardımcı Olabilir

Bamya besleyici bir sebzedir ve bilhassa şeker hastaları olmak üzere sıhhat için epey diyabete yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Diyabet, kan şekeri düzeylerindeki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Şu anda, en yaygın metabolik bozukluklardan biridir ve bunun için bir tedavi yoktur. Bu nedenle, antrenman ve diyet dahil olmak üzere çeşitli tedbirler alınmalıdır. Şeker hastasıysanız, tabağınıza ne eklediğinizi denetim etmeniz gerekir. Bamya üzere birtakım sebzeler yararlı olabilir.

Bamyanın Diyabet İçin 5 Faydası​

şeker hastalarına da güzel gelir. Şeker hastalarının, kan şekeri düzeylerini doğal olarak denetim etmede yardımcı olabilecek bu çeşit yiyecekleri tüketmeleri gerekir.

Bamya kalorisi düşüktür ve neredeyse hiç yağ içermez. Ayrıyeten C vitamini , A vitamini ve çinko ile yüklüdür. Lakin tahminen de bilhassa şeker hastalığı olan şahıslar için en büyük yararı, yüksek ölçüde lif içermesidir.

B vitamini​

Bamya; folat, B6 vitamini ve lif içeren çeşitli besinler açısından zengindir. Bu sebzede bulunan B vitamini, bu hastalığın risk faktörü olan homosistein seviyelerini düşürmenin yanı sıra nöropatinin ilerlemesini yavaşlatır.

Glisemik İndeks​

Yaygın olarak tüketilen bu zerzevat tıpkı vakitte çok düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. GI, kan şekeri düzeyimizi nasıl etkilediklerine nazaran farklı besinlere verilen bir sıralamadır. Düşük GI düzeylerine sahip besinler kan şekeri düzeyimizi denetim altında meblağ.

Lif​

Bamya hem çözünür hem de çözünmez lif için kusursuz bir kaynaktır. Lifin parçalanmasının daha uzun sürdüğü ve bu nedenle şekerin yavaş yavaş kan sirkülasyonuna salındığı bilinen bir gerçektir. Bu, kan şekeri düzeyimizi korumamıza yardımcı olur. Lif bakımından varlıklı yiyecekler yerseniz, daha uzun mühlet tok hissetmenizi sağlar. Bu, istekleri önleyebilir. Bu nedenle kilo alma ve öteki insülinle ilgili komplikasyonlar daha az mümkündür.

Düşük kalorili​

100 gram bamya, yalnızca 33 kalori içerir. Düşük kalorili olması nedeniyle bamya kilonuzu denetim altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Besinler açısından zengin​

Bu zerzevat bir antioksidan güç merkezidir ve folat, lutein ve beta-karoten üzere temel besinler açısından zengindir. Bununla birlikte, onu diyetinize eklemek için ülkü bir seçenek haline getiren anti-inflamatuar özellikler içerir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/bamya-diyabet-ve-diger-saglik-sorunlarini-kontrol-etmeye-yardimci-olabilir.3421/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu