Anne ve Çocuk

Bebeğin Kalbi Ne Vakit Gelişir, Kalp Atışı Ne Vakit Duyulur?

Anne karnında bebek kaç haftalıkken kalp atışı başlar, fetusta kalp ne vakit gelişir, 7 haftalık bebeğin kalp atışları duyulur mu ve daha fazlasını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Fetal kalp gelişimi hamilelik boyunca ve hatta kısa bir müddet sonra devam eder. 5 haftada, embriyo birleşen iki kalp tüpü oluşturur. Kan bu tübüler “kalp” içinden akar ve kardiyak aktivite başlar. Bu tüpün kısımları gelecekteki kalbin tüm yapılarını oluşturmaya devam edecek. Sigara dumanından, alkolden ve birtakım ilaçlardan kaçınmak üzere bebeğinizin gelişmekte olan kalbini korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Bebeğiniz ne vakit kalp atışı geliştirir?​


Bir bebeğin kalp atışı, hamile kaldıktan 4 hafta sonra yahut son adet devrinin birinci gününden 6 hafta sonra başlar.

Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde, bebeğinizin kalp atışlarını görmek, beklediğiniz birinci dönüm noktalarından biri olabilir. Uzun mühlet beklemek zorunda değilsin. Bir bebeğin gelişmekte olan kalbi süratle çalışmaya başlar zira oksijenli kan ve besinleri öbür gelişmekte olan organlara ulaştırmak için gereklidir.

Fakat 6 haftalık gebeyken, kalp tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle embriyonik kalp tüpündeki hücreler kalp atışı yerine “kalp aktivitesi” olarak tanımlanır.

Bebeğinizin kalp atışını ne vakit görebilirsiniz?​


Hamile kaldıktan yaklaşık 4 hafta sonra yahut son adet döneminizden 6 hafta sonra, embriyonun gelişmekte olan kalp tüpünün süratli titremesi ultrasonda görülebilir.

Birinci trimester ultrasonunuz varsa (belki daha evvel bir hamilelik komplikasyonunuz olduğu için), kardiyak aktiviteyi bu kadar erken görmek mümkündür. Bu ultrason birebir vakitte kalp sorunlarını taramak için de kullanılabilir; bu, ailede doğuştan kalp sorunu hikayesi varsa değerli olabilir.

Birinci ultrasonunuzda, hekiminiz gelecekteki kalp atışlarını göremiyorsa kalp hareketini görmek için çok erken olabilir. (Bu yaygın bir durumdur!) Bir “fetal kutup” (görünür embriyo) varsa ve kalp hareketi yoksa, düşük olabilir. Doğum uzmanınız yahut ebeniz , ferdî ultrasonunuzun ne manaya geldiği ve sonraki adımlarınızın ne olduğu hakkında sizinle konuşacaktır.

Bebeğinizin kalp atışını ne vakit duyabilirsiniz?​

Erken bir ultrasonunuz yoksa, muhtemelen bebeğinizin kalp atışını 10 ila 16 hafta ortasında bir doğum öncesi muayene ziyaretinde duyacaksınız. Hekiminiz, bir ölçü jel ile karnınıza bastırılan küçük bir el aygıtı olan fetal Doppler kullanacaktır. Bazen rahminizin pozisyonu, bebeğiniz ve karnınızın hali kalp atışını bulmayı zorlaştırabilir.

Yetişkin bir kalp atışının tanıdık sabit “lub-dub” sesini duymayı bekliyorsanız, bir sürpriz içindesiniz. Birçok bayan, bebeklerinin kalp atışlarının sesini dört nala koşan atlara emsal halde tanımlar. Bunun nedeni, bebeğinizin kalbinin sizinkinden çok daha süratli atmasıdır, ortalama dakikada 110 ila 160 atış ortasındadır. (Yetişkinler için olağan bir dinlenme kalp atış suratı dakikada 60 ila 100 vuruştur.)

Yaklaşık 20 haftalık gebeyken , bebeğinizin kalp atışı steteskopla duyulabilir.

Hamilelikten evvel ve hamilelik sırasında bebeğinizin kalbini nasıl destekleyebilirsiniz?​

Hamilelikten evvel ve hamilelik sırasında sağlıklı kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmak değerlidir. Lakin bu hiçbir şeyin zıt gitmeyeceğinin garantisi değil. Kimi şeyler – doğuştan gelen birtakım kalp kusurları üzere – büyük ölçüde denetiminiz dışındadır. Kimi doğuştan kalp kusurları, diyabet üzere annenin sahip olduğu bir hastalıkla alakalı olabilir. Öteki durumlarda, ailelerde kalp meseleleri olabilir.

Yapabileceğiniz kimi özel şeyler:

  • Sigara ve pasif içicilikten kaçının. Bir dizi çalışma, sigara dumanı ile doğuştan gelen kalp (ve diğer) kusurlar ortasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir.
  • İlaçlara karşı dikkatli olun. Sistemli ilaç kullanıyorsanız hamile kalmaya çalışmadan evvel sıhhat uzmanınızla konuşun. ACE inhibitörleri, akne ilacı izotretinoin, lityum (psikiyatrik bir ilaç) ve varfarin (bir pıhtılaşma önleyici) üzere kimi ilaçlar kalp kusurları riskini artırır. Siz ve hekiminiz, altta yatan sıhhat problemlerinizi bu özel ilaçla denetim etmenin, küçük bir fetal kalp kusuru riskine değeceğine birlikte karar verebilirsiniz. Fakat, çoklukla daha inançlı alternatifler vardır, bu nedenle hekiminizle seçenekleri keşfedin.
  • Herhangi bir kronik sıhhat durumunu yönetin. Örneğin, gebe kalmadan evvel şeker hastalığınız varsa, hamilelik öncesinde ve sırasında kan şekerinizi denetim altına almak için adımlar atın. Gebelik öncesi denetim dışı diyabet, doğuştan kalp kusurlarının önde gelen nedenlerinden biridir.
  • Alkol içmeyin. Araştırmalar, hamilelik sırasında alkole maruz kalmanın kalp kusurları ile kıymetli ölçüde alakalı olduğunu göstermiştir. Hamilelik sırasında bilinen inançlı bir alkol ölçüsü yoktur.
  • Gerekirse, gebe kalmadan evvel kızamıkçık aşınızı yaptırın. Hekiminizi gebelik öncesi bir ziyaret için gördüğünüzde, çocukluk MMR aşınızdan hala bağışık olup olmadığınızı denetim edebilirler. Bazen, bağışıklık azalır ve bayanlar hamilelik öncesi MMR güçlendiriciden faydalanır. (Hamilelik sırasında aşı olmamalısınız.) Hamilelik sırasında kızamıkçık olmak bebeğinizin kalp gelişimini etkileyebilir.
  • Ailenizde doğuştan gelen kalp sıkıntıları hikayesi olup olmadığını hekiminize bildirin. Bebeğinizin kalbinin gelişimini izlemek için özel ultrasonlar sipariş edebilirler.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/bebegin-kalbi-ne-zaman-gelisir-kalp-atisi-ne-zaman-duyulur.3501/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu