Anne ve Çocuk

Bebeğinizin sonlanmasını istemiyorsanız bu davranışlardan sakının!

Yemeği reddetme

Bebeğinize yemek yedirmekte zorlanıyor ve bu tıp durumlarda ısrarla yemek yedirmeye mi çalışıyorsunuz? Şayet yanıtınız ”evet” ise bebeğiniz yemeyi kabul etmediğinizde ve hırçınlaştığında ısrarcı davranışlardan kaçının. Siz aç olduğunu düşünseniz bile bebeğiniz o an tok olabilir. Bu türlü durumlarda bebeğinizin dikkatini dağıtın ve biraz vakit geçtikten sonra tekrar yedirmeyi deneyin.

Yürümeye başladığında onu motive edin

Bebeğinizin yürümeye başlama süreci çok kıymetli. Zira bu süreçte başarısızlıkla tanışıyorlar. Yere düştüklerinde büyük reaksiyonlar vermeyin. Yüz tabirinizi koruyun ve ona motive edici kelamlar söyleyin.

Çabucak hayır demeyin

Bebeğiniz yemek yerken çatalı yere atma ya da oyuncaklarını yere atma üzere hareketler sergileyebilir. Bu tıp durumlarda hayır demek bebeğinizi hırçınlaştırabilir. Bunun yerine yere attığı objeyi yerden kaldırmayın ve onu öbür şeylerle oyalamaya çalışın. Bir müddet sonra bu alışkanlığından vazgeçecektir.

Kendini söz edemiyorsa

Bebekler birinci konuşmaya başladıkları vakit söz dağarcıkları hudutlu olduğundan gerçek cümleler kuramayabilirler bu durum da onlarla alay etmeyin ve sakince cümlelerini toparlamasına müsaade verin.

Herkesin kucağına almasına müsaade vermeyin

Bebekler 6-7 aylık iken anne babasını başka yabancılardan ayırt etmeyi öğrenir. Sizin için yakın olan öteki aile üyeleri bebeğiniz için yabancı olduğundan kendilerini inançsız hissedebilirler. Bu durumlarda bebeğinizin dehşet yaşamaması için oburunun kucağına gitmek istemediğinde ısrar etmeyin.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/bebeginizin-sinirlenmesini-istemiyorsaniz-bu-davranislardan-sakinin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu