Anne ve Çocuk

Bebek anne sütten nasıl kesilir? Bebeği anne sütten keserken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Bir bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller anne sütünde bulunmaktadır. Bebeği sütten kesme vakti annelerin en çok merak ettiği hususlardan biridir. Dünya sıhhat örgütü anne sütünün birinci 6 ay yalnızca anne sütü ile sonrasında ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar anne sütü almasını tavsiye eder. Pekala bebek anne sütünden nasıl kesilir? Bebeği anne sütten keserken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Ekseriyetle ek besinler başlandığı vakit anne sütünün artık kesilebileceği üzere yanlış bir fikir varlığından bahseden uzmanlar, 1 yaşından sonra da emzirmek bağışıklık sistemini desteklediği kadar beslenme muhtaçlığını da karşıladığını belirtti. Bu durumda temel olan bebeğin duygusal muhtaçlıklarının da karşılanmasıdır. Bebeğin sütten kesilmesi ise anne sütünü bırakmak demektir bunu da sadece anne ve bebeği belirlemektedir. Birçok bebek ek besine geçildiğinde bizatihi anne sütünü bırakmaktadır. Katı besine alışan bebeğin midesi büyüdükçe anne sütüne gereksinimi kalmayabilir ve istemeyebilmektedir. Bununla birlikte çevreyi keşfetmeye başlayan bebekler emmeye karşı ilgisiz kalabilir. Kısaca anne sütünden kesilmesi gerektiğinin sinyallerini verir. Bu nedenle şayet emzirmenin kesilmesine hazır değilseniz bu dönmede isterseniz hekiminizden yahut bir emzirme danışmanından takviye alabilirsiniz.

bebeği anne sütünden kesmek

BEBEK ANNE SÜTÜNDEN NASIL KESİLİR?

Kimi durumlarda ise anneler bebeklerini sütten kesmek isteyebilir. Bilhassa anneyi yoran emzirmeler devam ediyorsa, annenin kendi sıhhati için emzirmek sakıncalıysa, çalışma hayatına dönmek istiyorsa, ikinci gebelik durumu üzere sebeplerle bebeğin emmesine son vermek isteyebilmektedir. Bebeğin bir anda sütten kesilmesi tramvatik sonuçlar doğurabileceği üzere annede de fazla süt birikmesi ve ağrılar oluşturabilmektedir. Bunun önüne geçmek için uzmanlar tarafından bebeğin anne sütünden kesilmesi için teklif ve ipuçları…

anne sütünden kesilen bebek

1- BEBEKLER ANLAR

Bebekler artık gelişimsel sürecini ilerletir ve söylediğiniz tüm olayların farkındadır. Büyüdüğünü söylemek ve büyümüş çocukların anne sütü ile beslenmediğini açıklayın. Bu süreçte onu kucaklayın, sevgini asla gizlemeyin. Her istediğinde yanında olmak için efor sarf edin.

bebeği anne sütünden kesmek

2- GERİLİMLİ BİR PERİYOT

Bu devirdeki tek külfet anne sütünü bırakmak olsun. Uzmanların açıklamasına nazaran anne sütünü bırakırken rastgele bir biçimde tuvalet eğitimi üzere bebeğe gerilim yapacak durumlardan uzak durmalısınız.

Şayet siz bebeğinizi sütten kesmek için hazırsanız ama bebeğinizin şimdi buna hazır olmadığını görüyorsanız çok fazla gerilime giriyor, zorluyor ve inat ediyorsa sakın telaşlı davranmayın ve elinizden geldiği kadar sabırlı olmaya çalışın. Muhtemelen hakikat vakit değildir. Bir müddet orta vermek sizin ve bebeğiniz için en uygunudur.

bebeği anne sütünden kesmek

3- SONLAR BELİRLEYİN

Anne ve bebeği için en uygun sonların belirlenmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bu devirde teklif etmeyin lakin istiyorsa da geri çevirmeyin. Günlük beslenme sayısını azaltmaya çalışın, tahminen her bir emzirme için yavaş yavaş birkaç hafta sürecektir. Uzmanlar tarafından birkaç hafta ortayla bir emzirmenin azaltılması uygun bulundu.

bebeği anne sütünden kesmek

4- EMZİRME MÜHLETİNİ DE KISITLAYIN

Bebek günde kaç defa emiyorsa sayısını azaltırken, emzirme müddetini de azaltmaya çalışın, çoklukla vazgeçemediği bir emzirme varsa ya da uyku sırasında güzeline gidiyorsa en kısıtlayacağınız emzirmeler bunlar olsun. Emzirme periyodu için, eğlendiği öbür etkinlikler varsa onlara yanlışsız yönlendirme yapabilirsiniz. 

bebeği anne sütünden kesmek

SAKIN YAPMAYIN

Gelen annelerden denedikleri şeyleri anlatan uzmanlar, anne sütü yoluna acı şeyler sürmek, boyamak yada bant yapıştırmak üzere taktiklerin bebekler üzerinde tramvatik sonuçlar doğurduğunu belirtti. Bebekle duygusal bağın zedelenmemesi gerekmektedir.

bebeği anne sütünden kesmek

BEBEĞİ ANNE SÜTÜNDEN KESERKEN KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR NELERDİR?

Anne açısından gergin ve süt solu göğüs ağrı oluşturur, ayrıyeten emzirmeyi bırakınca prolaktin ve oksitosin düzeyleri düşer. Prolaktin sakin ve rahat hissetmeyi sağlar ve Oksitosin ise genel olarak yeterli hissetme ya da aşk hormonu olarak bilinmektedir. Vakit içerisinde de anne bedeninin buna ahenk sağlaması beklenilir. Bu devirde ağlamaklı ve hüzünlü olmak olağan bir durumdur. Şayet pompalarsanız süt oluşumuna devam edecektir. Birtakım durumlarda hekimler da sütü kesecek ilaçlar önerebilmektedir. 

bebeği anne sütünden kesmek

Bebek için bir ayrılık korkusu meydana gelir. Bu devirde uzmanlar bebeğin ağlamalarının sıklaşabileceğini, mızmızlanabileceğini, geceleri ani uyanışların olabileceğini belirtti. Isırma eğilimi, saldırganlaşma, yemeği reddetme üzere sonuçların kısa vadeli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu periyodun gerilimli olmasıyla birlikte çocuğun sevdiği aktiflikleri arttırmak, daha çok vakit geçirmek mümkün sonuçları en aza indirgeyecektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2988884-bebek-anne-sutten-nasil-kesilir-bebegi-anne-sutten-keserken-karsilasilan-zorluklar-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu