Anne ve Çocuk

Bebek anne sütünden nasıl kesilir? Anne sütünden keserken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Bir bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller anne sütünde bulunmaktadır. Bebeği sütten kesme vakti annelerin en çok merak ettiği mevzulardan biridir. Dünya sıhhat örgütü anne sütünün birinci 6 ay yalnızca anne sütü ile sonrasında ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar anne sütü almasını tavsiye eder. Pekala bebek anne sütünden nasıl kesilir? Bebeği anne sütten keserken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Ekseriyetle ek besinler başlandığı vakit anne sütünün artık kesilebileceği üzere yanlış bir niyet varlığından bahseden uzmanlar, 1 yaşından sonra da emzirmek bağışıklık sistemini desteklediği kadar beslenme muhtaçlığını da karşıladığını belirtti. Bu durumda temel olan bebeğin duygusal muhtaçlıklarının da karşılanmasıdır. Bebeğin sütten kesilmesi ise anne sütünü bırakmak demektir bunu da sadece anne ve bebeği belirlemektedir. Birden fazla bebek ek besine geçildiğinde zaten anne sütünü bırakmaktadır. Katı besine alışan bebeğin midesi büyüdükçe anne sütüne gereksinimi kalmayabilir ve istemeyebilmektedir. Bununla birlikte çevreyi keşfetmeye başlayan bebekler emmeye karşı ilgisiz kalabilir. Kısaca anne sütünden kesilmesi gerektiğinin sinyallerini verir. Bu nedenle şayet emzirmenin kesilmesine hazır değilseniz bu dönmede isterseniz hekiminizden yahut bir emzirme danışmanından dayanak alabilirsiniz.

bebeği anne sütünden kesmek

BEBEK ANNE SÜTÜNDEN NASIL KESİLİR?

Birtakım durumlarda ise anneler bebeklerini sütten kesmek isteyebilir. Bilhassa anneyi yoran emzirmeler devam ediyorsa, annenin kendi sıhhati için emzirmek sakıncalıysa, çalışma hayatına dönmek istiyorsa, ikinci gebelik durumu üzere sebeplerle bebeğin emmesine son vermek isteyebilmektedir. Bebeğin bir anda sütten kesilmesi tramvatik sonuçlar doğurabileceği üzere annede de fazla süt birikmesi ve ağrılar oluşturabilmektedir. Bunun önüne geçmek için uzmanlar tarafından bebeğin anne sütünden kesilmesi için teklif ve ipuçları…

anne sütünden kesilen bebek

1- BEBEKLER ANLAR

Bebekler artık gelişimsel sürecini ilerletir ve söylediğiniz tüm olayların farkındadır. Büyüdüğünü söylemek ve büyümüş çocukların anne sütü ile beslenmediğini açıklayın. Bu süreçte onu kucaklayın, sevgini asla gizlemeyin. Her istediğinde yanında olmak için gayret sarf edin.

bebeği anne sütünden kesmek

2- GERİLİMLİ BİR DEVİR

Bu periyottaki tek dert anne sütünü bırakmak olsun. Uzmanların açıklamasına nazaran anne sütünü bırakırken rastgele bir biçimde tuvalet eğitimi üzere bebeğe gerilim yapacak durumlardan uzak durmalısınız.

Şayet siz bebeğinizi sütten kesmek için hazırsanız ama bebeğinizin şimdi buna hazır olmadığını görüyorsanız çok fazla gerilime giriyor, zorluyor ve inat ediyorsa sakın sabırsız davranmayın ve elinizden geldiği kadar sabırlı olmaya çalışın. Muhtemelen gerçek vakit değildir. Bir müddet orta vermek sizin ve bebeğiniz için en güzelidir.

bebeği anne sütünden kesmek

3- HUDUTLAR BELİRLEYİN

Anne ve bebeği için en uygun hudutların belirlenmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bu periyotta teklif etmeyin lakin istiyorsa da geri çevirmeyin. Günlük beslenme sayısını azaltmaya çalışın, tahminen her bir emzirme için yavaş yavaş birkaç hafta sürecektir. Uzmanlar tarafından birkaç hafta ortayla bir emzirmenin azaltılması uygun bulundu.

bebeği anne sütünden kesmek

4- EMZİRME MÜHLETİNİ DE KISITLAYIN

Bebek günde kaç kere emiyorsa sayısını azaltırken, emzirme mühletini de azaltmaya çalışın, ekseriyetle vazgeçemediği bir emzirme varsa ya da uyku sırasında güzeline gidiyorsa en kısıtlayacağınız emzirmeler bunlar olsun. Emzirme periyodu için, eğlendiği diğer etkinlikler varsa onlara yanlışsız yönlendirme yapabilirsiniz. 

bebeği anne sütünden kesmek

SAKIN YAPMAYIN

Gelen annelerden denedikleri şeyleri anlatan uzmanlar, anne sütü yoluna acı şeyler sürmek, boyamak yada bant yapıştırmak üzere taktiklerin bebekler üzerinde tramvatik sonuçlar doğurduğunu belirtti. Bebekle duygusal bağın zedelenmemesi gerekmektedir.

bebeği anne sütünden kesmek

BEBEĞİ ANNE SÜTÜNDEN KESERKEN KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR NELERDİR?

Anne açısından gergin ve süt solu göğüs ağrı oluşturur, ayrıyeten emzirmeyi bırakınca prolaktin ve oksitosin düzeyleri düşer. Prolaktin sakin ve rahat hissetmeyi sağlar ve Oksitosin ise genel olarak düzgün hissetme ya da aşk hormonu olarak bilinmektedir. Vakit içerisinde de anne bedeninin buna ahenk sağlaması beklenilir. Bu devirde ağlamaklı ve hüzünlü olmak olağan bir durumdur. Şayet pompalarsanız süt oluşumuna devam edecektir. Birtakım durumlarda hekimler da sütü kesecek ilaçlar önerebilmektedir. 

bebeği anne sütünden kesmek

Bebek için bir ayrılık korkusu meydana gelir. Bu periyotta uzmanlar bebeğin ağlamalarının sıklaşabileceğini, mızmızlanabileceğini, geceleri ani uyanışların olabileceğini belirtti. Isırma eğilimi, saldırganlaşma, yemeği reddetme üzere sonuçların kısa vadeli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu periyodun gerilimli olmasıyla birlikte çocuğun sevdiği aktiflikleri arttırmak, daha çok vakit geçirmek muhtemel sonuçları en aza indirgeyecektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2988884-bebek-anne-sutunden-nasil-kesilir-anne-sutunden-keserken-karsilasilan-zorluklar-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu