Anne ve Çocuk

Bebek oyuncakları nasıl temizlenir? Oyuncaklar nasıl yıkanır?

Bir ebeveynin en büyük kaygılarından biri çocuğunun ziyan görmesidir. Pekala çocuğunuzun oynadığı o oyuncaklarda mikropların ve bakterilerin yer ettiğini biliyor musunuz? Bilhassa çocukların ağızlarına götürerek keşfettiğini bildiğinizde iş “Oyuncakları nasıl yıkamalıyım ki?” sorusuna kalacak. Oyuncak paklığına dair tüm ayrıntıları sizler için araştırdık. Bebek oyuncakları nasıl temizlenir? Oyuncaklar nasıl yıkanır?

Bebekler ve çocuklar birinci olarak yaşadığı dünyayı keşfetmek ister. Dokunarak, tadına bakarak, koklayarak hareketlerde bulunurken, oyuncakları da ağızlarına götürüp tadına bakar. Bilhassa diş çıkarma evresinde tüm objeleri dişlerini kaşımak için kullanan çocuk oyuncaklarının paklığı epeyce kıymetli yer tutuyor. Güzelce temizlenmeyen oyuncaklarda oluşan mikrop ve bakteriler çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirirken, bir taraftan da alerjik tepki göstermesine sebebiyet verir. Birinci olarak organik içerikli oyuncakların kullanılmasını öneren uzmanlar, paklık bakımından da uyardı. 

oyuncaklar

OYUNCAKLAR NASIL YIKANIR?

Öncelikle bebeğinize oyuncak seçerken, güvenliği ve hijyenine dikkat ederek seçmeye itina göstermelisiniz. Temelde oyuncakların paklığı ıslak bir bez ve dezenfektanla paklığı uygundur. Fakat bu oyuncağın yapısı ve cinsine nazaran değişiklik göstermektedir.

Eğer çok kirli ve yeni açık bir oyuncaksa deterjan ve su ile yıkamak yerine su ve karbonatı kullanarak temizlemenizde yarar olacaktır. Rastgele bir deterjan kalıntısı çocuğu hasta edebilir yahut alerji oluşturabilir. Kolay durulanabilen karbonatla yapılan paklık çocuğa ziyan vermez. Eğer yıkanarak temizlenebilecek bir oyuncağa sahip değilseniz, buhar makinesiyle buharda paklık yapabilir ya da ütü ile buharı üzerine tutabilirsiniz.

bebek oyuncakları

BEBEK OYUNCAKLARI NASIL TEMİZLENİR?

►Peluş Oyuncak Temizliği

Günümüzde bir çok peluş oyuncak yıkanabilir özelliğe sahiptir. Sırf makineye peluş oyuncak atarken, bir yastık kılıfına geçirip atmanızı öneririz. Akabinde yıkanan peluşu çabucak saç kurutma makinesi ile kurutmanız daha âlâ olacaktır. Peluş oyuncakları deterjanlı ılık su kullanarak elde yıkamanız ve deterjan kalıntılarını birikmesini önlemek hedefiyle bol suyla durulamanız takdirinde kâfi paklığa ulaşır. 

oyuncak yıkamak

Eğer çocuğunuzda astım yahut toz akarlarına karşı bir alerjik durum kelam konusu ise oyuncağı yıkayıp kuruttuktan sonra sonra gece uzunluğu buzdolabında koyarak dondurun. Bu süreç toz akarlarını öldürecektir. Dondurucudan çıkardıktan sonra tekrar yıkayıp çocuğa verebilirsiniz.

ahşap oyuncaklar

►Ahşap Oyuncak Temizliği

Ahşap oyuncaklar şayet suya güçlü boyalarla boyanmış ve su geçirmez, şişmez özelliğe sahip oyuncaklarsa, su ve deterjanla yıkadıktan sonra düzgünce durulayıp çocuğa teslim edebilirsiniz. Ancak işlenmemiş tahta, ahşap oyuncakları su ile yıkamak formlarına ziyan vereceğinden, içerisinde su kalacağından dolayı küf yapabilir. Çocuğu sıhhatini tehlikeye atmamak için işlenmemiş ahşapları sirke yahut boraks çözeltisi ile ıslanmış bir bezle temizleyebilirsiniz. 

oyuncak yıkamak

►Plastik Oyuncak Temizliği

Isıya güçlü plastik çocuk oyuncaklarını bulaşık makinesine yerleştirip yıkayabilirsiniz. Deterjan içeriği olarak doğal olanı seçmeniz çocuğunuzun sıhhati açısından daha düzgün olacaktır. Şayet oyuncaklar makineye sığmıyorsa tekrar karbonatlı ya da sirkeli bir suyla silerek temizleyebilirsiniz. Emzik, çıngırak, diş kaşıyıcı üzere ağızla daima temas halinde olan eşyalarınızı paklığı yaptıktan sonra kaynar suda 10 dakika bekletmeniz kâfi hijyene ulaşmasını sağlayacaktır.

banyo oyuncakları

►Banyo Oyuncağı Temizliği

İçlerinde delikleri olan oyuncakları mümkün epey tercih etmemeye çalışın. Bu stil delikli oyuncaklar içlerinde mikrop biriktirebilir ve bakteri yuvasına dönüşebilmektedir. Daima su ile temasta olması ile nemden bakteri ve küf biriktirmesi mümkün bir olaydır. Buna maruz kalmamak için banyo oyuncaklarını kullandıktan sonra su ile yıkayıp temizleyin ve akabinde dezenfektanla tekrar silin. Sonrasında kurutarak yerine kaldırın. Bu noktada kurutmanız büyük kıymet taşıyor. 

oyun hamuru oynayan çocuklar

►Oyun Hamurları Temizliği

Oyun  hamurları epey fazla mikrop barındırır ancak çocukların zihinsel ve psiko-motor eğitimleri için de epey değerlidir. Bu sebeple bilhassa hastayken çocuğun oynadığı hamurları çöpe atın. hamur kutularının üzerine tarihler yazarak, uzun müddetli kullanmamaya çalışın. Çocuğun hamurla oynamasından sonra ellerini güzelce yıkayıp dezenfekte etmelisiniz.

oyun oynayan çocuk

►Elektronik Oyuncak Temizliği

Tıpkı televizyon kumandası üzere yüzeyinin paklığı yapılır. Temizlemeden evvel pilleri çıkarıp, temasını kesin. Akabinde ılık su ile sabunlu bez yardımıyla silin. Uygunca sıkılmış bir bezle kurulayın. Orta noktaları varsa kürdan yardımıyla silmeye devam edin. Alkollü mendil yahut dezenfektanlı bir bezle tekrar silin. Sonrasında sade suyla nemlendirilmiş bezle uygunca silip sabun ve dezenfektan atıklarından uygunca arındırın.

hasta çocuk

OYUNCAKLAR NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİDİR?

Oyuncakların ne sıklıkla temizlenmesi gerektiği, çocuğun ne sıklıkla o oyuncakla oynadığına bağlıdır. Bilhassa çocuğunuz hasta olduğunda tüm oyuncakların tekrar tekrar yıkanması gerekmektedir. Bunun dışında;

  • Sert plastik ve banyo oyuncakları bakımı en kolay olanıdır ve günlük olarak oynanırsa haftalık olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  • Peluş oyuncaklar ekseriyetle makinede yıkanabilir ve kurutulabilir, bu nedenle haftada bir kere (özellikle çocuklar onlarla uyuyorsa) temizlenebilir.
  • Elektronik oyuncaklar yalnızca yüzey paklığı için inançlıdır ve çocuk hastalandığında her vakit dezenfekte edici bir paklık bezi ile temizlenmelidir.
  • Çocuğun ağzına sokması ve yere düşmesi en beklenen olan bebek oyuncakları en sık dikkat edilmesi gereken oyuncaklardır. Bunları bir ila iki günde bir temizleyin. Başkalarını haftalık olarak temizleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2991272-bebek-oyuncaklari-nasil-temizlenir-oyuncaklar-nasil-yikanir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu