Anne ve Çocuk

Bebek zekasını geliştiren aktiviteler

Bebekler oyunlarla kavramları öğrenir ve hem hislerini hem de psiko-motor dediğimiz beynin maharet kabiliyetine yarar sağlar. Renklerle objelerin bağını ve mantık çıkarımları yapmayı öğrenir. Pedagoglar tarafından önerilen bebeğinizin zekasını geliştirmeye yaran aktiviteler.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren dünyayı anlamlandırmaya çalışırlar. Bu bağlamda anne ve babanın çok dikkatli olması ve daima eğitim veriyor olması çok değerlidir. Zira dünyaya gelen bebek hayatına devam edebilmek için daima bir kamera kaydı üzere ebeveynlerine odaklanacaktır. 

Pedagoglar, bebeğin dünyayı keşfetmesine ve psiko-motor maharetlerinin artmasına yarayan, kolay ve eğlenceli 3 aktiviteyi açıkladı. Bu etkinliklerle soyut ve somut ortasındaki farkı ve objeler ortasındaki bağlantıyı kavrama üzere zekayı güzelleştiren ve olduğundan daha süratli geliştiren etkinlikler sıralanmıştır. Siz de çocuğunuzun gelişimini problemsiz yaşaması ve zekasının gelişmesi için bu aktivitelere çabucak başlayın.

bebeğin zekasını geliştiren aktiviteler

BİÇİMLERİ VE RENKLERİ TANIMA (BLOK KUTUSU)

MATERYALLER

Kapaklı ayakkabı kutusu

tahta bloklar (geometrik şekilli)

kalem

makas

Hallerle oynamak bebeğinizi matematiğe hazırken ayrıyeten tutma ve kavrama, ayıklama maharetini de destekleyecektir. Eşleştirme, boyut ve hal ayrımı, görsel ayrım üzere farkındalıklara erişebilmektedir.

NASIL YAPILIR?

Blokları teker teker kutunun üzerine koyun, kenarlarını kalemle çizin ve makas yardımıyla biçimleri çıkarın. Bebeğinizle birlikte blokları deliklerden geçirerek eğlenin. Tekrar tekrar yapın. Bebeğinizin blok kutusunu keşfetmesine müsaade verin. Vakitle hangi bloğun hangi delikten geçebileceğini öğrenecektir.

bebeklerde zeka geliştirici aktiviteler

GÖRSEL ALGI ARTIMI (RENK KARIŞIMI)

GEREÇLER

Besin boyası (sarı, kırmızı, mavi)
İki kap su

Bu aktiflikle bebekte bir konsept gelişimi sağlanır. Kavrama, dokunma ve renk ayrımları için değerli bir farkındalık etkinliğidir.

NASIL YAPILIR?

Bu renk aktivitesiyle keyifli vakit geçiren bebeğinizi izleyin. Bebeğinizin kaplardan birindeki suya beyaz boyayı sıkmasını sağlayın ve “beyaz” deyin. Bebeğinizden mor boyayı alıp tıpkı kaba sıkmasını isteyin ve bu sefer de “mor” deyin. Artık de yeni rengin ismini söyleyin: “pembe”. Sonrasında başka kabı kullanın, sarı ve mavi ile yeşil rengi elde edin.

bebeklerin zekasını geliştiren aktiviteler

LİSAN VE SÖZ DAĞARCIĞI GELİŞİMİ

GEREÇLER

Çıkartmalar

Bu aktiflik bebeğin beden farkındalığı, lisan gelişimi ve görsel ayrım yapabilme yetisini kazandırır.

NASIL YAPILIR?

Gözlerinizin üzerine, alnınıza, burnunuza, kulaklarınıza, omuzlarınıza, dizlerinize ve tüm ayak parmaklarınıza renkli çıkartmalar yapıştırın. Aynılarını bebeğinize de yapın. Sonrasında çıkartma yapıştırdığınız yerlere tek tek dokunun, dokundukça isimlerini söyleyin.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2988132-bebek-zekasini-gelistiren-aktiviteler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu