Anne ve Çocuk

Bebekle kamp yapılır mı? Bebekli kampta yanımıza neler almalıyız?

Daha evvel kamp tecrübesi olmuş ebeveynler ya da birinci defa bebeği ile kampa çıkacak olan anne ve babalar tabiat ile iç içe huzur bulacakken, bebeklerinin de doğayı keşfetmesini sağlamak istiyor. Bebek ve anne baba bağını güçlendiren en eğlenceli aktivitelerden olan kamp problemi bir çok insanın gözünü korkutsa da aslında huzursuz olunacak bir durum yok. Bebekle kamp yapılır mı? Bebekli kampta yanımıza neler almalıyız?

Anne karnında başlayan seyahat, dış dünyaya gelerek devam eder. Daima keşfetmek için deneysel yollara başvuran bebekler, ebeveynleri varlıklarıyla keyifli etse de bir noktada müdafaa iç güdüsü olarak endişelendirmektedir. Ailecek yapılacak en hoş etkinliklerden biri olan tabiatta bebekle kamp, hem bireyler ortası bağı güçlendirir hem de bebeğinizin doğayı yakından tanımasına imkan sağlar. Öncelikle belirtmek isteriz ki tabibinin seyahat müsaadesi verdiği her bebek, yaşından/ayından bağımsız olarak kamp yapabilmektedir. Siz hoş anılar biriktirirken biz, bebekle kamp tatilinizi kolaylaştıran tavsiyelerden bahsedelim!

bebekle kamp yapmak

PLANLAMA 

Tatil manası herkes için farklı olabilmektedir. Bu durumda baş dinleyeceğiniz sakin bir yer mi, keşif yapabileceğiniz spontane bir yer mi yoksa arkadaşlarınızla toplanacağınız bir tatil planı mı yapmak istiyorsunuz bunu belirlemek değerlidir. Bebekli aileler için bir dağın zirvesinde kamp yapmaktansa , toplumsal tesis içerisinde minimal bir kamp daha inançlı olacaktır. Bebekli kampta banyo, mutfak ve elektrik üzere gereksinimlerin rahatlıkla karşılanabileceği bir kamp hizmetinin olması her vakit için daha uygundur.

bebekle kamp yapmak

UYGUN EKİPMANLAR

Ailecek bebekle kamp yapmanın bir problemi da aslında bebeklerin yetişkinler kadar destekli olamamasıdır. Büyük bir çadır, kalın bir uyku tulumu üzere materyaller her vakit için rahatlığınızı sağlayacaktır. Mevsime uygun materyaller barındırmanız ise en kıymetli ögelerden biridir. Kesinlikle hava durumuna ve sıcaklığına evvelce bakmanızı öneririz. Bunun dışında kamp yerinde olmamanız ile birlikte yemek ısıtmak için kampçı tüpü, mama sandalyesi, bebek arabası, bebek için uyku tulumu, örtü battaniye, sinek savar sprey, kanguru, çakı, termos, kamp ocağı için ispirto, gaz ve çakmak, park yatak, birinci yardım çantası büyük ehemmiyete sahip. Bir de kahve bağımlısı aileler için olmazsa olmaz termoslar… 

Bebekleri sivri sineklerden müdafaanın en doğal yollarından biri de lavanta yağıdır. Lavanta yağını seyreltip çocuğun bedenine sürmek ve kireçle kamp yaptığınız yerin etrafını çizmek sizi makul böcek, haşere ve sürüngenlerden koruyacaktır. 

bebekle kamp yapmak

YEMEK PLANI 

Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ve süt emiyorsa işiniz kolay lakin daha büyük ve ek besine geçen bir bebeğiniz varsa, tek çeşit yemekten gitmek en yeterlisi. Bu durumda devam sütü üzere desteklerde hayatınızı kurtarabilmektedir. Zira ek gıdayı çeşitlendirmek aslında bebeğinizin tam alerjik tepki gösterebileceği bir devirde olmasından kaynaklı yansılar görülebilmektedir. 6 aylık bebeklerin diş çıkarma ve yeni yürümeye başladığı periyotlarda kamp hayatınızı çok uzun tutmamanızı tavsiye ederiz. Bebeğin başına bir şey gelme ateş vb. durumlara hazırlıklı olmak ismine ıssız yerleri tercih etmemeniz yararınıza olacaktır.

bebekle kamp yapmak

BEBEKLİ KAMPTA YANIMIZA NELER ALMALIYIZ? BEBEK KAMP ÇANTASI NELER OLMALI?

Makul bir yaşa kadar dense de ebeveynler her vakit için çocuklarının uygunluğunu, memnunluğunu ve rahatlığını düşünmektedir. Eksizsiz bir kamp demek huzurlu geçen bir tatil manasına gelmektedir. Bebekli kampta yanınıza almanız gerekenler ve bebek kamp çantasının olmazsa olmazlarını sizin için listeledik…

 1. Mat, şişme yatak
 2. Mevsime uygun uyku tulumu, yastık
 3. Kamp sandalyesi ve masası
 4. Fener yahut baş lambası
 5. Hamak
 6. Çok emelli çakı
 7. Kesme tahtası
 8. Güneş kremi
 9. Havlu
 10. Bebek için şapka
 11. Ateş ölçer, ateş düşürücü, birinci yardım çantası, şurup üzere bebek ilaçları
 12. Sinekler için cibinlik
 13. Bebeklerin üstünde oynayabileceği bir battaniye
 14. Bol bol alt açma minderi
 15. Bebek için yağmur çizmesi (Rahatça atlayıp zıplaması için sarı olması böcekleri iteceğinden rahat edersiniz)
 16. Mama kabı, çatalı ve bıçağı
 17. Bebek telsizi (Yine de yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz)
 18. Fotoğraf makinesi (Çocuğunuzun birinci kamp tecrübesini bol bol hatıra olarak bulundurmak isteyebilirsiniz)
 19. Kireç (Kamp yerinin etrafına dökmek için)

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2988976-bebekle-kamp-yapilir-mi-bebekli-kampta-yanimiza-neler-almaliyiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu