Anne ve Çocuk

Bebekle tatile çıkılır mı? Bebekle tatile giderken neye dikkat etmeli?

Okullarında tatil olmasıyla yaz dönemi tam manasıyla başlamış oldu. Yazın tadını kum, güneş ve denizle ya da sessiz bir bağ konutunda geçirmek isteyen ailelerin bu günlerde bir düşünce yaşamaması ismine, bebekleri için dikkat etmesi gereken noktalar var. Bebekle tatile çıkmak, yetişkin olarak tatile çıkmaktan daha fazla sorumluluk gerektirmektedir. Bebekle tatile çıkılır mı? Bebekle tatile giderken neye dikkat etmeli?

Yazın gelmesiyle birlikte tatil dönemi da açılmış bulunmakta. Bu durumda yeni doğmuş ya da aylık bebeği olan ebeveynler kara kara düşündüğü konu gündeme geliyor. Bebekle tatile giderken eksiklerin ve tam manasıyla rahat bir seyahatin olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, şayet annenin rahatlığı yerinde ve memnunsa gerekli önlemlerle bir sorun olmayacağını fakat annenin yorgunluğu, bıkkınlığı ya da halsizliği varsa bebekle tatile çıkılmaması gerektiğini önerdi. 

 

bebekle tatile çıkmak

BEBEKLE TATİLE ÇIKILIR MI?

Dünyanın en hoş hislerinden biri olan annelik ve babalık hissinin tadına varmış ebeveynler, bu hoş havaları öteki yer ve tatil beldelerinde pahalandırmak isteyebiliyor. Bu durumda uzmanlar, birinci olarak annenin bir seyahat ve farklı ortamda rahat edip etmeyeceğinin değerli olduğunu ve sonrasında bebek için uygun ortamların olup olmadığının araştırılmasının gerektiğinin altını çiziyor.

Uygun kurallar sağlandığında, tatil için eksiksiz olmanızın yetebileceği kanaatini veren uzmanlar, ayrıyeten bebeğin her hangi bir geçiş periyodunda olmaması gerektiğini de belirtiyor. Zira diş çıkarma üzere kıymetli olayların yaşandığı evrelerde, bebeğin huysuzluk ve ağlama krizlerinin olması doğal olacaktır. Farklı bir yer ve farklı bir ortam bebeğin daha da huysuzlaşmasına sebebiyet verebiliyor.

bebekle tatile gitmek

Ayrıca tatil beldesinde sinek ve böceklere karşı ekipmanınızın tam olması, ortama uygun kıyafet seçimlerinin de değerli olduğunun altını çizen uzmanlar, bebeğin ve annenin rahat olduğu bir ortamda kahır yaşanmayacağını açıkladı.

bebekle tatile çıkmak

BEBEKLE TATİLE GİDERKEN NEYE DİKKAT ETMELİ?

  • Eksizsiz lakin mümkün olduğunca az bebek ekipmanı almaya çalışın. Ne kadar hafif seyahat ederseniz o kadar rahat seyahat yaparsınız. 
  • Bebeğinizin uyku saatine nazaran yola çıkarsanız, en azından yolda bebek uyuyacağı için daha rahat bir seyahat yaparsınız.
  • Bebek puseti ya da kangurusu almayı ihmal etmeyin. Tatillerde ailelerin rahatça gezebilmeleri ve dolaşabilmeleri için bebek arabasından daha konforlu olduğu bir gerçek.
  • Bebek için yanınıza bez alırken abartmayın, gereksiz yüklerden kurtulun. Gittiğiniz yerde kesinlikle market önünüze çıkacaktır.
  • Olabildiğince erken akşam yemeğini yemeğe çalışabilirsiniz. Yolla birlikte yorgun olan bebeğin erkenden ahenge muhtaçlığı giderilmesi için ve uykusunun bölünmemesi gayesiyle erkenden farklı yerlerde yiyip, rahatça kalacağınız yere dönmenizi tavsiye ederiz.
  • Bebek için güneş kremi, sineklik, sinek kovucu üzere tatile yönelik ekipmanları asla unutmayın. Bebeğinizin huzuru sizin tatildeki huzurunuz olacaktır.
  • Bebekle olan seyahatlerde öncelik nereye giderseniz gidin sizdedir. Bu ayrıcalığınızı kullanmaktan çekinmeyin.
  • Kalacağınız yerde kesinlikle bebek yatağı için ısrarcı olun. Evvelce rezervasyon yaparken danışın.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2990236-bebekle-tatile-cikilir-mi-bebekle-tatile-giderken-neye-dikkat-etmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu