Anne ve Çocuk

Bebekler en erken ne vakit sünnet edilmeli? Bebekler sünnet olduktan sonra kaç günde düzgünleşir?

Sünnet, erkek çocuğu olan aileler için değerli bahisler ortasında yer alır. Sünnet erkek çocuğunun sıhhati için de hayli büyük kıymet taşımaktadır. Bu sebeple çocuğunun daha hatırlayamayacağı devirlerde yaptırmak isteyen aileler, uygun vaktin ne vakit olduğu konusunda merak içerisinde. Bebekler en erken ne vakit sünnet edilmeli? Bebekler sünnet olduktan sonra kaç günde güzelleşir?

Sünnet, gerek tıbbi gerekse dini açıdan büyük kıymete sahiptir. Erkek çocukları üzerinde yapılan bu küçük operasyon için geç kalınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için de değerli olduğunun altını çizdi. Bilhassa son periyotlar ailelerin, çocuklarının hatırlamayacağı yaşlarda sünnet ettirme isteği hayli fazla olduğunu açıklayan uzmanlar, bu hususta tüm merak edilenlere karşılık verdi.

sünnet töreni

BEBEKLER EN ERKEN NE VAKİT SÜNNET EDİLMELİ?

Çocukların bilhassa yenidoğan devrinde doğduğu günün sonraki gününden itibaren sünnet olabileceğini açıklayan uzmanlar, rastgele bir sıhhat sorunu olmayan çocukların erken devirde sünnet ettirilmesiyle, düzgünleşme periyodu ortasında ilişki olduğunu belirtti. Ne kadar erken sünnet olursa çocuk, o kadar süratli düzgünleşme gösteriyor. En ülkü erken sünnet tarihi, şayet teneffüs problemi yoksa ve emme işlevleri çalışıyor, dışkılamada sorun yoksa doğumdan sonraki günden itibaren birinci 30 günün olduğu açıklandı.

erkek çocuğu

BEBEKLER HANGİ YAŞTA SÜNNET ETTİRİLMEZ?

Uzmanlar bu mevzuda çocukların, yenidoğan vaktinin geçmesiyle birlikte 2 ile 7 yaş aralığında sünnetin uygun olmadığını belirtti. Bu devirde çocukta ruhsal ıstıraplar oluşturabileceğinin altını çizen hekimler, çocuğun en az tramva ile etkilenmesi için 7 yaşından sonra olmasının uygun olduğunu belirtti.

yenidoğan sünneti

BEBEKLER SÜNNET OLDUKTAN SONRA KAÇ GÜNDE DÜZGÜNLEŞİR?

Yenidoğan bebeğe yapılan sünnet operasyonunda bebeğe dikiş atılmaz. Bu nedenle çocuk çabuk düzgünleşir ve ağrısız bir periyot yaşar. Ayrıyeten yenidoğan sünnetinde kanama epey az olmasıyla birlikte, enfeksiyon riski de hayli azdır. 

yenidoğan sünnet

Operasyon sonrası konulan sargılar 48 saat sonra alınır. Birinci bir kaç gün tabibinin verdiği ağrı kesiciler kullanılır ve sünnet sonrası güzelleşme sürecinde dikişler kendi kendine düşer. Çocuğunun penisinin büsbütün uygunlaşması ise 25 haftada olağan görünümüne kavuşarak geçmektedir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992369-bebekler-en-erken-ne-zaman-sunnet-edilmeli-bebekler-sunnet-olduktan-sonra-kac-gunde-iyilesir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu