Anne ve Çocuk

Bebekler kaç aylıkken otomobille uzun seyahat yapar? Bebeklerle otomobil seyahatine nasıl çıkılır

Bebeklerle otomobil seyahati ebeveynler için gerilimli bir durumdur. Uzun seyahate çıkma fikri ise her vakit için telaş oluşturmaktadır. Bebeğin huzursuzlanması, sıkılması ve yorulması dehşetler ortasında bulunmaktadır. Bu duruma bağlı gezmeyi seven ebeveynlerin en çok sorduğu soruları sizler için araştırdık. Bebekler kaç aylıkken otomobille uzun seyahat yapar? Bebeklerle otomobil seyahatine nasıl çıkılır?

Bir aile için en kutsal şeylerden biri de bebek sahibi olup bir ebeveyn olmaktır. Ebeveynler, çocukları için en uygun ortam ve şartlarda ailecek vakit geçirmek, eğlenmek ve gezmek istemektedir. Ailece çıkılan bir seyahat tek başına çıkılan bir seyahatten daha huzurlu ve keyif vericidir. Bu durumda anne babaların en çok düşündükleri mevzu ise uzun otomobil seyahatlerinde bebeklerinin huzursuz olmaması, sıkılmaması, yorulmaması yani kısaca keyifli aile huzurunun bozulmamasıdır. 

bebekle uzun otomobil seyahati

BEBEKLER KAÇ AYLIKKEN OTOMOBİLLE UZUN SEYAHAT YAPAR?

Bu mevzu biraz daha anneye bağlıdır. Annenin doğumdan sonra kendini yeterli hissetmesi ve sağlıklı olması değerlidir. Şayet doğum yapan annenin sıhhati yerindeyse;

 • Vajinal doğumdan 1 yahut 2 hafta sonra
 • Sezaryen doğumdan ise 3 yahut 4 hafta sonra yorucu olmayan seyahatler gerçekleştirilebilinir.

Bebeğin doğumuyla yeni bir hayata başlayan anne babalar, ailecek vakit geçirmek için uzun seyahatler isteyebilmektedir. Fakat bu durumda biraz bebeğin size adaptasyonu ve duygusal açıdan bağlanması için vakte gereksinimi olmaktadır. Emzirilen bebeğin uzun seyahatte daima karnının acıkması ve sistemsiz emme saatleri ise düşünce oluşturabilmektedir. Bu durumda tertibe oturan anne sütü saatleri ve anne bedenini buna bağlı toparlanma mühletinin geçmesi kaidedir. 

bebekle uzun otomobil seyahati

Genelde hekimler bebeğin sıhhatinin yerine gelmesi ve bağışıklık sisteminin oturması durumunda (yaklaşık 1 aylık) olması manasına gelmektedir. Tabipler ise 3-6 aylık bebeklerin otomobille seyahate çıkmasını daha yanlışsız bulduklarını belirtti. 7 aylık bebeklerin ise dış dünyaya olan keşif merakı tetiktedir ve daima hareket etmek ister bu aylarda da uzun otomobil seyahatleri riskli olabilir.

bebekle uzun otomobil seyahati

Küçük bebekler bakımları sistemli yapıldığı sürece yeterli birer gezgindir.

Seyahat durumunda hareket olmasına bağlı bebekler çok daha fazla uyku halinde olabilmektedir. Anne ile temas halinde olan bebekler daha huzurlu ve inançta hissetmektedir. Bu durumda seyahatin planlı olması değerlidir. 

bebekle uzun otomobil seyahati

BEBEKLERLE OTOMOBİL SEYAHATİNE NASIL ÇIKILIR? 

Bu uzun otomobil yolcuğunda ailecek geçireceğiniz eğlenceli saatlerde aranızdaki bağın daha kuvvetleneceği bilinmektedir. Bununla birlikte en çok dikkat edilmesi gereken bahislerden biri ise asla bebeği kısa periyodik de olsa otomobilde tek bırakılmamasıdır. Dikiz aynasının ebediyen bebeğin görülebileceği durumda ayarlanması gerekmektedir.

bebekle uzun otomobil seyahati

BEBEKLERLE OTOMOBİL SEYAHATİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. Bebek kesinlikle oto koltuğunda seyahat seyahat etmelidir. 6 aydan küçük bebeklerin koltuğu, bebek otomobilin gerisine bakacak biçimde yerleştirilmelidir. 6 aydan büyük bebeklerin yüzü otomobilin gidiş tarafına bakabilir.
 2. Anne daima bebeği denetim edebilir durumda art koltukta oturmalıdır.
 3. Anne sütü tüketen bebekler için geçerli olmasa da, ek besine geçen bebekler için yemekleri sürekli hazır olmalıdır.
 4. Yedek kıyafetleri ve ilaçları unutulmamalıdır.
 5. En sevdiği oyuncakları her vakit yanında olmalıdır.
 6. Aşikâr sıklıklarda mola vermeyi ihmal etmeyin. Bebeğin sıkılmaması için değerli bir durum.
 7. Güneşlik, battaniye, yada tişört üzere anlık hava durumuna ayak uydurabileceği eşyalar daima yanınızda olmalıdır.
 8. Bebek şayet, tuvalet eğitimi, diş çıkarma üzere büyük değişiklikler geçiriyorsa bu periyotta uzun otomobil yolcuklarına çıkmamak daha yeterli bir fikirdir.
 9. Seyahati planlarken, katiyetle bebeğin uyku tertibine nazaran ayarlayın. Yol çıkış uzun uykusuna denk gelmesiyle başlatılırsa, seyahat daha huzurlu geçecektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2989006-bebekler-kac-aylikken-arabayla-uzun-yolculuk-yapar-bebeklerle-araba-yolculuguna-nasil-cikilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu