Anne ve Çocuk

Bebekler kestane yiyebilir mi? Kestane muhallebisi nasıl yapılır?

Kış aylarının olmazsa olmazı olan kestaneler hem sağlıklı hem lezzet verici olması nedeniyle herkes tarafından sevilerek yenen bir yiyecektir. Kestanenin saymakla bitmeyen bu yararlarından bebeklerinin de yararlanmasını isteyen annelerin bebeklerde kestane tüketiminde dikkat edecekleri birtakım noktalar mevcut. Bebeklere kestane ne vakit verilir? Bebeklere kestaneli muhallebi nasıl yapılır?

Tadını damakta bırakan enfes lezzetlerden biri olan kestane, neredeyse herkesin en sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Meskende tavada ya da ocakta çarçabuk pişirilebildiği üzere dışarıda hazır olarak da satılan kestaneler, gerçek ve uygun tüketimi ile sıhhate yarar sağlamaktadır. Damak zevkine nazaran ister çiğ ister kavrulmuş olarak tüketilen kestane fazla ölçüde yenildiği vakit bağırsaklarda birtakım sıhhat sorunlarına yol açabiliyor. Kabızlığı tetikleyerek rahatsızlık verici bir duruma sebep olabilen kestane kış mevsiminde epeyce sık tüketilen yiyecekler ortasında yer alabiliyor. Yaz aylarına nazaran daha yavaş çalışmaya başlayan metabolizma, fazla ölçüde yenen kestaneyi sindirmede zahmet oluşturabilir ve kolay yoldan kilo alımına yol açabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar, günlük en fazla 100 gram kadar kestane yenebileceğini söylüyor. Pekala biz yetişkinlerin severek tükettiği kestane bebeklere ve çocuklara yedirilebilir mi? Bebeklerde kestane tüketimi nasıl olmalı? Meskende en sağlıklı kestane nasıl pişirilir? Kestanenin yararları neler? İşte kestane tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Bebeklere kestane verilir mi

BEBEKLER KESTANE YİYEBİLİR Mİ?

Yetişkinlik periyodunda bile vakit zaman kabızlığa neden olan kestane, alerjik besin kümesi içerisinde yer alır. 1 yaşından sonra tabip onayı ile bebeğe verilebilecek olan kestane tüketiminin dışında bir de ismini sıklıkla duyduğumuz kestane balı var. 1 yaşından küçük bebeklerde olağan bal bile tüketilmemesi gerekirken kestane balını da elbette vermemek gerekir. 1 yaşından sonra suda kaynatılarak verilebilir.

Kestane tüketimi birtakım bebeklerde gaz, ishal ve mide sorunlarına yol açabilir, bu manada dikkatli olmakta yarar vardır.

Kestanenin besin değerleri

KESTANE VE KESTANE BALI BEBEKLERE VERİLEBİLİR Mİ? KAÇ AYLIK BEBEK KESTANE YİYEBİLİR?

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz kestane tüketiminde dikkat edilmesi gereken en kıymetli nokta fazla tüketildiğinde kimi sıhhat sıkıntıları da peşinden getirebileceğidir. Kâfi ölçüde tüketildiğinde yararı dokunan kestane yetişkinlerin haricinde bebeklere ve çocuklara verildiği zaman ishal ya da gaz sorunları görülebiliyor. Bu nedenle uzmanlar kestanenin alerjik besinler kümesinde olduğunu belirterek, 1 yaşından küçük bebeklere kestanenin ve kestane balının yedirilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Faydalarından yararlanabilmek için 1 yaşının doldurulması gerektiğini savunan uzmanlar, kestaneyi suya atıp kaynattıktan sonra blenderdan geçirerek ya da çatalla ezerek bebeklere yedirilebileceğini vurguluyor.

Kestaneli muhallebi nasıl yapılır?

BEBEKLER İÇİN KONUTTA KESTANELİ MUHALLEBİ NASIL YAPILIR?

+1 YAŞ SONRASI İÇİN KESTANELİ MUHALLEBİ TANIMI:

MALZEMELER:

200 gr. kestane
500 ml süt (yarım litre ya da 2 su bardağı)
500 ml.su (yarım litre ya da 2 su bardağı)
2 çorba kaşığı pekmez
2 çorba kaşığı un (yulaf, pirinç vb. unlar olabilir)

ÜZERİNE:

Ceviz

YAPILIŞI: Kestaneleri güzelce ayıkladıktan sonra soyulmuş kestaneleri su ve sütün içinde haşlayın. Kestanelerin piştiğinden emin olduktan sonra biraz ılık su ile karıştırarak pürüzsüz kıvam elde edin ve un ek edin. Karıştırmaya devam edip muhallebi kıvamı elde ettikten sonra ocaktan alıp pekmez koyup blenderdan geçirin. Kaselere alıp soğumasını bekledikten sonra  dövülmüş ceviz ekleyip muhallebiyi hazır edin.

KESTANENİN YARARLARI NELER? KESTANE NEDEN TÜKETİLMELİ?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kış aylarında severek yenen kestanede günlük tüketim ölçüsünü aşmamak kaydı ile yemenin sıhhat açısından olumlu tesirleri olduğunu açıkladı. Damakta bıraktığı nefis tadıyla gönüllerde taht kuran kestanenin yaygın olarak bilinen yararları şu haldedir:

bebeklerde kestane ve kestane balı tüketimi

  • B1, B2 ve C vitamini bakımından hayli güçlü olan kestane besleyici pahalara sahiptir.
  • Stresli durumlarda tüketildiğinde olumlu bir ruh hali verir, sakinleştirir.
  • Kansızlığa yeterli gelerek kandaki sirkülasyonun artmasına yardımcı olur.
  • Felç geçirme riskini hayli oranda azaltır.
  • Oluşabilecek mide sorunlarının önüne geçmede tesirlidir.
  • Vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar.
  • Kolesterol düzeyini istikrarda fiyat.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2476682-bebekler-kestane-yiyebilir-mi-kestane-muhallebisi-nasil-yapilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu