Anne ve Çocuk

Bebekler ne vakit yetişkinler üzere yemek yer? Bebekler ne vakit aile sofrasına geçmeli?

Bebeklere beslenme alışkanlığı kazandırmanın aile sofrasına geçiş ile hakikat orantısı vardır. Bebek artık sistemli yemek yemeğe başlamalı ve sofra kültürüne dahil olması ve anne yemeği yemeğe başlaması gerekmektedir. Bu bahiste sabırsız davranmamak gerektiğini belirten uzmanlar açıkladı. Bebekler ne vakit yetişkinler üzere yemek yer? Bebekler ne vakit aile sofrasına geçmeli?

Her ebeveyn çocuklarının sağlıklı gelişmesini ve gelenek görenekleriyle büyümesini ister. Bir ailenin kıymeti, sofra etrafında toplanıldığında muhabbetle çıkar. Bu konuda çocukta telaşlı davranmamak fakat bir taraftan sofraya geçişini sağlamak gerekmektedir. Çocukların yetişkinlerin yediği yemeklerin tadına baktırılmalı ve yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Çocuğun kendi kendine yemek yemesine fırsat tanıdığı sofra adetinde, çocuğun özgüveni yerine gelirken, ileriki yaşlarında da sağlıklı beslenme kültürüne sahip olduğu görülmüştü. Uzmanlar bebeklerin en vakit sofraya getirilmesi ve yetişkinlerin yemeklerinden ne vakit yemesi gerektiğini açıkladı.

bebeğin aile sofrasına geçişi

BEBEKLER NE VAKİT AİLE SOFRASINA GEÇMELİ?

Uzmanlar bilhassa bebeklerde sekizinci aylarından itibaren kahvaltıya dahil olması gerektiğini belirtti. Hazırlanan kahvaltının içeriğinde; birkaç bebe bisküvisi ya da ekmek, pekmez, peynir, az ölçüde tereyağı, katı pişmiş yumurtanın anne sütünde ya da suda ezilmesinden oluşması tavsiye edildi. 

bebeğin aile sofrasına geçişi

Bebeklerin beslenmesi için büyümesi gerektiğini belirten uzmanlar, beslenmenin birebir vakitte anneyle olan ilgisine bir nedendir. O yüzden bu periyotta bebeği yada çocuğun anneye bağımlı halden, bağımsız hale geçmesi gerekmektedir. Merak eden ve dünyayı keşfetmeye çalışan çocuğun bu bağımsızlık müddeti süratli ilerlemektedir. Bir yandan bebek bağımsızlığını ispat etmek için, yemek yada tuvalet eğitimlerinde inat göstermektedir. Kişiselliğini ilan etmeye çalışan çocuk kendi kendine yürümeye çalışabilir yada kendi yemeğini seçip yemek isteyebilmektedir. Bu mevzuda gücün bebekte olduğunu belirten uzmanlar, zorla yemek yedirmeye çalışan annenin bebeğin inatlaşması sonucu vazgeçmesi önerilmez. Bu çocukta olumsuz davranışın desteklendiğini ve yapması gerektiğini öğretir. Bu bebeğin yaklaşık 1,5 ile 4 yaş aralığındaki devrini kapsamaktadır.

bebeğin aile sofrasına geçişi

Bunlarla birlikte bebeğinizle 1 yaştan itibaren sistemli aile sofrasına oturmaya çalışın. Bebeğinizin kahvaltıdan itibaren ufak ufak yemek yemesi, tadına bakması ve kendi tabak ve çatalının olması ayrıyeten değerlidir. Çocuğun özgüveni artarken, kendi bireyselleştiğini hissetmesi kıymetlidir.

çocuğun aile sofrasına geçişi

BEBEKLER NE VAKİT YETİŞKİNLER ÜZERE YEMEK YER?

Çocuğunuzun sizinle birlikte sofraya oturması, sizinle birebir yemekleri yemesi gerektiğini manasına gelmemektedir. Elbette tadına bakabilir fakat bebeğin yemekleri az tuzlu ve az şekerli hazırlanmalıdır. 3 yaşını tamamlayıncaya kadar onun için değerli olan vitamin ve minerallerin bol olduğu yiyecekler seçilmelidir. Hasebiyle bebeklere uygun yemekler hazırlamalısınız.

çocuğun aile sofrasına geçişi

Tam manasıyla 4 yaşından sonra ebeveynlerle birlikte ebeveyn yemeği yemeğe başlayabilir. Az tuzlu ve az şekerli olması herkesin sıhhati açısından düzgün olacağından bebeğin beslenmesine ayak uydurabilir, onunla birlikte yemeklerinizi sofrada yiyebilirsiniz.

çocuğun gazlı içecek içmesi

UYARI! ASLA GAZLI İÇECEKLERİ TATTIRMAYIN

Asla gazlı ve asitli içeceklerin verilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, ayrıyeten ağır yemeklerinde verilmemesi gerektiğini belirtti. Ne olursa olsun bebeğin midesindeki öz sıvı, bir yetişkinin midesindeki öz sıvı üzere değildir. En değerlisi de bebeğiniz yemeğini bitirdiğinde ödül yada ceza sistemini uygulamayın. Bu çocukta daima bir beklenti oluştururken, beslenme düzensizliği ve sıhhatsiz siteminin temelini atar.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2991691-bebekler-ne-zaman-yetiskinler-gibi-yemek-yer-bebekler-ne-zaman-aile-sofrasina-gecmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu