Anne ve Çocuk

Bebekler neden havaya atılmaz? Bebeği havaya fırlatmak ziyanlı mı? Sarsılmış bebek sendromu

Sarsılmış bebek sendromu gelişim kademesinde olan 1 ile 2 yaş aralığındaki bebeklerde, fazla sarsıntı sonucu meydana gelen beyin hasarıdır. Bebekleri şiddetli halde havaya atıp tutmak ve sarsmak bu hasara sebep olurken uzmanlar uyardı. Bebekler neden havaya atılmaz? Bebeği havaya fırlatmak ziyanlı mı? Sarsılmış bebek sendromu nedir?

Sarsılmış yada hırpalanmış bebek sendromu olarak da bilinen ve mevte kadar giden sonuçlara varan bu rahatsızlık bebeğin fazla sarsılması sonucu beyninde hasar oluşmasıyla meydana geldiği açıklandı. Husus üzerinde ayrıntılı bilgi veren Prof. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici uyardı. Çocuğu yada bebeği havaya atıp zıplatmak, sarsmak, iki omuzundan tutup ileri geri yaparak hırpalamak bebekte önemli kalıcı hasarlara sebep olurken, beyninde geri dönüşü olmayacak hasarlar bıraktığı belirtildi.

bebeği havaya atmak

BEBEKLER NEDEN HAVAYA ATILMAZ?

Ölüme kadar önemli sonuçları olan bebeği havaya atıp tutmak, elinden kaçıp da düşüren bebeklerin de daima hastaneye getirildiğini söz eden Bilgici, bebekte yada çocukta önemli hasar oluşturması sonucunda türel sürecinde başlatıldığını tabir etti. Bilgici mevzuyu “Bebeği yada çocuğu sarsma sonucu beyin hizarlarında kanamalar, kemiklerde kırıklar olabiliyor. Lakin şüphelenip radyolojik incelemeler yapılırsa bunlar ortaya konulabiliyor. Öteki türlü teşhis konulamayabiliyor. Bu çocuklar teşhis konulmadan aileye verilebiliyor, ya da bu bebeklerde vefata kadar giden sonuçlar olabiliyor.” sözünü kullandı. 

bebeği havaya atmak

Bilgici “Çocuğu havaya atmak, zıplatmak sevme gayeli yapılıyor. Beşikte ya da ayakta süratli biçimde sallamak bebeğe ziyan verebiliyor. Zira bebeğin boyun kasları zayıf olduğu için boynunu tutamıyor. Öte yandan beyinde zedelenmeler ortaya çıkabiliyor. Yeniden bu sarsılmaya bağlı kemiklerde kopma ve kırıklar oluyor. Biz tanıyı koyabiliyoruz, ancak değerli olan bu çocuklara ziyan gelmeden ailelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. “ açıklamasında bulundu.

bebeği havaya atmak

BEBEĞİ HAVAYA FIRLATMAK ZİYANLI MI?

Bebeklerin kasları zayıf olduğundan, daha kemik dokuları sertleşmediği için en ufak bir sarsıntıda beyninin etkilendiği açıklandı. Hatta bebeğin birinci başlarda başını bile taşımakta zorlandığını lisana getiren uzmanlar, daha 14 yada 2 yaşındaki çocuğun yeni yeni kemikleri kas bağlarken, havaya atıp, sarsmak, zıplatmak, bebekte geri dönüşü olmayan beyin hasarları oluşturduğunu açıkladı. 

DİKKAT! 

Bebeğiniz donuk bakıyor ve reaksiyon vermiyorsa, farklı geliyor, boş bakıyorsa. Hareket etmede olduğu yerde duruyorsa, mutlaka bir uzmana gitmelisiniz. Bu durumda bebeğin beyin kanaması geçirebildiğini söz eden uzmanlar, geç kalındığında daha makûs sonuçların ortaya çıktığının altını çizdi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992489-bebekler-neden-havaya-atilmaz-bebegi-havaya-firlatmak-zararli-mi-sarsilmis-bebek-sendromu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu